mumya kelimesinin ingilizcesi ve de bir film adı.
baş rollerini Brendan Fraser ve Rachel Weisz'in paylaştığı, Stephen Sommers'ın yönettiği müthiş eğlenceli, tadından yenmeyen film. devamı ise the mummy returns'dur, ilk film kadar başarılı ve eğlencelidir.
an itibarı ile show tv de yayınlanan film.
hayatımda pasif bir kişilik olamama neden olan film. aslında filmin pek bi numarası yok. hatta film beni hiç etkilemedi. ben bu filme bir arkaşımla gitmiştim. etrafımız kız insanlarla dolu. hiç kimseyi tanımıyoruz ama hepsini kesiyoruz film başlamadan. ufakta olsa karizmatik bakışlar sayesinde bir umut doğmuş yeni ergen bünyelerimize. ama kader ağlarını çoktan örmüş. filmedeki her patlamada biz ikimiz korkudan altımıza yaparken, kız insanlar bizi birbirlerine göstermek suretiyle kıkır kıkır kıkırdıyor, fingir fingir fingirdiyorlardı. yarısında çıksak mı çıkmasak mı diye çok düşündük. film arasını tuvalette bunu düşünerek geçirdik. lakin korkmadan ikinci bölümü seyredip biz onlara gülersek bu işten kurtuluruz diye bir plan yaptık, tabiki ikinci yarıda daha da çok korktuk. altımıza mıçtık, rezil olduk. ergenliğimizin hayrını göremedik. intihar etmeyi düşündük ama ölümden korktuğumuz için onu da yapamadık.bugün nerede bir mumya görsem görmemezlikten gelip yoluma devam ederim.
1999 amerikan yapımı macera aksiyon korku filmi. binlerce yıl önce mısır'da, imhotep baş rahibi ile firavunun gözdesi anck su namun gizli bir aşk yaşamaktadırlar. ancak sevgililer yakalandığında cezaları korkunç olur. güzel kadın intihar eder, baş rahip ise hom-dai, yani ölüler şehri hamunaptra'ya diri diri gömülmeye mahkum edilir. korkunç ceza infaz edilirken, rahip geri döneceğine yemin etmektedir.

1923'te amerikalı maceracı rick, hamunaptra'yı bulmak isteyen ingiliz kardeşlere rehberlik etmektedir. kaypak johnathan, hazinelerin hayallerini kurarken, evelyn'in merakı ise tamamen bilimseldir. üçlü bilmeden korkunç laneti uyandıracaklardır.
başrollerde rachel weisz ve brendan fraser in oynadığı filmin 2001 yılında the mummy returns adı ile ikincisi çekilmiştir. gerçekten heyecan ve görsellik dolu izlenmesi gereken bi film. özellikle mısır medeniyetine ilgi duyanlar için super.
son filmi hariç güzel bir seridir. eğlenceli, yer yer dramatik; genelinde de klişelerle doludur. buna rağmen mısır topraklarının, piramitlerin, çöllerin ve o vahaların kokusunu iliklerinize kadar hissetmenize sebep olacak kadar da sağlam bir atmosferi vardır.
mükemmel bir filmdir. aksiyon, macera, gerilim, korku herşeyi içinde barındırır. diğer serileri her ne kadar kötü olsada ilk filmi muhteşemdir.
serinin birinci filmi en güzel olanı. defalarca izlenmesine rağmen heyecanından hiçbir şey kaybetmiyor.
serinin üç filmini de tekrardan ard arda izledim. üçü de tekrardan izlenecek kadar iyiydi. dördüncüsü de çekilirse hiç fena olmaz..
bugün bile ayıla bayıla seyrettiğim serinin ilk filmi. bunu ve ikincisini sinemada seyretmiştim, rachel weisz'e olan hayranlığımın başladığı filmdir ayrıca. ha bi de ekstra olarak içeri doğru sıçma teşebbüsümü hatırlar gibiyim 12 yaşındayken sinemada.
eğlenceli seridir, arasıra baştan izlenmelidir.
ivi, okanır, canıtın, ve canım ciğerim imotep in hikayesi.
sırf isimler için bile tekrar tekrar izlenir seri.
tabii ilk film en güzeli demeden gidemem. bazı klişeleri es geçemiyorum.

--spoiler--
anaksu namun sen haksızsın ve sana laflar hazırladım. imotep i yıkılan piramitte öylece yetim gibi öksüz gibi bırakmayacaktın kadın. o, içini dışını böcekler kemirdiği halde senden vazgeçmedi, karşılığı bu mu olacaktı ? yazıklar olsun.
--spoiler--
bütün serileri de iyidir. anaksunamunu oynayan ablamız da taştır.
Devam filmleri de başarılı olan eğlenceli ve benim gibi Antik Mısır kültürüne hasta olanlar için çok keyifli bir film.
2017 de gosterime girecek yeni versiyonunda basrolde tom cruise olacakmis.
gelecek yaz vizyona girecek aksiyon/macera filmi.
basrolunde tom cruise, mumya rolunde ise kingsman the secret service filminde kilic gibi keskin ampute bacaklari ile hatirlayacaginiz sofia boutella var.
filmin brendan fraser'li eski mumya serisi ile hicbir bagi bulunmuyor.
tamamen yeni bir mumya, yeni bir cag ve yeni karakterler barindiriyor.
ayrica universal studyosu bu filmle klasik canavar filmlerinden olusan marvel cinematic universe ve dc extended universe gibi bir shared universe baslatmayi umuyor.
fragmani pazar gunu yayinda.
merak edilen soru ise su; bu mumya da kedilerden korkacak mi ?

poster;

görsel
filmin ismi mumya. oyuncular tom cruise - russell crowe. ilginç bir film olacak.
tom cruise ve russell crowe aynı filmde trailer baya etkileyici, beklemekteyiz.
https://youtu.be/IjHgzkQM2Sg

2017 yılında vizyona girecek film.
bir ara fragmanını izlemiştim. baya şey bekliyorum filmden.
hayret yaklaşık iki aydır atv'de yayınlanmayan film.
yıllar yıllar sonra çekilen yeni bir mumya filmi.

'99 çekilen filmin, o hem macera hem korku hem aksiyon tadını verir mi açıkçası bilmiyorum. ama kadro sağlam. muhtemelen teknoloji kullanımı da en üst seviyede olacağı için bence izlenir bir film olacaktır.
http://www.imdb.com/title/tt2345759/?ref_=ttfc_fc_tt
"mumya ossun daştan ossun izlenir laa" tepkisi verdirten filmdir. seri midir değil midir bilmem ancak ilk 2 mumya filmi harikaydı. fragmanından görüldüğü üzere bu filmde 10 numara olmuş gelişen teknoloji ve efektler ile beraber.

gösterime girdi mi acaba sorusunu da akla düşürdü tabi sabah sabah başlığın hortlaması ile..
saçma sapan bi film olmuş sinemada izledim, gene tom cruise gene şeytana övgü gene satanizm propagandası hem de açık açık,, biraz incelense o kadar şey çıkacak ki ve de çok yaraktan bi film.