bugün

2015 in sonuna kadar herkes geçeceketir.
edit:bu da yeni kimliklerimiz

görsel
kişi başı 10 tl olsa oh oh.

6 gün sonra edit. 18 tl imiş. yanlış tahmin etmişim.

kişi başı 18 tl oldu oh oh iyi oldu.
tc nüfus cüzdanlarının çok büyük olduğu, diğer ülkelerde hep daha küçük kimlikler kullanıldığı bir gerçek. bu yüzden yeni uygulamayla kimlikler küçülüyor ve bu iyi birşey.
Gate elektronik'in aldığı ihale ağustosta iptal edilmiştir. bu kimlikleri kim üretecek merak konusudur.
Gate elektronik kimlikleri eşit olarak Plastkart,ekart ve mapikart'a yaptıracaktı.
gps te taksınlar, nerde kiminle ne yaptığımızı başka türlü nasıl tespit edecekler?
10 değil 20 öderiz gerekirse, can feda...
kaç para?

yine millete ne girecek sorusunu akla getirir.
Ben michael sikkofield okuyan insanım lakin fazla ciddiye almadan.

Bir kaç yıl önce hiç unutmam şöyle bir şeyler yazmıştı, ''kimliklere çipler takılacak, insanlar takip edilecek. Hatta öyle duruma gelecek ki dünya, insanlar güvende olmak için bu çipleri kendi bedenine taktırmak isteyecekler''

Eriniyorum, o yazıyı bulamam. Zaten okuyan bilir.

1 yıl önce bu yazıyı okuduğumda ''hadi la siktir yine içmiş içmiş yazmış'' demiştim.

Şu adamı ciddiye almaya mı başlasam..

Edit: ahan da o yazı, http://michaelsikkofield....r/2013_02_01_archive.html
bugün itibariyle elime ulaşan kimliktir. önce devlet erbablarından başlandı. yılın sonlarına doğru her vatandaş edinecek.
boyutu küçülmesi bence güzel olmuş, çip konulması ya da takip edilecek olmasi gibi ddurumlar var oldugu zaman sesimizi cikaririz yoksa her cikan yeni seye bi kulp takmaya gerek yok.
mavi pembe renklerin kalkması iyi olmuş dünyada bir tek bizde cinsiyet ayrımı vardı.
Görüntü olarak çok daha güzel, uzayda kapladıgı alan açısından oldukça küçük. Klas duruyor.yalnız bu hizmetin belaş yapılması uygun olur.
buna da mı para vereceğiz ulan. ota boka para. en iyisi kimlik almamak + kimliği yakıp çöpe atmak.

hazır polis kaydın da yoksa. seni yakalasalar kim olduğunu bulamazlar bile. tabii okullarda, devlet kurumlarında da olmaman şartıyla.
yine kaç para alacak orospu çocukları diye sordurtan kimlikler. para almayın lan.
hayatımızda hiçbir şey değişmeyecek belki ama yine de mutlu oluyor insan. içimdeki köylüyü sikeler.
"aaa ne güzel olmuş lan" şeklinde kaba bir tabirle karşıladığım nüfus suretlerinin yeni tasarımıdır.

hoşuma gitti.
din hanesi de kalksın gereksiz yer kaplıyor.
bahsedeceğim şey belki imkansız hatta kesinlikle imkansız.. devlet bu kimlikler adına bizlerden para almazsa anlam kazanır yoksa bunun bi anlamı olmaz benim gözümde.
Cüzdanda fazla yer kaplayan kimliklere veda edeceğimizin haberi.
bunda resim bulunmama sorunsalı nasıl çözülecek her yerde ama her yerde o kartı okutup resmimize bakabilecekler mi?
Daha yeni yeniledim ben yapmayin nolursunuz. insaf be arkadaş.
18 tl pahalı olan fiyatıyla devletin bizi soymasına neden olacaktır.
Çok havalı. 3 ü çıkarsa ondan almayı düşünüyom.
steam'den indirimli satışı başlaması beklenen kimlikler.
2 kardeşin %50 indirimle alacağı kimlikler.
Gerek yok.
Bizi bilen bilir.