bugün

böbreklerdeki taş ve kumları, binbir güçlükle, inanılmaz acılar çekerek dışarı çıkarma olayı.
verdiği ağrı nedeniyle taş doğurmak da diyebileceğimiz ve erkeklerin 'çocuk doğurmak neymiş' sorusunun cevabını bizzat yaşayarak hissedebileceği olay. şerefsiz bir kaç milimlik taş yahut gözle zar zor görülen kumun, eşek kadar insanı yere yıkmasıdır. algoloji klasmanında ilk sıradadır.
uyku uyutmaz pis bi sancısı vardır.çareler çaresiz kalır.
taş gibi hatun düşürmek gibi çeşitli anlamlara da gelebilecek eylem.
(bkz: Renal kolik) diye tabir edilen hastalık. Boşuboşuna ağrıdan kıvranmaya gerek yoktur, en yakın sağlık kuruluşuna giderek buscopan +diclomec ile ağrıya son verilir.
öldürücü ağrılara sahip hastalık. gece mutlaka sancıdan uyandırır.
Dünyanın en kötü sancılrından biridir. Hani serçe parmağını kapıya vurursun ya onun gibi bişey.
acı eşiğiniz ne kadar yüksek olursa olsun, vücudunuzu 45 derecelik açıya mahkum eden, iğne olmamak için direnseniz de buscopan olmadan geçmeyen, insanı fazlasıyla zorlayan bir ağrısı vardır. bu sabah 6' da ziyaretime gelmiş, tüm günümü rezil etmiştir. allah herkese şifa versin. son bir not buscopan için : seviyorum seni bebek!
Son üç senelik dilimde hayatıma müdahil olan ilginç bir hastalıktır. Murphy teoremi olabilir benim için en ters zamanlarda yaşattığı acılar ile.
Öyle ki hep sinav ve yolculuk zamanlarında vurur naçizane bedenimi. zamanlama olarak hayata karşı isyanımin güçlü olduğu anlara da denk gelir. Iste o zaman hayat bana der ki artistliğin kime ulan milimetrik taş kadar fiyakan var. Bu ağrıyı yaşamayan bilemez efendim o yüzden sadece daha önce bu sancıyı yaşamış kişilerle muhatap olunuz.
Sanci donemlerimde tum depresif hallerimden arinirim. Sancinin olmadigi hayat dilimi en mutlu zamanlarim oluverir. O zamanları düşünmek ile terapi ederim kendimi. Hele de taşın düşme evresi var ki oda ayrı bir film. Örneğin bugun buyukce bir tanesini yolladim. Önce şiddetli yanma ardindan kesik kesik ve kanli idrar salinimlari. Ve sonunda tak diye firlayan o milimetrik tas sonrasi 'şarrrrr' debisi. Evet efendim mutluluk mutlu sonda.
Not: bu sanciyi yasamayanlar icin cok uzattim ama damdan dusen bilir aslinda kisa bile yazdigimi
Not: turkce karaktersizlik affola telefonun sucu hep
ileride çok canlar yakacakbir kızın ölü doğması.farklı bakış açısı (bkz: taş gibi hatun)
hayatımda çevremden ne duyduğum ne gördüğüm bu illet dün akşam ansızın beni buluverdi. ailecenek otururken 15 dakika içinde hafif bi sırt ağrısı bi anda beni iki büklüm hale getirip, zırıl zırıl ağlatan ve ne olduğunu anlamadığım için de delice korkutan bi ağrıya dönüştü. "anne bana bi şey oluyo" diye bağırırken annemin o çaresizliği... hayatımda böyle bi acıyı hiç çekmemiştim, yer gök bütün site peşine de bütün hastaneyi inlettim. öyle bi acı ki davranışlarınızı kontrol edemiyorsunuz, inlemek haykırmak bi yana üstümü başımı çıkarıp atmadığım mı kaldı hastanede güvenlikçiye uçmadığım mı kaldı yoksa yerlerde sürünmediğim mi... öyle sapık bi ağrı, tamamen kontrol dışı. bi ara gözüm karardı, hastaneye giderken yoldaki ışıkları (şuurun kapandığı anlardan biri) öbür dünyanın ışıkları sanıp "anne ben ölüyorum" dedim. böyle acılı mı ölecektim falan diye düşündüm, allah kimseye böyle ölüm vermesin dedim. bunları yaptıran da 5 milimetrelik orospu çocuğu bi taş. hastaneye gitmekle acı bitmiyor maalesef, 2 serumun üstüne ağrı geçmedi diye 5 saat içinde 3 ağrı kesici aldım ve sonuç: yine geçmedi! şimdi doktor diyor kiiii o taş düşene kadar bu ağrı gitmeyecek ve günde max. 3 ağrı kesici içilecek. o ölüm sancısına nasıl katlanacaksın diyen yok tabi. elim ayağım ve aklım toptan gitti, nasıl bitecek bu işkence bilmiyorum...

