bugün

öss yi kazanmış fakat lisede alttan bırkatığı ders yüzünden diplomasını alamamış öğrencilerin girdiği sınavdır.
aynı zamanda , mezuniyetine 1 dersi kalan üniversite öğrencisinin de girdiği sınavdır.
bazı üniversitelerde 2 hatta 3 derse kadar bu sınava girilebiliyor. be adam o zaman niye tek ders sınavı koyuyosun sınavın adını.
muhtemelen şubat sonunda gireceğim ve adrenalimi şimdiden öss seviyesine yükselten lanet sınav.
yarınki sınava çalışmaktan vazgeçip, sözlükte takılarak girmeyi garantilediğim, sınav adı altında bir tür işkence.

tek ders sınavlarının, formalite gereği yapıldığı ve sanılanın aksine çok kolay olduğuna dair söylentilerle kendimi avutmaya çalışıyorum ki pek bir işe yaramıyor.
yarın girecegim, bi aksilik olmazsa üniversite hayatımın son actionu *niteliğindeki sınav.

edit: alnımın akıyla çıktığım sınav.
adı tek derstir ama iki dersten de girile bilir.
zor meseledir tek derse kalmak...
haziran sonu gelir, kimi arkadaşların mezuniyet coşkusunu yaşar, kimileri de gene uzadı okul bunalımındadır. tek ders sınavına kalmış bünyen ise nereye ait olduğunu bilemez. "hangi hoca tek ders sınavında adam bırakacak kadar hain olabilirki "dersin, mezuniyet coşkusuna katılırsın. sonra bir an hala mezun olmadığın gelir aklına, kendini okulu uzatanların arasında çile çekerken bulursun. yok yok dersin tek dersten kalınmaz ben de mezun sayılırım.bu gidiş gelişler sürer gider. şaşkın, biçare, sınav gününe bakar beklersin. çalışmak ayrı bir işkencedir bu sınava, beladır yaz sıcağında. beklenen gün gelir ve bir süpriz olmazsa sınav formalite şeklindedir. geçersin, mezun olursun. mutluluğunu paylaşacak adam ararsın ama nafiledir. mezun olanlar çoktan zafer sarhoşluğunu unutmuştur, olamayanlar da en güzeli öğrencilik abi bitirip ne yapacağız mantığıyla huzura ermiştir. yine yalnız kalmıştır tek derse kalan bünye. kimsesizdir, kırgın, yorgun ve tükenmiştir.
zor meseledir tek derse kalmak...zor...
anadolu üniversitesinde olup olmadığını şiddetle merak ettiğim hadisedir. biri bana söylesindir. eskişehirdeki arkadaşlara selam ederimdir.
(bkz: allah ın belası)
uludag uiniversitesi fen edebiyat fakültesinde en fazla iki dersten 1 kere girebileceğiniz sınav.
mezun olduğum okulda, formaliteden bir sınav olduğunu duymuş olduğum sınav tipi.
tek başına yapıldığında formalite olduğu söylenen, mazeret sınavıyla beraber yapılacağının öğrenilmesiyle insanda büyük bir çöküntü yaşatan sınav.
formalite icabi olması hocadan hocaya değişen sınavdır. hiç korkmayın tek dersten kimseyi bırakmam deyip yine de bırakan bırakan hocayı gördüm dün. allah'tan ben geçtim ama kalan arkadaşlarım tek dersten yazokuluna gitmek zorunda kaldı. yazık oldu.
dönemi ne olursa olsun mezun olması sadece 1 derse bağlı olan üniversite öğrencilerinin girdiği sınav.
insanı hiç yaşamadığı kadar strese sokan, canından bezdiren yaklaştıkça boğan sikindirik sınav. allah belanı versin hoca, geber ulan pezevenk...
milyon kere kaldığınız dersin artık mezuniyet kapıya dayandğı için daha da zorlu geldiği, çalışmak için bir türlü konsantre olamadığınız, başınızdan ağrıları kıçınızdan teri eksik etmeyen lanet olası sınav.
ilk kez gireceğim ama nasıl geçeceğini bilmediğim bir sınavdır.Bilgisi olan varsa anlatsın fazla kasıyolarmı bu sınavı yoksa diğer anlamı artık siktirgit sınavı olarak da geçiyo mu
sınav kağıdına sorudaki kelimelerin açıklamalarını dahi yazsanız mutlaka geçeceğiniz bir sınav.sınava girecek olan arkadaşlara tavsiyem soruların cevabını bilmiyorlarsa dersle ilgili o ana kadar ne öğrendiyseler ortaya karışık bişiler yazsınlar hoca gerekli cümleleri seçer alır.
not:hocayla papaz olmuşluğunuz varsa oturun adam gibi çalışın sınav sonrasıda bi kutu lokumla yağlama faslına geçin.
genelde hocaların geçirdiği sınavdır. yani iyi anlamda geçirdiği. * kolay sorular sorulur. *
benim dün girip geçemediğim sınav iş vize finale kaldı.Şerefsiz hoca önce geçirdi sonra kaldın dedi
öğrenci milletine yapılan en büyük kıyaktır. güç toplanır sınava girilir. 07 uç yumuşak uçlu kalem falan tedarik edilir. yok onlar össdeydi. işte ne gerekiyorsa tedarik edilir. sınava kendinden emin şekilde asıldıktan sonra artık bir mezunsundur. üniversite geride kalmıştır.
yaşayabileceğiniz en boktan anlardan birisidir. yok abi, ne çalışma isteği var ne de kitabın kapağını açma isteği. hayatınızın en stresli anları başlıyor.
genelde sınava giren hocalar yardım ederek tek ders sınavından geçirirler.
(bkz: bir ders yüzünden bir yıl okul uzatmak)