bugün

Dijital sinyal proses (digital signal processing-DSP) sektöründe dünya lideri firma. Kisaca TI denir ve yari-iletken üretirler.

Bir de Robert Kolej'de kullanimi zorunlu olan hesap makinelerini üretirler.

http://www.ti.com/
gül gibi casio fx-5500 ümün yanında oyuncak gibi kaldığı,bilgisayar yavrusu hesap makinesi üreten firma.
zamanında bilgisayar üretmişliği de vardır. ayrıca taş gibi ramler üretiyorlar.
finansal hesap makinesi olan evimizin dostu ba II plus gibi bir urunu ureten super firma.
son yıllarda robert kolej'de "ti 84+" modeli öğrencilere önerilmektedir.
muhendis kisisinde kendi hesap makinesine inceden tapma egilimleri ortaya cikartan, "ulan ben bosuna okumusum, al haci bu diploma senin hakkindir gayri duramam giderim bu ellerden" dedirtecek kadar islevsel cihazlar ureten firma.
dünyanın ilk dijital hesap makinesini üreten firma.

ayrıca ti 89 modelinin* maple' dan farkı olmayan markadır. gözünün yaşına bakmaz, integrali çatır çutur alır.

(bkz: integral)
MSP430 ürünüyle mikroişlemci geliştirme piyasasında düşük güç tüketimi konusunda bir hayli iddialı olan "ti84+" model isimli mükemmel hesap makinesini de geliştirmiş firma.
1700 kişinin işine son vererek, 2013 yılının sonuna kadar yaklaşık 450 milyon dolar tasarruf edecek olan firma.
merkezi Dallas'da bulunan ABD'nin en büyük teknoloji firmalarından birisidir.
az önce evin ortasında sevinçten horon tepmeme sebep olmuş firmadır. tezim için türkiye'de bulamadığım birkaç entegreyi kendilerinden istedim ve 2 gün içinde o entegreleri fazlasıyla ta amerika'dan yolladılar. sonra memleket neden ilerleyemiyor deriz, bizim büyük şirketlerimiz stajyer öğrenci bile almıyor aq.
sozluk duaniza ihtiyacim var. insallah bu entry yi ekimden itibaren editlemek nasip olur amiiiin

amerikali bir elektronik sirketi. Almanya ayagi ise Munih`te bulunmaktadir.
Casio ya param yetmeyince aldığım hesap makinesi idi böyle fonksiyonlu monksiyonlu düğmeleri bilgisayar düğmesi (tabi o zamanki bilgisayar düğmesi sene seksenler) gibi çıt çıt basardı. Niyeyse çabuk bozuldu bak aklıma geldi sinirlendim şimdi bi de amerikan malı olucak. .
dünyanın en büyük chip set üreticisi.

elektronik dünyasının babası denilebilir.
Texas Instruments (TI), merkezi Dallas'da bulunan ABD'nin en büyük teknoloji firmalarındandır.

TI genellikle yarı iletken sanayisi, bilgisayar yan sanayisi, hesap makinesi, mikrodenetleyiciler ve işlemciler alanında üretim yapmaktadır. Hızla büyüyen ve gelişen DLP sektöründe projektörlerin, DLP televizyonların ve D-Sinema sistemlerinin yongaları ve tertibatı Texas Instruments tarafından üretilmektedir.

TI-84 PLUS, Texas Instruments'ın en çok tercih edilen hesap makinesidir.

TI, 6 Eylül 1941 tarihinde Cecil H. Green, Jon Erik Johnsson, Eugene McDermott ve Henry Bates Peacock tarafından kurulmuştur. 18 Ekim 1954 tarihinde dünyanın ilk transistörlü radyosunu üretmiştir. 1958 yılında TI'da çalışan Jack S. Kilby tarafından ilk tümleşik devre geliştirilmiştir. 1960'lı yıllarda TTL (Transistor–transistor logic) çipleri geliştirilmiştir.

ayrıca risc mimarili arm işlemcilerinin de lisans sahibi ve üreticilerinden biridir..
Bende de bir hesap makinası olan firma. Ancak hesap makinasını kullanmakta ciddi manada sıkıntı yaşıyorum. Zira casiolar gibi değil daha kompleks bir makina. Nasıl üs alınır, bir sayının kökü nasıl alınır onu bile anlayamadım. Kullanamadığım için mis gibi makina dururken çakma casioya(kadio) talim oldum, üzgün surat.