edit: bu entryyi girdikten 3-4 saat sonra taşı düşürdüm. doktor dahil topluca şok olduk tabi bu kadar hızlı düşmesine. rabbime şükürler olsun, allah düşmanımın bile başına vermesin diyorum. 2 gün sonra böbreğimdeki ne idüğü belirsiz şeye bakılacak. inşallah taş ya da kötü bir şey değildir. allah bir daha göstermesin...
deyim olarak, zorlayıcı bir süreçten geçmek manasına gelir.
- Dün resmen taş düşürdüm, öyle sinirlendim ki...
Dün yaşadığım olay. Böyle bir bel böbrek karışımı sancı daha hiç yaşamamıştım. insanın nefesi kesiliyor. Allah kimseye vermesin. Resmen ağladım.
Yoğurt suyu içmemi önerdiler. Bende denedim. Bu gün düştü.
Tabiki hastaneye gittim
Ultrason çektiler taşı gördüm. ilaç vermedi serum taktı taş düşmek üzere dedi.
insanın acı sınırlarını zorlayan bir durumdur. Allah yaşayana şifalar versin.
Sanırım başıma gelen hadise. Sanırım diyorum çünkü acil doktoru da anlamadı ürolojiye yönlendirdi.
avokado yaprağı kaynatıp içenleri duymuştum.uçağa bin belki düşer.
basınç değişimi böbrek taşlarını yerinden oynatır.

geçmiş olsun.
insanı çikeden çıkartır. Eğer zorlanma var ise bira içip ip atlanması tavsiye edilir. Ben zamanında öyle düşürmüştüm.
Böbrek taşı düşürmek olarak bilinen erkeklerin daha çok muzdarip olduğu rahatsızlığın halk arasındaki ismidir. Uzmanlar doğum sancısıyla birlikte en fena ağrı olduğunu söylerler.
düşüyor mu böyle?...
5 6 tane bira iç 2 saat içinde.
Abi o kadar acı verici bir şey ki adamı yaşarken öldürüyo.
Bayıltabilecek kadar güçlü bir ağrı. Bol bol su içiniz başka yolu yok
iki yıl önce sabah uyandığımda önce gaz sancısı sanıp sonra tuvalette ecel terleri döküp acillik olmuştum. ilaç verildi fakat nafile, çareyi ayaklarımı havaya kaldirarak buldum resmen taşı böbreğe geri gönderiyordum. Neyse, gariptir, bu şekilde durdu ağrısı, ama taş hala kanaldaydı. Ultrasonda gören hemşireler bana acıyor şimdi halıyı tırmalıyorsundur falan diyor ama hiç alakası yok hissetmiyorum bile. Sonra taşı kıralım dediler okey dedik kocaman bir makine ateş eder gibi böbreğinize nişan alıp çat çat vuruyor, acısı yok da deriniz yanıyor. Hiç ağrı çekmediğim için düşüp düşmediğinden emin olamadık. Meğer düşmüş o da. Bu da böyle bir anı.
Kocaeli Körfez köylerinde dümbüldek suyu diye bir icat var, çok işe yarıyor benim daha önce birkaç arkadaşım kullandı acayip işe yaradı, yakın olanlar mutlaka denesin olmayanlar da özelden yazsın ben önayak olayım. Koca damacanayı kargo yapamam da gelirseniz eşlik ederim en azından:)
acıdan dolayı kıvranmaktır, üni zamanlarından biri 2 diğeri 3 mm olmak üzere iki adet böbrek taş düşürmüştüm. o kadar ilaç kullanmama rağmen dehşet bir şeydi.