bugün

ampulu bulan adam.
elekrikle calisan ampulu bulan adam. daha binlerce icadi vardir bu adamin. millet neyle ugrasmis diyorum bu adam aklima geliyor, durumumu dislerken. faydali bir seyler yapacam diyorum yine bu adami dusunerken ama merdivenleri cikarken hep unutuyorum.
(bkz: thomas alva edison)
sadece soyadi yeterli olmayabiliyor. mesela can desen, onune on milyon kisi dizilir, ama abdulmuttalib can desen "benim abi, geldim" diye bir kisi gelir.
kendisine atfedilen binlerce buluştan bazılarının elektrik konusunda tartışmasız en büyük dahi olan nikola tesla ya ait olduğu söylenilmektedir...bu ne kadar gerçektir o bilinmez ancak kurduğu şirketlerle birçok buluşun yapılamsına yardım etmiş yine yüzlercesini bizzat bulmuştur...bu yönüyle bilime kazandırdıkları tartışılmazdır...
Ampulü bulup duyunu bulamayan
adam. Yüce insan. her merdivenlerden cıkarken bu adama bir Fatiha okunmasını gerektıgını savunabılmekteyım.
toplam 5000 farklı tür kuş besleyen adam.
edison un ampülü bulma işi biraz kafa karıştırır

kendisinden 30-40 sene önce goebel isimli bir insan ampülün çalışma prensiplerini bulmuş hatta denemeler bile yapmaya çalışmıştır lakin talihsiz biz şahsiyet olan goebel in zamanında sürekli bir elektrik enerjisi kaynağı olmadığı için adamın çabaları bi işe yaramamıştır.

lakin bu arada siemens dinamoyu bulmuş ve kesintisiz elektrik enerjisi sorununu çözünce edison olay atlamış ve buldum işte ampulu diye ortalarda dolanmıştır.(en azından bilim literatüründe öle yazıyo)

kendisinin tesla ya yaptıkları da hiç hoş olmayan şeylerdir
karanlık korkusu olduğunu öğrendiğim mucit. 1879 yılında ampulü bulmuştur.
geyik bir şehir efsanesine göre nur suresini okuyup, gaza gelerek ampulu bulmuştur. (Haftasonları kükrerken allah diyen aslan'ı görmeye giden kitle bu efsaneleri uydurmaya pek meraklıdır.)
ayrıca ses kayıt cihazını bulmuştur. bu cihaz amerika'da "konuşan makina" adı ile olay yaratmıştır. ilk kaydettiği şey ise küçükken dinlediği merry'nin kuzucukları isimli ninnidir.
şu anda dünyanın en büyük ikinci şirketi olan general electric'in kurucusudur.
hiç bilinmese de sinemaya katkısı olan bir insandır. phonograph adlı cihazla sinemanın temellerini atmıştır. icad ettiği alet saniyede 46 kare idi. yere konulan para ile çalışan ve filmleri 10-15 saniyeler arasında değişen kinetoscopelara ufak bir yerden bakılıyordu. bu aletler üzerinden para kazanmak için dükkanlar açtı. o kadar da masum olmayan bir insan olan edison nikola tesla'ya yaptığı gibi, sinemada da rekabet için lumiere kardeşler'e de pek çok kuyu kazmıştır.
ben ampulu bulurken 2346 kere yanılmadım sadece 2346 tane ampul yapmama yöntemi buldum diyerek beni baya bi etkilemiş olan bilge insan
insanlik icin ortaya koydugu icadin ileride akp gibi sapkin ve suursuz ideolojileri olan bir siyasi zimbirti tarafindan amblem olarak kullaniliyor olacagini bilse; buldugu seyi hic iz birakmamacasina yok etmesi kuvvetle muhtemel olan kisi.
ampulu bulmayan ve hatta deha falan da olmayan tüccar insan. ampul kendisinden seneler önce bulunmuş ve patenti de bir birinden farklı yüzlerce kişi tarafından alınmıştır. edison ampulu pratik ve daha uzun ömürlü kullanılacak hale getiren insanda da değildir. kendinden daha önce bu da yapılmıştır. edison ampulü evlerde biraz daha uzun süreli kullanılacak hale getirip, tüm evlere çekilecek elektrik hatlarıyla tüm şehrin elektrik ampulü ile aydınlanmasını planlayan, yani projeyi laboratuardan çıkarıp bir bütün halinde uygulamaya koyup ticarileştiren insandır. üstün zekalı bir dahi değildir ama üstün zekalı dahileri yanında çalıştırarak parasına para katmıştır.

şüphesiz en büyük yenilgisi (daha doğrusu rezilliği) tesla'nın alternatif akımı bularak yaygınlaştırmasıdır. edison'un şirketi her tarafa doğru akım üreteçleri yerleştirdiği ve büyük yatırımlar yaptığı için uzun süre alternatif akım aleyhinde propogandalar yapmıştır fakat nafile...
buldun da ampülü, dötümüze patladı o ampül *
aynı zamanda 1877 yılında ilk ses kaydını yapan insandır;

(bkz: mary had a little lamb)
bir çok kişinin elektriği bulduğunu sandığı insan. *
akp nin kurucu uyelerindendir.benjamin franklin'i ekarte ederek partiyi paratoner olmaktan son anda kurtarmıs akp amblemindeki ampulu bizzat kendileri hediye etmişlerdir.
ediz hun'un amcaoğlu.
general electric in kurucusudur. elektikli sandalyenin de mucitidir aynı zamanda.
bilim dünyasının ceyarıdır.*tesla'nın kuyusunu kazmış bizi kablolara mahkum etmiştir.
''elektriği öyle ucuz yapıcağız ki sadece zenginler mum yakacaklar'' sözünün sahibi.
(#4053198)
gramafonu 1877 yılında icat etmiştir.
nikola teslanın yanında adı bile anılmaması gereken kişi.*
tarihte ilk ses kaydını da edison yapmıştır.