bugün

duşa girmek için en az 10 dk bekleten, aniden soğuyan ya da ısınan, ayarı çok hassas banyo muslugu eziyetidir.
bazen de duş esnasında aniden soğur veya haşlak seviyede ısınır.
genellikle bazı otellerde -ki salaş olanları özellikle- karşılaşılan duş tipidir. maksümum hassasiyetle üretilmiştir fakat o hassasiyet hedeflenerek yapılmamıştır bu. bu duşlar insanı hasta ederler. önce sıcağı açarsınız sonra da hafifce soğuğu açarak ılıtırsınız ama o illet duş soğuğa bir minik dokunuşla buz gibi olur. haydaaa der ve biraz da sıcak açarsınız hop bu sefer de kaynar olur, tamam şimdi çok minik bir soğuk dokunuşu yapayım dersiniz pat yine buz gibi su. böyle böyle musluğun sonuna gelirsiniz yine de bir sonuca ulaşılmaz. hadii baştan alınır hikaye, kapat musluğu yeniden aç. duş üreticisinin bunu nasıl bir yöntem ile sağladığı her zaman merak konusudur.

bir de duş musluğunda suyun akışını yukarıdaki duş ahizesine almaya yarayan o kaldır-indir kolun ayarsızlığı konusu vardır ki o da ayrı bir mevzu. kaldırırsın aşağıda akar, indirirsin yine aşağıda akar, tam arada bir yerde yukarıda akmaya başlar, hah tamam derken bir anda kendi kendine değişir.

sırf bu sebeplerden banyo yapmıyorum artık. ayda bir hamama giderim bir tek*.
(bkz: ihlas sofben)
ayar yapacağım derken musluk tarafından ayarlanmaya sebep olan eylemdir.
haşlanmaktansa soğuktan titremek tercih edilmelidir.
yazlıklardada sıklıkla görülür bu durum.Tatili mındar eder.
(bkz: akort) *
çığlıklarınızla banyonun akustiğini keşfedeceğiniz feci durum.
giden günleriniz olur.
o bir saniyede ömrünüzden ömür gider.
halil sezaiye bağlayıp çıkarsınız.
evde çıplak koşanları var o derece.
birde ayarlarsın tam güzel güzel devam edecekken bir sorunla karşılaşırsın; (bkz: duştayken suyun birden soğuması)
sonunda yanmaktan kızarıp derin bir nefes çekerek soğuk duş almaya zorlar.
-tam donuyordum ki yandım.
soğuk suyun tüm gerçekliğiyle iliklerinize işleyişi ve ardından gelen banyonun ses izolasyonuyla ilgili denemelerden sonra bir de üzerine gelen sıcak su dalgasıyla haşlanmışlığın yorgunluğu ve nihayet ikisinin ortasını bulup o rahatlığı yaşamaktır.
langırt antrenmanına benzer. bir sağa bir sola derken o ufak ince ayrıntılarda kayboluruz.

o küçük topa, işte onun adamın ayağına tam geldiği anda vuruyorsun ya hani.
insanın milimetrik ayar yapmasını öğreten hededir.
önce titretip sonra yakan duştur.
insanın işte tam oldu dediği anda olmayan duştur. tam ısınacakken tekrar üşüdüğümüz iğrenç musluk ayarıdır.
enerji, su ve vakit israfının en önemli sebeplerinden birisidir.
önüne geçmek için, sıcaklık ayarlı banyo bataryası kullanılması gereken hede.
45 dakikalık duş süresinin 30 35 dakikasını sıcak soğuk ayarı yaparak geçiriyorum.
Ayar yaparken rus radyosunu yakalayacakmışım gibi geliyor bazen.
Öyle de ince bir ayar.
insanı bir tedirgin eden ne bileyim duş algısını değiştiren nahoş mevzu.

sorun bataryada kombide ya da sende olabilir.
en büyük ihtimal kombidedir.
gelecek suyun ısı derecesini belirleyecek olan sensör arızalıdır ve doğal olarak tam ayarı tutturamayip ya çok kaynar ya da arada soğumaya meyilli bir akış olusturur.
sıkı bir usta bu sorunu cüzi bir miktara çözebilir.

musluk bataryası ise diğer ihtimal.
zamanla eskidiginden sıcak soğuk kısmında ayar yapmaya engel olabilir.
sertlikten belli eder kendini zaten.
değiştirilirse ve kombideki sensörde de sorun yoksa duş keyfinizin önüne hiçbir şey geçemez. *
son faktör ise insan yani sensindir.
el terazin yoksa ve diğer detaylarda sorun yoksa az daha anlayışlı yaklaşabilirsin musluğa.
onu severek ve rica eden gözlerle alt tarafı 5 dakika bir duş alıp çıkacağını belli edersen kısa sürede doğru ayarı yapabildiğini görebilirsin.

sıhhatli sağlıklı ve keyifli duşlara.
Tam ayari buldum dersin bu sefer mevsimler degisir ayar yine bozulur.
Arada power FM bulunabilir.
Duşun yarısını kaynar suyla yarısını soğuk suyla alarak bir denge oturtulabilir.
Zamanında bize az dj lik yaptırmadı musluk başında.
güncel Önemli Başlıklar