bugün

bu tür öğrencilere "ne yaptığını bilen öğrenci"de denilmektedir.
(bkz: dün gece bir rüya gördüm)
gördüğü dersi yalnızca sınıfı geçmek sorumluluk olarak görmeyen, aynı zamanda hobi olarak da ilgilenen ve araştırmayı seven öğrencinin, hobisine verdiği önemin karşılığıdır. dersi yalnızca öğrenci olmasının yükümlülüğü olarak değil aynı zamanda zevk aldığı bir alanın resmileştirilmiş hali olarak görmesi onu başarıya götürür.
zeki öğrencilerin işidir.
Sayısal ağırlıklı derslerde gerçekleşme olasılığı sıfır, sözel ağırlıklı derslerde gerçekleşme olasılığı ise zayıf olan bir durum.
ancak ilköğretimde gerçekleşebilecek durumdur.temelle yapılmış olabilir.lisede ve üniversitede böyle bir durum mümkün değildir,istisnaların kafası tez uçurulmalıdır.
öğretmenin işidir .dersi dinleyen öğrencisini bulma işidir. fekat yine de inekler 100 alır hep .**
açık düzen sınavlardan birinde bala göte sınav sorusunun çok benzerine denk gelerek, soruyu eksiksiz çözmek ile edinilecek tecrübe. sınav sonuçları ilan tahtasına asıldıktan sonra dedikodular başlar:

- la bu ipne hiç derslere girmediydi..
+ olm çok pis kopya çekmiş
- kimden çeksin? tek 100 alan o var bak...
+ biraz ordan biraz şurdan çekmiştir...
profesyonel öğrenci işidir.*
profesyonel öğrencilerin* gerçekten yapabileceği iştir. ilkokulda yapılabileceği gibi lisede de bal gibi yapılabilir.
(bkz: kuyruklu yalan)
lise hayatım boyunca eşek sudan gelene kadar dövmek istediğim öğrenci tipi, hatta yetinmeyip eşeği su başında sağlam bi kazığada bağlayabilirim.
derste öğretmenini dikkatli dinleyen,günü gününe çalışan,ders calışmayı sınav gecesine bırakmayan bilincli ögrencilerin alması muhtemel olan not.
insanların çekemediği öğrenci tipidir,dersi iyi dinlemek ve kapasite ile alakalıdır..
(bkz: sizin oğlan zeki ama çalışmıyor)
çoğu çalışamayan ve çalışmayı sevmeyen sınav mağdurlarının sinir olduğu öğrenci tipi. maalesef zekidirler ve bu duruma hiç bir şekilde müdahale edilemez.
100 aldığı dersler müzik, resim veya bedendir.
eğer çok çalışıp 0 alan biri bu adamı görürse genelde kavga çıkar.
en azından türk eğitim sisteminde imkansız olandır, palavradır.

(bkz: at yalani sikeyim inanani)
geçen yıl gerçekleştirdiğim eylem. galatasaray fenerbahçe derbisi ** hani şampiyonluk derbisi maça gittik maçı 1-0 aldık şampiyonluk sevinciyle geceye kadar eglendik ertesi gün matematik yazılısına girdim 100 aldım haa sinava hiç çalışmadım ama konuları iyi biliyordum sonuç olarak sayısal derslerde konuları bilmeyip yazılı günü sabahlasanızda bir *ok yapamazsınız.
dersi derste ogrenmis ogrencinin basarisidir.
sınıfın en iyisi kankan olacak, adamı razı edeceksin, sınavda arkasına oturacaksın, önce kendi kağıdını dolduracak, bir çırpıda senin boş kağıdınla değiştirip yeni bir kağıt yapacak, sen adını, soyadını, numaranı, hayattaki amacını çiziktirip kağıdı hocaya vereceksin. beş gün sonra panoda notunu göreceksin, pis pis sırıtacaksın. anca böyle olur züğürdün düğünü. olmuşluğu da vardır lakin sayın bakan başka soru almayacak.
din dersi sinavina girildigini gosterir. ya da ozel ilginizin oldugu bir dersin sinavina. ingilizce sinavlari icin benim yapmisligim vardi bunu.
voleybol sınavı falan olsa gerek ..
çalışanlardan yüksek alma sonucunda çalışanların g.t olma durumu ile sonuclanan durum.
dersin ne olduğuna bağlıdır. genel olarak çok kolay olduğu kabul gören veya öğrencinin zaten çok başarılı olduğu bir dersse durum gayet normaldir.