bugün

Genelde kürtçe konuşurlar.
Bir kürt arkadaşım vardı babasının inşaatında abisiyle beraber ustalık yaparlardı(zaten çalışanların hepsi akrabaydı amk maaşsız işçi) inşaattan sonra takıldığımız nargile kafeye gelirlerdi dediler ki yarın sen de gel bizim villa inşaatına bi bak gör nasıl çalışıyoruz iyi dedim gittim. Ulan içerden bağırış çağırış sesleri geliyor aha dedim biri birine bıçağı taktı kan davasında kaynayacağız.
Gittim içeri ne kavga ne başka bir şey topluca sohbet ediyorlarmış, dehşete düştüm.
içinde bulunduğum tip grubudur.

valla kulaklarım ağır işitmediği ve bundan utandığım halde değiştiremiyorum.

kısık sesle konuşabilenleriyse tebrik ediyorum valla bravo.
Telefonla konuştuğu kişinin telefonu uzakta tutmasına sebep olan olaydır. Şimdi telefonun diğer ucundaki insana üzüldüm skdk.
Özür dilerim dedem ifşa ettiğim için ama dedemdir bu. Anneannem herif yavaş herif sus der her defasında dedem kimseyi dinlemez otobüsü ayağa kaldırır. Mizaç işte değiştiremezsin. Komik oluyor genelde.*
Orta yaş üstü ya da yaşlılarda daha sık görülen yüksek frekanslı konuşmadır.
Mesafe uzadıkça, ses düzeyi artar nedense.
Mesela aynı şehirden bir aramaya daha tahammül edilir bir sesle konuşuyorken, ülkeler arası konuşmada, yeri göğü inletir.
Anlatamıyoruz Efenim, mesafenin önemli olmadığını anlatamıyoruz, anlamak istemiyor daha doğrusu inanamıyor.
Etrafına erkek arkadaşı olduğunu duyurmak için çığlık çığlığa "aşkitoooom yine kızacaksın amaaaa geçen güüün" diye böğüren kezbanlar.
Dedemdir. Bağırmakla kalmaz bir de kelimeleri uzatır "alooooooooovvv" "hassaaaaağğn" diye. Telefonu kapatsa da karşı taraf duyacak halbuki.
gayet normal bir durumdur.
iki nedeni vardır; 1.si; kulaklarında sorun olduğundan sesinin yüksek olduğunu farkında değildir.
2.si; her zaman konuştuğu insandan daha yüksek ses seviyesinin psikolojik olarak karşı tarafı baskıladığı, yada daha iyi kendini anlattığı güdüsünü edinmiştir.
bir arkadaştır bazen vurmamak için zor tutulandır.
rahmetli dedem amk. hatta babam da, amcam da var tabi. emmioğullarının da alayı.

bıktım hepsinden amk.
Babam amk.
bazı insanlar sokakta telefonla konuşmuyor, bildiğin ulusa sesleniyor.
cep telefonuyla yüksek sesle konuşan gavatiyenin 3 harf eksik halidir.
afedersiniz rica etsem sesinizi alçaltabilirmisiniz acaba? diye sorulması gereken dürzüdür.
bunların telefonunun zil sesi apaçi müziği yada arabesk rap olan tipleri de mevcuttur. toplu taşıma araçlarında örneklerine rastlamak mümkündür.

(bkz: aynı ülke de yaşamaktan utanılan insanlar)
kendi yan komşumun kıro kızından biliyorum saat gecenin bilmem kaçı olmuş bu kıro kız sevgilisiyle telefonda yüksek sesle konuşmaktadır. insanda biraz utanma duygusu olur hem uyuyan komşularını rahatsız ediyorsun . hem de sevgilinle konuyorsun insanın biraz özeli olur be bizim sevgilimiz olduğunda utancımızdan fısıl fısıl konuşurken maşallah kızımız hopörler gibi benim sevgilim var duyrulur mesajı vermektetir çevredeki dedikoducu karılara.
sağardır kanımca...
Dahada vahimi var. Hem yükses sesle konuşan hemde telefonla konuşurken saat kavramını kaybeden tipler. Saat gecenin kaçı olmuş bağırarak konuşuyor. ilk zamanlar karşısındakinin işitme problemi olduğunu düşündüm ama bir insanın konuştuğu tüm kişiler sağır olamaz herhalde. Birinin dürtmesi lazım bu tipleri.
Görgüsüz, kaba tiplerde de görülen hadise.
bu işi otobüste yapmaları, insanın gidip o kişiyi gırtlaklayasını getirir.
işyerlerinde iş yaptığını patronuna veya amirlerine duyurmak isteyen tipleri de vardır bunların.
babamdır kendisi efendim. telefonunun sesini açmama rağmen hala bağıra çağıra konuşmaya devam etmektedir. özellikle alışveriş merkezlerinde veya yolda sokakta başımıza bayağ bi dert açmaktadır.
(bkz: alo roaaarrr).
Karşıdaki kişinin duyma problemi varsa hoş karşılanabilir ancak yoksa böyle birşey tekme tokat dövesi geliyor insanın.