the babadook

türkçeye karabasan diye çevrilen 2014 yapımı korku filmi.

yorumum ise:

Beklentilerimin altında kalan bir film oldu.Filmi izlemeden önce hem aldığı puanlar olsun hem de okuduğum bazı yorumlar olsun film için olumlu yöndeydi fakat maalesef film benim adıma vasat diyebileceğim bir film.The Babadook bence bir korku filmi değil,film gerilim hatta yer yer psikolojik de diyebilirim ama tam bir korku filmi değil,yani filmi izlemeden önce çok korkacağınız bir film beklemeyin.Film bir anne ile çoğucuğuna musallat olan bir masal canavarını anlatıyor fakat filmin başlarında annenin yalnızlığı ve bıkkınlığının gayet iyi yansıtıldığını söylemeliyim yani gerilim yüklü sahnelere geçmeden önce film psikolojik film tadında ilerliyor o kısımları beğendim diyebilirim fakat ne zaman film gerilim kısmına geliyor işte orada sınıfta kalıyor,ne korkutabiliyor ne gerebiliyor,zaten ben filmi izlerken hem The Ring hem The Grudge hem de The Shining tadı aldım,kısacası film daha önce görmediğimiz bir şey sunmuyor izleyiciye.Süresinin kısa olması filmi sürükleyici ve gizemli kılıyor diyebilirim ama eğer bir gerilim filmine geldiysem o filmin beni korkutması veya en azından germesi gerekir fakat The Babadook bu konuda bence başarısız.Benim filmde en çok beğendiğim şey oyunculuklar ve ses miksajı-kurgusu.Oyunculuklar gerçekten çok başarılı hem Essie Davis hem de Noah Wiserman çok iyi performans sergilemişler.Korkunç veya çok geren bir film değil bence fakat rahatsız eden bir film o yönden beğendim yani izlerken bazı sahneleriyle insanı rahatsız ve huzursuz ediyor.Filmin sonu ise benim adıma tamamen saçmalığın daniskası,filmin sonu gerçekten hem saçma hem de hayal kırıklığı.Son olarak benim beklentilerimin altında kalan bir film,sinemada izlenecek kadar iyi olmasa da evde izlenebilir.

6/10