bugün

Borsada gerçekleştirilen işlemler sonucunda oluşan borç ve alacakların karşılıklı olarak tasfiye edilmesidir.
(bkz: trampa)
bir ihracat şekli

bir uluslararası ticaret şekli de denilebilir.

normal ihracatta, kambiyo mevzuatına göre ihracatı yapan kişi, sattığı malın bedelini (döviz) türkiye ye getirip bankalar veya özel finans kurumlarına getirip satar veya getirmez. ancak takas'ta eşyanın bedeli getirilmeyip karşılığında başka bir mal getirilmektedir. bunu yapabilmek için önceden izin almış olmak gerekir, ihracatçı birlikleri veya duruma göre dış ticaret müsteşarlığından
(bkz: al gülüm ver gülüm)
paranın icadından önce kullanılan sistem. genelde belli bir değerde şeyler verilerek belli bir değerde başka bir şey alınırdı.
takas, ticaret dunyasinda barter olarak da adlandirilir. yani mal, hizmet ile ödeme yapmak.
power fm'deki başarılı radyo programlarından tanıdığımız geveze'nin pazartesi günleri show tv'de yayınlanacak yeni programının adı.
an itibariyle show tvde yeni başlayan program,
insan aklına gelen ilk şey gülhane parklarında eşya veren zarfçı dayılar.
ön sıra seyircilerinin cazibesi de hostes edasındadır.
show tv de yayınlanan, programı sunan kişinin yanındaki hostes yüzünden kanalı değistirmeme neden olan program. el blendrına eal blendrı, w a tdablyu diyen program hostesi kanalin izlenme oranını dusurmektedir.
geveze'nin canlı performansının tempoyu düşürmesine neden olan, patlarsa battık programı.
kastım arka planda tv yi açık bıraktım. geveze kusura bakma ama milletin sikindirik tv sini sikindirik bi plazma tv ile değiştirmek için şebekleşmesini çekemedim...bu sikindirik yarışmaya en fazla 1 ay veriyorum. banane olm milletin tv sinden?
Tarihteki çeşitli yarışmalardan birer tutam serpiştirilerek ortaya çıkartılan çakma ötesi ittirme yarışmadır. An itibariyle şahit olduğum olay ile hadı ordan dememe sebep olmuştur.

Geveze seyirciler arasında mikrofon ile dolaşıp yarışmacının teklifi hakkında düşüncelerini sorar :

-ismin ne ?
-Esen
-Esen sen ne düşünüyorsun ?
-Zarfı alsın

Geveze zarfı vermek istmediginden aklı sıra şirinlik yapmaya başlar.

-Esen sahtekar, kredi kartı borcu var birsürü...

Nasıl yani ? Kredi kartı borcu olan sahtekar mı Geveze ? Cenk Koray, Acun Ilıcalı, Mehmet Ali Erbil yarışmalarının herbirinden bir parça araklayıp yeni format diye ortaya çıkmak ne peki diye sormazlar mı adama ?

edit : en sonunda kurtuluyoruz sanırım reytingler belediye çukuruna inmiş durumdaymış. Ancak bu geveze denen zat bazı yerlerde "artık dayanamıcam galiba bu aksam canlı yayınlarına" yazmış. zaten kaldıracaklar gülüm üzme kendini. Önceden boyle seyler soylersem kendim bıraktım sanarlar diye düşünecek kadar saf mısın bilader ?
sevgili ya da eş takasına başlarsa reytingleri ve özellikle de katılan kişi sayısı tavan yapacak yarışmadır. bir düşünüyorum da evliliğinden ya da partnerinden muzdarip ne insanlar katılır.*
kesinlikle olmamış temposu prime-time a göre yerlerde sürünen bir show tv yarışması,1 ay bile çok uzun süre yayında kalması için.
borçlar hukukunda borcun ifasını sağlayabilen değişimdir.
(bkz: takas odasi)
show tv'de başlayan aptalca bir program. daha neler yutturmaya çalışacaklar bu millete çok merak ediyorum.
an itibari ile bir laptop kazandılar diye 8 kişilik bi aile hüngür hüngür ağlıyor. yemin ederim gülmekten altıma yaptım, madam helga'yı çağırayım da yerleri temizlesin. sevişme vaktim geldi zati.

+ insanlara laptop ısmarla cool!
yarışmacılar bir soruyu doğru yanıtladıklarında her seferinde "yapmayın, emin misiniz, sizi uyarmıştım, doğru bildiniz demek isterdim aslında doğru cevap hebele hübeleydi demeyeceğim, doğru bildiniz" diyen ilginç ama bir o kadar da gıcık sunucuya sahip yarışma. yarışmanın gidişatına bakılırsa yarışmacılardan birinin "eşimi takasa koymak istiyorum" demesi de mümkün görünüyor.
uyuzun önde gideni bi herifin sunduğu yarışma. ayrıca bir gün birisi çıkıp spor araba için götümü takasa veriyorum diyecek diye çok korkuyorum.
geçen bi gafına şahit oldum. yarışmacıya brezilyanın başkentini sordular, rio de janeiro cevabı geldi ve doğru kabul edildi. ama millet ya durumu çakmadı yada herkes öyle biliyo. cevap rio de janeiro olarak kaldı neticede. *
(bkz: brasilia)
izleyenleri keriz yerine koyan yarışma.
Bir evin kapısını yarışmak için çalıyorlar.Sözde çat kapı yapıyorlar.gorseniz ev sahibi bir şaşırıyor bir şaşırıyor anlatamam.ama kadının şaşkınlığını çeken kamera evin içinden çekiyor goruntuyu.sen ne ara girdin eve hacı dayı diyesi gelio insanın kameramana.çok yapmacık cok...

bide ellerinde bir zarf. ne zarfmis arkadas. ne varsa içinde kadına nerden baksan 10 kere sordu arabayla takas ediyormusun zarfı diye. sıkıyor ama adamı bu kadar israr.

kısacası omru fazla yok bu yarısmanın. ahanda soyluyorum*
brezilya'nın başkenti konusunda acilen bilgilendirilmesi gereken program.

sordukları soru şöyle;
görsel

verdikleri cevap ise;
görsel

lan olum bari Rio de Janeiro'yu doğru yazın. "rio de jenerio" ne mına koyum.

izlemek için;
http://www.youtube.com/watch?v=1QFLXAPUlaE

bu arada, brezilya'nın başkenti Brasilia olacak. saygılar...
geveze'nin cem ceminay gibi hızlı düşüşünün başlangıcıdır. zira ceminay da radyo efsanesiyken önce radyoyu değiştirmiş sonra da tvlerde fink atmıştır. şimdi de geveze virgin radyo'ya geçmiş ve tv'de fink atmaya başlamıştır.
bu başlıktaki 13 üncü entry me gönderme yaparak söylüyorum ki geveze bu gece okan ın programında açıklamıştır. program yayından kaldırılmış. netekim geveze kaldırılma sebebini oğlunu çok görememeye bağlamıştır. *