bugün

hemen hemen herkesin çevresinde olan insandır. devleti bir güvence olarak görmektedir. bu şekilde düşündüren de sistemin ta kendisidir. belki çoğu hatırlamaz ama eskiden memur olana kız vermezlerdi şimdi olmayana kız vermiyorlar. yani çağa uyduran akrabadır o , hor görmeyin.
1 yil cektim bu lafi. Sonra hepsine dayadim ve çektim gittim o gürültüden. Şimdi kafam daha rahat.
(bkz: yaslayamadı)
(bkz: )memur olmak
bunu dedikten sonra büyük ihtimalle derin düşüncelere dalacak akrabadir. (bkz: bu çocuktan bi b*k olmaz afedersin)
sırtını devlete yasla çocugum hayatın kurtulur.
Hemen her kişinin sahip olduğu akraba çeşidi.
risksizliği , orta yolluluğu tavsiye eder. Diğer türlü şeyler için pek bir fikri yoktur.
iyi niyetli akrabadır aslında.
veteriner olcam ben dediğimde napıcan veterinerliği sırtını devlete daya kızım diyen amca tontirişliği
öldüm ben.
Düğündeki versiyonu: "Ee senin evlilik ne zaman" diyen akrabadır.
hemen herkesin hayatta illa domalacagi bir yer oldugunu bilen akrabadir. he madem zikileceksin bari buna deysin istiyorsan devlete ziktir diyen akrabadir.
Dediği şeyi yaptığınızda da kıskançlık krizine girecek olan akrabadır. Madem kıskanacaksın niye gazlıyorsun. O iyi, candan insanlar hepten gittiler. şimdi herkeste kötü bir hırs var. Uzayan kol bizden yana olsun demiyor kimse. çevremizden birinin ayağı kaysa da keyiflensek diyenlere şahidim sevgili sözlük. çok kokuştuk,çok. Kısacası polim yapan akrabadır.
çocukken anne babaya olan bağlılığın ilerleyen yaşlarda sistemik olarak bağlılığın devlete yöneltildiği asalak yaşam şeklidir.
işi bilen akrabadır.
en büyük işveren devlettir diyen akraba.
Tabiri caizse devlete kapak mevzusudur. Kapağı attım mı sülalem rahat bilader derler mesela.