bugün

normal akisinda seyreden programda oyuncu kisinin agzinda veya elinde sansur petegi gormemize neden olan uygulamadir. hayir bilmiyoruz sanki onun sigara oldugunu. 'aa bak muz tutmus elinde ona sansur yapmislar ne garip' diyecegiz sanki.

ilgili yan baslik icin;
(bkz: trt filmlerindeki sigara sansuru)

ha bir de;
(bkz: allah in bildigini kuldan saklamak)
küçük çocukla beraber izlediğiniz filmlerde sigaradan çok çocuğu derin buhranlara sürükleyecek durumlar meydana getirir. * *
sigaranın dikkatten kaçmasını sağlayacakken daha bir gözümüze gözümüze sokmaktadır. hedefine ulaşıyor mu tartışılır.
red kit'in sigarayı bırakması buna bir örnektir.
gerizekalı bir uygulamadır. mutlaka iyi niyetle uygulanıyordur, ama;

elindeki silahla cayır cayır adam öldüren mafya bozuntuları, tecavüz sahneleri gibi şiddet, dehşet, vahşet içeren sahneler hd kalitesiyle net bir biçimde televizon ekranlarında boy gösterirken, kalkıp sikindirik bir sigara yasağı/sansürü uygulanması gerizekalıca geliyor bana.

tu kaka sigara..
insanın mantığına değil, bilinç altına ithafen yürürlüğe giren uygulamadır.
ramazanda içki kadehlerine de uygulanan ve malezyalaşan türkiyenin habercisi sansürdür.
boku çıkmış, hatta siki taşşağı çıkmış sansürdür.
sigaranın sansürlenip dumanının serbest bırakılması ilginçtir. küçük çocukların "anne o duman nerden çıkıyor öyle" şeklinde garip sorularına maruz kalmadığımız bir zamanda uygulanan ilginç sansür.
çifte tabancalı kovboy gibi çatır çutur adam vuran gansgter karakterlere uygulanmayan komik sansür.
cnbc-e'nin bokunu çıkarıp sigaranın üzerine çiçek koyarak yaptığı sansür.
sanki bilmiyoruz sigara ictigini 3 yasindaki cocuk bile anlar sigara oldugunu ` (bkz: seyirciyi salak yerine koymak)`...
cnbc-e'nin sigaraya yaptığı sansürde bir başka güzeldir.
orada sigara olduğunu daha bir vurgulayan uygulamadır. **
aşırı faydalıdır.
misal ben derhal sigarayı bıraktım.
artık sadece kuru takılıyorum.

(bkz: sağolasın rtük)
bilmem kaç oscar'lı bir filme bile 5 dakikadan fazla tahammül edememeye sebebiyet veren hassasiyettir.

mafia'lı, çatışmalı, bol aksiyonlu bir filmde en geç bir kaç dakikada bir, sigaralı, içkili, purolu sahne oluyor. durum böyle olunca iyice komediye dönüyor olay.

özellikle cnbc-e'de geçen gün gördüğüm bir sahne;

5-6 adam batakhane tarzındaki bir barın arka tarafında oturmuş planlar yapıyor, arada atışıyorlar falan.

küfürler zaten "lanet olsun" "tanrının cezası" şeklinde traş bir çeviriye kurban gitmiş. herkesin elinde birer viski, sigara, puro var fakat sigaraların üstü çizgi film gibi bariz bir şekilde göze batan bir çiçek efektiyle kapatılmış. adam elini ağzına götürüyor, sonra dumanı üflüyor ama bu arada sigaranın üstünde kabak gibi bir çiçek..

sanırsın, orası gangster barı değil, çiçek bahçelerinin arasında bir çocuk parkı. akabinde bu komediye dayanamayarak söverek kanal değiştirilir.
ezel isimli dizide bile uygulanan komik sansür, ulan ali gibi adam sigarasiz olurmu, el insaf.