bugün

freud'a göre kişiliğin üç kısmından vicdana en yakın olan, toplumsal faydadan çok ahlak ilkeleri yoluyla denetlenen kısmı.
cezalandırıcı bir vicdan olduğuna inanılmaktadır.
(bkz: id), (bkz: ego)
Ego türlerinden birisidir.Süper,kurşunsuz,diesel ve lpg li formlarıda bulunur.
üstbenlik. id ve süperego arasında kalan ego uygun bulduğunu yapar. süperego mükemmeliyetçidir, toplumsal yarar için düşünür.
istanbul'lu rock gruplarından.
http://www.thesuperego.net
üst benlik,vicdan ya da ahlak.toplumun değer ve kurallarının benimsenmesiyle (yada onlara boyun eğilmesyile) oluşan toplumsal kişiliğimizdir.id'in bekçişi,sansürcüsü ve yargıcıdır.onun isteklerini,"doğru" ve "yanlış","iyi" ve "kötü" kavramlarıyla yargılar.överek pekiştirir ya da kınayarak bastırır.
(bkz: id), (bkz: ego)
bütün çabalarımızın, koşuşturmalarımızın nedeni. ne yapılırsa yapılsın tatmin olmayan, oldurulamayan üstben.
yok değil yanlışın var hocam. ya da yanlış anlamışsın. şöyle bak şinci: bu ego ve id devamlı ipnelik peşindelr anlıyor musun? özellikle id devamlı "sözlük bağyanlarına selam et, çal olm azcık bir şey olmaz, hadi rus karılarına gidelim, işten kaytar, yarım yamalak yap, sevgilini aldat, gözünün üstüne bir tane patlat" der.

derken de, egonun tatmini silahını kullanarak bunun egoyu besleyeceğini, tatmin edeceğini ve senin keskin taraflarının törpülenebileceğini ego üzerinden iddia eder. süperego da, "yapma kardeşim, yapma güzel arkadaşım, yanlış yapıyorsun bak. sakın ha!" der. freud ibnesine göre böyle'nin en amiyane ve varoş tabiri şu benim anlattığım şeklidir.

yalnız bu freud birazdan biraz fazla zırvalamış vicdanı süperegonun yerine koyarken. vicdana bir açılım sunamamış. kendisine sorumluluk yüklediği bu mercinin neden sonuç ilişkisine bir türlü değinmemiş. bastırılmış -ki bastırılması malum mecburidir; oedipus kompleksi dediğinde 2 yaşındaki çocuk kalkıp kendi anasını becerecek hormona ve uygun boyuta sahip değildir. bastırılmıştır evet, freud yapacağın tespiti sikiim.- duyguların ileride açığa çıkması esnasında dengeleyecek pozisyonu vermiş süperegoya susmuş.

lan göt anlatsana biraz da kendinden! "çektim kokaini vurdurdum mala. benim adım freud da değil hans aslında. anneme yetişkinliğimde duyduğum sapık cinsel isteği kokainle de bastıramayınca bu sapıklığı genele yayıp herkese bulaştırırsam tarih beni bir manyak sapık götveren ibne olarak değil de, saygın bir bilimadamı olarak anar" diye düşünüp zırvladığını da söyleseydin ya. ibinenin evladı seni!

afedersiniz sayın okurlar, ailemden aldığım aristokrat terbiyemi bu seviyesiz ve de kendini bilmez kafabirmilyon için zedelediğimden dolayı öncelikle kişisel gelişimime katkısı yüksek mütefekkirlerimden ve de siz değerli okurlarımdan özür dilerim. ama, insan delleniyor bir noktadan sonra: sıcak bir taraftan, saçma tespitler diğer tarftan, böyle ibneler diğer taraftan. bir sonraki konumuz freud sürçmesi. o daha da neşeli bak. manitalara açılamamış ya bu lavuk, en son bulmuş bir tane ona da "seviyorum" diyeceken "sevişelim" demiş; al sana zihin sürçmesi, freud sürçmesi, sigmund sıçması. bildiğin yavşak kaçışlar lan bunlar.

edit:
shut up mean!
2 yaşındaki bebek ve oedipus kompleksi... komik değil gülünçsünüz lan.
"hiçbir zaman hiçbir yerde."
Sıraya dizersek ilk önce "id" gelir. id'in akıllısına "Ego" derler. Ego'nun akıllısına ise "Süperego" derler. Süperego'lu insanlar var mıdır? Orası tartışılır.
prefrontal lob tarafından kontrol edilir.
id-ego-süper ego üçlemesinde kontrol mekanızması olan kısımdır.

id vahşidir, havyanidir, sağı solu belli olmaz. iç güdüsel davranışlardan sorumludur.
süper ego ise toplumun beklentileri ve toplumca 'normal' olarak sınıflanmışları yapma doğrultusunda ide sınır koyar. bir nevi kontrol mekanizmasıdır. id sokak ortasında işemek ister, süper ego ise bunun uygun olmayacağını bilir ve işeme işlemini uygun bir tuvalet buluncaya kadar erteler.

klasik psikiyatrik örneklerde düdüklü tencerenin kapağı süper egodur.
Eğitim psikolojisi dersi alanların tam anlamıyla kavradığı ve hocaların bu kavramlardan her sene kpss de bir soru mutlaka gelir dediği kavram üçlüsünden birisidir.Genelde süperegonun özellikleri doğrultusunda yaşarım ama ulan bende insanım benimde idim var değil mi?

