bugün

boğaza karşı manzaralı bir okul
robert college. amerikalilarin bogazin en güzel yerlerini kaptiklarinin bir baska kaniti. bir digeri icin (bkz: bogazici üniversitesi)

okul olarak türkiye'nin en iyi yabanci dilde egitim yapan okullarindandir. ingilizcede en iyisidir. dogal olarak amerika'daki üniversitelerle süper baglantilari vardir. egitimi amerikan sistemiyledir. ayrica bülent ecevit bu okul mezunudur.
kompleksli insanların bulunduğu, her 2 kelimesinin arasına ingilizce bi kelime sokarak türkçeyi katleden insanların mezun olduğu, insanları ezmeyi marifet sanan ve öğrencilerine inanılmaz bir ukalalık ve hırs aşılayan bi okul.
okul dediğin insanlara aşırı özgüvenden çok mütevazilik kazandırmalı. ingilizce öğrendiği gibi dilini de korumayı başarabilmeyi ve amerikan özentisi olmayı bişi sanmamalı. bi okul öğrencisine kendini diğerlerinden üstün görmesi gerektiğinden çok, insanların hepsiyle ayırım yapmadan konuşup anlaşabilmeyi öğretebilmeli. (bkz: uskudar amerikan lisesi) *
tansu cillerin eşi özer cillerin mezun oldugu ve mezun olanların üniversite okumasına bile gerek bırakmayacak kalitede bir kolej.
ben robert kolejini bitirdim dediğinde artık hadi canım tepkisi verilmeyen okuldur
(bkz: uskudar amerikan lisesi)
Her ne kadar eskisi kadar iyi değil falan deselerde hala türkiyedeki en iyi kolejdir. Uskudar amerikan falan gibi kolejlerle kıyaslanmayack kadar iyidir. Belki öğrenciler fazla amerikan özentisi ama yinede bu eğitimini ve sağladıgı imkanları kotulemeye yetmez.
(bkz: özel robert lisesi)
(bkz: RC)
(bkz: FAF)
insanların güzel sanatlara gerçekten değer verdiği bir okuldur. sırf bu özelliği yüzünden kıskanıp durmu$umdur. sonra okulumun 8024340823 yıllık ölü davulu, ve çalı$mayan amfilerine bakıp bakıp dururum. (bkz: üsküdar amerikan lisesi)
ama hiç bir zaman türkiye'nin en iyi lisesi olmamı$, ve olamayacak okuldur.*
kampüsünün de herkes tarafından deli gibi kıskanıldığı okuldur.
Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan okuludur. Okul, Christopher Robert tarafından 1863'te kurulmuştur. Okul hala Arnavutköy kampüsünde eğitim vermeye devam etmektedir.
1865'ten 1905'e kadar bir tek türk öğrenci bile almayan ve yetiştirdiği(!) tiplerle devlet-i ali'nin yıkılışını hızlandıran güzide(!) okul.
herkesin robert diye okuduğu ama aslında rabırt kalıc şeklinde okunması gereken okul(imiş).
1904 yılında amerikalı öğretmenleri tarafından türkiye de ilk kez basketbol oyunu oynanmış okuldur.
asıl kuruluş amacı ermenileri ayaklandırmak olan amerikan koleji.
turkiyede en kaliteli egitim verildigi yer. bogazici universitesi gencliginin yetistigi yer.
hakkinda en çok önyarginin oldugu okul.
(bkz: kedi)
(bkz: ciger)
(bkz: mundar)
okuyanların üniversite için amerika'ya yönlendirildiği lise.
bugün (16 eylül) 144. kuruluş yıldönümüdür. okulun bir başka özelliğide amerika dışında bulunan amerika destekli en eski okul olmasıdır.
mezunları arasında serdar erener, gülse birsel, perihan mağden, bülent ecevit, nedim saban, nevra serezli gibi ünlü simalar olan türkiye'nin en iyi koleji. mezunlarının çoğu amerikan üniversitelerinde eğitimlerine devam etmekte.
ulkeyi sikmeyi amac edinmis insanlarin okuyup mezun oldugu kolej .
birkaç yıl öncesine kadar okula kayıt olan ermenilerin bedavaya okuduğu türkiyenin en iyi eğitim kurumlarından biridir. kurucuları arasında olan bir ermeninin kurduğu vakıf burs sağlıyordu ermeni öğrencilere. ancak vakıf içinde gerçekleştirilen büyük vurgun sayesinde artık böyle bir burs kalmamıştır. işin kötü yanı bu bursa güvenip türkiyenin en pahalı okuluna kayıt olan son birkaç ermeni öğrenci çok fena ortada kalmıştır.
bu okulun öğrencileri okula girdiklerinde hakikaten başarılılardır.
ancak bir süre sonra kendilerinin bile değiştiremeyeceği amerikan estetik yargılarının bombardımanıyla kendilerinin belki kendilerinin bile istemediği bir ayran budalalığına sürükleniler.

türkiye'nin en iyi liselerinden birinin neden bir amerikan "kolej"i olduğunu sorgulamalıyız

köy enstitülerini kapattık.türk okul geleneği yaratılayazılmışken saidi nursinin elini öpen bir "demokrat" parti kürüyle kominist yuvası diyerek kapattık..

sonunda ne oldu türkiyenin en başarılı gençleri ya robertte ya boğaz içinda ya da ingilizce eğitim veren başka bir okulda..

türkiyenin köküne dinamit koyan olgular varken hala da türban mürban demekteyiz(en azından bazıları demekte)

yakında hepsi elden gider efendiler
uyanık olun.