bugün

daniel craig ve nicole kidman'ın bu yıl içinde başrollerini paylaştığı iki filmden biri.
diğeri için;
(bkz: the golden compass).
yarısından çoğunda nicole kidmanın bağıra çağıra koşuşturduğu yada zombimsi hale gelmiş insanlardan kaçtığı vasat bilim kurgu filmi
boşyere gitmeyin derim. çok havada kalan, gerilim dozunu ayarlayamamış, nicole'un güzelliğinin bile kurtaramadığı bir film. aralara mesajlar da sıkıştırılmak istenmiş ama nafile. fason bir film.
çekilirken verilen emeğe yazık, o kadar paraya yazık, izlerken harcadığınız zamana yazık..
Beklentilerin çok altında kalan, sadece iyi oyuncularla durumu kurtarmaya çalışan ,başarısız bir bilim kurgu filmi.Seyredilmese de olur.
filmin sonunda verilen mesaj oldukça manidardır.'insanlar yine cinayet işleyecek, tecavüz edecek, hırsızlık yapacak...' ve sen bu hayatta yaşamaya devam edeceksin.
x2 hızda izlendiğinde de bir kopukluğun olmadığı film. dün sıkılıp hızlandırıp izledim, yine aynı bitti. "aa niye böyle oldu" , "bu kimdi yaa?" demedim. sıkıcı, sıradan bir film.
başarılı bir anlatımı olmayan, üstelik güzel kadın oynatarak izleyicinin kopuk olan konuya hiç bağlanamamasının nedeni olan bir film. yönetmen nicole kidman'a aşıkmış, kendini tatmin etmiş diyebiliriz.

--spoiler--
ayrıca ben gönüllü olarak öyle bir istila istiyorum, mükemmel oluyor dünya çünkü.
--spoiler--
--spoiler--
uzaylı virüsün etkisinde kalıp değişen insanların (kusma kısmı haric) gayet efendi bir biçimde takım elbiselerle dolaştıkları, sakin sakin konuştukları, ama etkilenmemiş insanların adeta bir hayvan evladı gibi baştan sona etrafı kırıp döktükleri film.
--spoiler--
--spoiler--
başları her ne kadar güzel gitse de oldukça salak bitmiş filmdir. o kadar akıllı zombileri nasıl yakaladıkları nasıl tespit ettikleri merak konusu. ayrıca zombiler de normal insanlar kadar akıl fikir sahibi bu filmde. yani normal şartlar altında onların da ellerinin armut toplamaması gerekiyor.
--spoiler--
nicole kidmanın memelerini yine göremediğim film.

bir ara yere düşünce götüne kadar açılır mı etek diye bekledim ama o da olmadı.

filmin ne anlattığını bilemedim şimdi.
vasatın altında kalan bir film. nicole kidman bile kurtaramamış...
bir on dk seyrettim tv de sonra uykum geldi yattım.burdaki entrylerden öğrendiğim kadarı ile iyi ki de öyle yapmışım.
az önce izlediğim bir adet film. imdb puanı düşük, izleyici yorumları çoğunlukla öfkeli. ben şahsen beğendim diyebilirim. ama o nicole kidman çok güzel be ya. onu atlamayalım öyle hemen.

filmde kısmen brave new world ile olan benzerlikler bence çarpıcı. orada bir savage vardı mesela her çeşit ütopik bir dünya yerine sheakespere'i isteyen bir genç idi. eh, bizde de aynı rolü nikol kidmın üstlenmiş. yani bu ütopta ve distopya temalarında ta şeytanın secde etmeyi reddetmesinden dolayı her daim var olan iyi-kötü ikiliği üzerine kurgular üzerinde durmak gerek. bir yere varmayacağım, sadece üzerinde düşünmeye değer buluyorum.

spoyler------

filmden çok sayıda mantık hatası var, ona hiç şüphe yok. güya dünyaya barış ve bütün güzellikleri getirecek olan uzaylılar her ne hikmetse buna karşı çıkanların peşinden oluk oluk kovalamaca yapıyor, onları şiddete maruz bırakıyor. bu nasıl barış? öte yandan, bu virüslere bağışıklığı olanları direk öldürecekler zaten. ya da bir bakıyoruz, dünyayı ele geçirmiş uzaylı, nedense bir askeri ünitelere elleşmiyor. bizim kahramanlar da bir helikoptere binip dünyayı kurtarıyor. madem gözü kararttın, düşür şu helikopteri bitsin. o gene diye bir çocuk var nicole kidman'ın rol yaptığını biliyor, o tren sahnesinden bahsediyorum. bir vagon önce kadının birini zorla uyutuyorlar, bizim nicole insafa geliyor. bu ne perhizdir? var yani bir yığın böyle anlamsızlık. ama olsun ben sevdim.

spoyler------

uykum var, şimdi aklıma gelen birkaç noktayı özetledim. düzgün bir yazı olmadı ama bir zaman gelir düzeltirim. sevgiler.