O yüzden uçlara çekilmeden ego taraflarında yaşamak en iyisidir herhalde ama diğer ikisini de bir görmek lazım
toplumun değer yargıları, benlik amaçları ve vicdandan oluşur. benliğin akla dayanan ve gerçekçi öğesidir. anılar bu bölümde yer alır.
id ve ego ile beraber ailenin en ahlaklı, en eli ayağı düzgün, en çalışkan ve en saf üyesi gibidir.

id en yaramaz, ego id'yi düzelten abi, süperego hergün dersine çalışan ve birgün evlenmeyi bekleyen hanım mı hanım sivilceli kız kardeş gibidir. *
rüyalarımızda bazen istemesekte, yakın akrabalarımızla ilişkiye gireriz. bu bilinçaltının karanlık kısmı hayvansal dürtülerin merkezi id yüzündendir.

yada siktir edin gitsin kokocu piçin tekiymiş sigmund.
id, ego, süperego üçlüsünde en baskın olandır. herkes kendinde bulunduğunu söylesede gerçekte çok nadir bulunur.
kusursuz olmayı ister.
(üst benlik)
alt benliğin tam tersidir ve tamamen kişinin çevresininin ürünüdür.
yani ahlaki değer, iyi niyet, gibi asil sayılan öğrenilmiş nitelikleri temsil eder.
üst benlikte denetim benlikte olandan daha kuvvetlidir.
kişi yalnızken, etrafında eleştiride bulunacak kimse yokken bile edindiği değerlerle örtüşmeyecek davranışlarda bulunmaz.
toplumsal aktarımın ürünü olan ahlaki işlevlerin temsilcisi.
genelde çocuk baba sayesinde geliştirir süper egosunu. kız çocukları babayı içselleştiremediği için gelişmez sonra evlendiği erkek sayesinde süper egosu dolgunlaşır. eşiyle yaklaşık aynı süper egoya sahip olurlar. babanın şiddet eğilimli olmasından dolayı bazen erkek çocuklar da süper egusunu kendisi geliştirme yoluna gider, bu çocuklar ilerde aykırı, anarşik adamlar olup çıkacaktır.
burada okuduklarımdan anladığım kadarıyla bilinç demekmiş, irade işte.
(bkz: üst-ben)

toplumun "vicdanı" bireylerin üst-ben'inde yer alır ve üst-ben bireyin davranışlarını sürekli denetim altında tutarak, "bu yaptığın doğru" ya da "bu yaptığın yanlış, utanmalısın kendinden" mesejları verir. ego ise süperego ve id'i dengeler. uç noktadadır, toplumun onaylamadığı hiçbir şeyi süperego da onaylamaz.
merhaba, hoş geldin.
yine karşılaştık bak gördün mü? ne yaptığını sanıyorsun? neden hayatım tam düzene giriyor derken yine dikiliyorsun karşıma ve sikiyorsun hayatımı?
ama haklısın, suç ben de.

--spoiler--
sonra gördüğün her fotoğrafta ağlayacaksın, tadını çıkar şimdilik. dinlediğin her şarkı kurşun yarası gibi oturacak göğsünün ortasına. her şarkı değil tabi, sen seçeceksin hangisi daha çok acıtıyorsa onu dinleyeceksin, hangi söz daha çok mahvedecekse seni, onları söyleyen insanları bulacaksın, sokacaksın hayatına. ben mahvoluyorum elimden tutun demek yerine, bi tekme de siz atın diye göstereceksin hedefi. hiçbiri boş durmayacak emin ol, zaaflarının, hatalarının, kendinde nefret ettiğin ne varsa (ki bu göstermeni gerektirmeyecek kadar aleni ve çok) hepsinin dibine kadar gidip sömürecekler seni. sevilmeye ne kadar muhtaç olduğunun farkında olsan da sevilmeye layık olmadığının bilinciyle, talepkarlıktan ölesiye korkarak iki gram sevgiye duyduğun açlıkla atacaksın kendini ordan oraya. vermeyecekler. tutmayacaklar elinden, çünkü bütün dünya düşman sana, ve sen tüm bu düşmanlığı hak ediyorsun. senin için yapabileceklerini derinden bir yerden hatırlatmaya çalıştıkça kendine, sana yaptıkları hücum ediyor zihnine, değil mi? yönlendir nefretini, en azından kendine zarar vermekten alıkoyar belki. yaşadığını hissetmek için, ya da içini dehşetle dolduracak kadar kemiren o iğrenç acıdan uzaklaşmak için kanının aktığını görmen gerek, kanının çekildiğini hissettiğinde, o acıyı duyduğunda ise çarem yok artık vakit geldi ölmeliyim diyeceksin.

tam o anda fark edeceksin ki, yaşamın bir amacı yok, amaç ne demek ki zaten? her şey belli, her şey çizilmiş, hangi kalıba kim başarıyla sokabildi ki seni hayat oyununda inanmadığın bir tanrının piyonu olmayı sürdüresin? intihar etmeye bile erinirsin, en güzel ölüm çeşidini düşünürsün gecelerce, seksenbeşbin alternatif arasından en acı verici olanla cesedini en sağlam bırakacak olan arasında gidip gelirsin.
sonra bir anda, tetikler seni bir şey, biri, bir koku, bir şarkı, bir renk, herhangi birisi.
ve cesedinin güzel olmasındansa diri haline odaklanmayı seçersin. seç, sanki bütün tercihler sana aitmiş gibi yaşa hayatını.
--spoiler--

hep bu yüzden değil mi?

umarım çok kalmazsın benimle, malum mutluluğa açım...
id'in istekleri ve egonun isteklerinin çelişmesi durumunda ortak çözüm noktası görevini üstlenen ve etik kararlar alma yüksek mercisi olarak bilinen üst benliktir. Insanın devri davranmamasında ve adil davranmasında büyük ölçüde etkili olan psikolojik makmadın.