bugün

en iyi kapışma sahnesi bu filmdedir.

https://www.youtube.com/w...channel=UniversalPictures
bence serinin en iyi filmi. özellikle fas bölümünde geçen takip sahnesi ve akabinde ajan desh ile son kavga sahnesi efsane olmuş.
Aksiyon polisiye adına serinin en iyisi. Hem karakterin oyunları hem de sonu ortalamanın üstünde.
belki de bu dünyada yapılmış en iyi 10 filmden biridir. aksiyondan ziyade dikkatimi çeken bir adamın dramı ve gerçekçiliğidir. gerçekten muazzam bir hikaye bu şekilde anlatılması sanattır.
aksiyon izlemeyi tercih etmeyenlere, aksiyon filmi vurdulu kırdlı filmler olarak düşünenlere, bu filmlere bakış açısını değiştirecek, farklı bir açı kazandıracak düzeyde güzel bir filmdi.
--spoiler--
bourne polis aracında arkasındaki tetikçi de bizim elemanı kovalıyor. neyse çarpıyor ediyor polis aracı kağıt gibi oluyor. bizim elemanın da bu hareketten birkaç saniye önce yan koltuğa yatıp oradaki emniyet kemerine de yüklendiğini, sonrasında da arabadan topallayarak çıktığını görüyoruz.
--spoiler--
işte burada gülerek ağızdan dökülen lafsa a*ına koduğum terminatörü gene ölmedi oluyor. başlıktaki girdimin son cümlesinin küfür içerikli olmamasını istedim. ondan şimdi bunu yazdım. zira son cümle çok göze çarpıyor, itici oluyor. neyse.
An itibariyle bitirdiğim son yarım saatte aksiyonun bokunu çıkarsada yinede güzel filmdi. Bu arada Matt Damon ilk iki filmde kötü değildi eyvallah ama başkasıda oynayabilirdi benim için vazgeçilmez değildi yani ama bu filmde bildiğin Jason Bourne olmuş hakkiten çok iyidi Matt reis.
3. sınıf aksiyon filmi. bol bol hollywood klişesi var.
--spoiler--
faslı cia ajanı ile bizim bourne reyiz arasındaki dövüş sahnesi ile nefes kesen, sonundaki "bourne'nun cesedi bulunamadı" haberiyle nicky ile beraber sırıtmamıza neden olan serinin en iyi filmi. şu pam landy ve vosen'in ayrı ayrı bourne ile yaptıkları telefon görüşmeleri de ağzımızı açık bıraktırmıştır.
umarım sonunda ölmeyen bourne, nicky ile beraber tekrardan karşımıza çıkar.
--spoiler--
ilginçtir ki çoğu filmin aksine new yorku karanlık, kasvetli göstermemiş filmdir.
görsel
hiç sıkılmadan izlenilmekle birlikte fazlasıyla aksiyon içeren, hatta sırf aksiyondan ibaret filmdir.
matt damon oynadığı üçlü serinin son filmi.

izlemeyenler çok şey kaçırır, güzelliğini ancak size şu şekilde anlatabilirim.

yer izmir, bornova, küçük park.

ev arkadaşına film söyle diyoruz, o da bize bu filmi öneriyor. bak film kötü çıkarsa kiralama ücretini senden alırım diyorum o da kabul ediyor. izliyorum ve istersen ben sana bir film kiralayayım diyorum. o derece güzel. belki kim bilir 3 sefer bitirebilirsiniz bu film serisini.
hiç sıkılmadan izlenebilecek nadir filmlerdendir. filmin ne zaman başladığını ne zaman bittiğini anlayamıyorsunuz.

casusluk ve aksiyon filmlerini seven bünyeler için kesinlikle ideal filmdir.

kendisi istemediği sürece en güçlü ajanlara bile yakalanmayacak derecede müthiş bir casusun hikayesini konu edinmektedir.

izlemeyenlere kesinlikle tavsiye edilir.
son sahnesiyle suratta yayvan bir gülümsemeye neden olan film. çok iyiydi ya. ben var ya ben, neyse bir şey demiyorum. devamı gelsin artık.
(bkz: extreme ways)
roman uyarlaması olarak makus kaderine boyun eğmek zorunda;
kitabın tekrarı hem de çoğu yönüyle eksik tekrarı olmak.
nedense roman uyarlamalarından okurken aldığım hazzı alamıyorum.
tek bir istisna söyleyebilirim size;
yüzüklerin efendisi.
şaheser bir ajan filmi. Böylesi harika bir film hakkında bu kadar az girdi yazılması gerçekten şaşırtıcı.

Geçmişi olmayan adam,
Medusa darbesi
Ve
Son ültimatom... Bu üç filmi hemen alın ve sinema tarihinin en güzel örneklerinden birisinin tadını çıkarın.
james bond'u yakalayabilmiş hatta birçok bölümde geçebilmiş film'dir. matt'dir, damon'dur.
Esas oğlan, Bourne'un, olaylar düğümü çözüp, kendini bulduğu the ultimatum serisinin son filmidir.
jason bourne karakterinin 3 film boyunca krav maga tekniğininden yararlandığı filmdir. * * *
sekseninci oscar odul töreninde aday olduğu üç dalda da heykelciği kazanan film.
uclemede en cok ilgi ceken film.

(bkz: spectacular)
bastan sona action iceren mukemmel film.
(bkz: adamlar yapmis abi)
fazla söze ne hacet? umarım dördüncü filmle heyecan devam eder. bourne bitmemeli, bitemez. bond kim ola ki..
sinemanın en arka sıralarında bilet almanızı tavsiye ettiğim filmdir. çok yakın çekmişler filmi en önde oturunca baş dönmesi yapıyo. özellikle perde büyükse baya bi arkadan izleyin derim ben.
içinde şöyle mükemmel bir ayar içeren filmdir:

Noah Vosen: [in car, on cell phone] Perhaps we can arrange a meet.
Jason Bourne: Where are you now?
Noah Vosen: I'm sitting in my office.
Jason Bourne: I doubt that.
Noah Vosen: Why would you doubt that?
Jason Bourne: If you were in your office right now we'd be having this conversation face-to-face.

Noah Vosen: [arabada, cep telefonu ile] Sanırım bir buluşma ayarlayabiliriz.
Jason Bourne: Şu an neredesin?
Noah Vosen: Ofisimdeyim.
Jason Bourne: Sanmam.
Noah Vosen: Neden sanmayasın?
Jason Bourne: Eğer şu an ofisinde olsaydın, bu konuşmayı yüzyüze yapıyor olurduk.