bugün

türkçeye karabasan diye çevrilen 2014 yapımı korku filmi.

yorumum ise:

Beklentilerimin altında kalan bir film oldu.Filmi izlemeden önce hem aldığı puanlar olsun hem de okuduğum bazı yorumlar olsun film için olumlu yöndeydi fakat maalesef film benim adıma vasat diyebileceğim bir film.The Babadook bence bir korku filmi değil,film gerilim hatta yer yer psikolojik de diyebilirim ama tam bir korku filmi değil,yani filmi izlemeden önce çok korkacağınız bir film beklemeyin.Film bir anne ile çoğucuğuna musallat olan bir masal canavarını anlatıyor fakat filmin başlarında annenin yalnızlığı ve bıkkınlığının gayet iyi yansıtıldığını söylemeliyim yani gerilim yüklü sahnelere geçmeden önce film psikolojik film tadında ilerliyor o kısımları beğendim diyebilirim fakat ne zaman film gerilim kısmına geliyor işte orada sınıfta kalıyor,ne korkutabiliyor ne gerebiliyor,zaten ben filmi izlerken hem The Ring hem The Grudge hem de The Shining tadı aldım,kısacası film daha önce görmediğimiz bir şey sunmuyor izleyiciye.Süresinin kısa olması filmi sürükleyici ve gizemli kılıyor diyebilirim ama eğer bir gerilim filmine geldiysem o filmin beni korkutması veya en azından germesi gerekir fakat The Babadook bu konuda bence başarısız.Benim filmde en çok beğendiğim şey oyunculuklar ve ses miksajı-kurgusu.Oyunculuklar gerçekten çok başarılı hem Essie Davis hem de Noah Wiserman çok iyi performans sergilemişler.Korkunç veya çok geren bir film değil bence fakat rahatsız eden bir film o yönden beğendim yani izlerken bazı sahneleriyle insanı rahatsız ve huzursuz ediyor.Filmin sonu ise benim adıma tamamen saçmalığın daniskası,filmin sonu gerçekten hem saçma hem de hayal kırıklığı.Son olarak benim beklentilerimin altında kalan bir film,sinemada izlenecek kadar iyi olmasa da evde izlenebilir.

6/10
çok saçma bir korku filmi diye adlandırılan komedi filmi.
Turk insaninin korku anlayisi maskeli suratlar oldugundan dolayi cok kimse begenmemistir, bana gore filmin takindigi tavir mukemmeldi bozmadan ilerledi. Cildirmis bi kadinin drami, korkuyla birlikte cok iyi sahneleri yakalamis. Kadinin koltukta oglunu oldurulmus gorup bogurerek ogluna yaklasirken oglunun anne diye ciglik atarak annesini uyandirmasi, o anda annenin aslinda elinde bicakla uyurgezerlik yaptigini uyanarak ogrenmesi hangi psikolojinin urunu bilmiyorum. ama yonetmenin bu mukemmel isine hayran kaldim. Sadece konuya baglanmak istenmis ama sonu biraz vasat kalmis daha iyi olabilirdi. 7/10
uzun zamandır izlediğim güzel filmlerden birisiydi şimdi biraz yorumlayalım bakalım.

--spoiler--
film korku filmi gibi görünse de aslında dibine kadar dram filmidir, ortada şeytan, kötü ruh ya da babadook diye bir şey yoktur, babadook kadının içinde birikirdiği tutulmamış yasıdır, problemli çocuk ise kadına kaybettiklerini her gün hatırlatır, tatminsizliği, yorgunluğu simgeler, kadının tutulmamış yası günden güne büyür ve hakimiyeti ele alır, tutulmamış yas bir nevi bilinç altıdır ve bu olgu çocuktan kurtulmak ister ama sevgi yasın üstesinden gelir fakat anne ve çocukta bilirler ki bu büyük yastan yani ölen eşin babanın kaybından bu büyük acıdan kurtuluş yoktur, onu dizlemeyi öğrenmişler ve bodrum katına hapsetmişlerdir, ateşkes imzalanmış, yas tutulmuş ve hayatla barışılmıştır.
--spoiler--
Jennifer Kent'in senaryosunu yazdığı ve yönettiği psikolojik gerilim. Senaryo, oyuncular, yönetmenlik hepsi harika. Üstelik yönetmenin ilk uzun metraj filmi bu. Görülmeye değer.

--spoiler--
babadook diye bir şey yok kadının kendi uydurduğu bir şey bu. Kocasının ölümünü bir türlü kabullenemeyen, onu geçmişte bırakamayan bir kadının kendi kafasında yarattığı bir şey babadook. Üstelik kendi oğlunu suçluyor kocasının ölümü için bir nevi babadook diye bir şey yaratarak oğlunu da cezalandırıyor. En azından benim filmden anladığım bu. Çocuğun anneyi yaralayıp üzgünüm anne diyerek kaçması baya komikti.
--spoiler--
başarılı bir psikolojik/gerilim/korku filmi. türkçe ismi karabasan.

en son birkaç yıl önce izlemiştim. tekrar izleme isteği uyandırdı bir anda.
Filmde oynayan çocuk o kadar tatlı ki irkilip gerilemiyorsunuz. Puanı yanıltmasın, kalite filmdir.

imdb: 6.8
the ring çakması bir film. bekar annenin sürekli dvd'yi izleyip bir şeyler çözmeye çalışması, birisinin telefonla arayıp babadook demesi, annenin polise gitmesi vs. vs. ama the ring'te zincirleme olaylar örgüsü çok iyi işlenmişti, bunda yavan kalmış.

biraz the exorcist sezdim. yatağın havalanması, içine cin ya da karabasan kaçmış kişinin iple bağlanması, onun kusması vs. vs.

genel olarak vasat bir filmdi. ben bu filmi ilk izlemeye yeltendiğimde karabasanlı bir şeyler bekliyordum. ayrıca türkler değil de ecnebiler yapmışsa kaliteli bir şey ortaya çıkmıştır diyorum ama...

gene de farklı bir şey olduğunu anladıktan sonra da izlemeye devam ettin hani gerilim filmlerini sevdiğim için. germekten çok sıktı. tavsiye etmiyorum ama vakit kaybı da diyemem. zaman öldürmek için izleyebilirsiniz. imdb puanını hak etmiyor.
bok gibi bir korku filmi. bundan korkan erkek pembe tayt giyiyordur.
imdb'ye baktığımızda, 2014 yapımı bu filmin, diğer korku-gerilim filmlerine nazaran daha yüksek bir puana sahip olduğunu görmekteyiz. Çoğu Eleştirmenin övgüsünü kazanan ve birçok ödül alan bu film için; Korku hanesinin üstün başarısını sinemaseverlere bir kez daha göstermiştir, desek yanlış olmaz. Fakat Tamamen şahsi fikrimi belirtmem gerekirse; büyük umutlarla açmama rağmen, daha yarısına bile gelmeden sıkılmaya başladığım ve hattâ dayanamayıp uyuyakaldığım bir yapım oldu kendisi. Ayrıca Korku filmi tutkunu olarak, Bu filmden istediğim etkiyi alamadığımı da belirtmek isterim.
(bkz: bok) (bkz: çöp) bir daha avustralya filmi izlersem ne olayım.. ne bileyim korku listesinde ibdmde falan görünce iyi bir korku gerilim filmi sandım sıçmık olduğunu bilemedim.. allahtan 1 buçuk saatlik filmi sardırarak izledimde sadece 40 dakkam falan boşa gitti. o aptal çocuğunda surat ifadesini s..keyim.