bugün

yanlış bir olgudur. derhal bırakılması gerekir.
bir olgudur. *
sürekli geyik muhabbeti isteyen yazarların yaptığı serzeniş. önemli olan siyaset yapılsın veya yapılmasın değil sadece nasıl yapıldığı önemlidir. saygısızlığa varmadığı sürece yapılması gereken insanoğlu için değişmez bir olgudur. madem insanlar buraya bişeyler öğrenmek için giriyor neden siyaset hakkında da bilgi edinmesinler.
eğer yapılırsa sonu gelmeyecek olan tartışmadır.zira burda yedi düvelden,binbir fikirden insanlar vardır.
siyaset te bir bilgidir.anketler yapiliyorsa,siyaset icirekli entryler hayli hayli yapilir.eger biz bilgilerimizi,dusuncelerimizi paylasmiycaksak ne isimiz var burda?
sözlükte siyaset yapmak başlığını açmak sözlükte siyaset yapmak olsa da bunun yanlış olduğunu savunmak başlığın siyaset yapmak için açılmadığının ispatıdır.
(bkz: sozlukte siyasetin dayanilmaz hafifligi)
(bkz: siyasetin hastasiyim demagojinin ustasiyim)
(bkz: sol frame in ebesini siyasetle doldurmak)
uyan turkiyem uyan
bugun turkiye 14 sehidine agliyor
ahmet altan
pkk lilari akbabalara sunmak
bu ulke icin seve seve
yahudilerden mintask yapmak

ve doğruyu söyleyen kişi şerefsiz olur,şerefsiz diyen kişi mi? ha o mu vatansever,vatanperver oluyor.
kahve muhabbetine dondurmeden yapildigi takdirde sakincasi olmayan eylemdir. ha, uslubunu ayarlayamayan yazarlarin, sol frame'in ebesine atladikalri gorulmustur. zaten onlar benim bu yazdigimi da ciddiye almayacaklardir, alanlar hep iyi yazmaya gayret edenlerdir zaten. *
sözlüğün bir internet sözlüğü olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda yapılmasının bir sakıncası olmadığını gördüğüm olay. herşey tanım içermesi gerek demek de saçma olur, ülkenin hatta dünyanın gündemini oluşturan olaylara da yer vermek gerek. *
(bkz: insanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır)

gençliği rahat bırakalım da içindekilerini dile getirsinler, gücenmece yok, herkes birbirinin fikrine saygı duyarsa bir sorun da çıkmaz kanımca.

herkes düşüncesini dile getirince gizli saklı birşey de kalmaz, ve o zaman doğru ve yanlış yüzyüze gelir. artık hangisi galipse???
modların el atıp sileceği entryler topluluğu
kime ait olduğunu bilmediğim bir söz var. denmiş ki:
- siyasetle uğraşmayacak kadar akıllı olanlar, kendilerinden daha aptal insanlar tarafından yönetilmekle cezalandırılır...

sözlük alabildiğine özgür bir ortamdır. aklımıza gelen hemen her konuyla ilgili yazılar bulabilir, bu yazılara eklemeler yapabiliriz. yazdıklarımız beğenilir ya da beğenilmez. ne insanlar siyaset yaparken biz sözlük yazarlarının da arada siyasi konulardan yazı yazmaları doğaldır. sonuçta hher bilinçli birey ülkesi ve milleti için daha iyi olanı düşünmek, bu konuda birşeyler yapmak ister. internetse sesimizi özgürce duyurabilmemiz için bir fırsattır.

fakat sözlükte yazılan her yazıda olduğu gibi siyasi yazılarda da korunması gereken belli bir uslup vardır. bir yazar kendi siyasi görüşünü yansıtan siyasetçiye yapılan atıftan sonra 'madem ki mayolu kadın fotoğraflarını ahlaksız görmüyorsunuz o zaman söyleyin ananıza, kız kardeşinize, sevgilinize çıksın istanbul'da şehrin göbeğinde onlarda öyle gezsin' derse işin tadı kaçar. bi anda sizinde uslubunuz bozulabilir. ayar olduğunuz kişiye ayar vermeye kalkarak sizde aynı seviyede yazılar yazabilir, sizinle karşı görüştekilere kendi düşüncelerinizi belirtmek yerine onun görüşünü aşağılama yoluna gidebilirsiniz. ki buda çok büyük yanlıştır.

sonuç itibariyle herbirimizin düşüncesi bir diğerininkiyle çelişebilir. ancak hoşgörü ve saygıyı sözlükteki her yazarın bir diğerine göstermek zorunda olduğu unutulmamalıdır. öyle olmazsa meclistekilerden hiçbir farkımız kalmaz. öyle işte.....
bitmeyen çaylaklıkla sonuçlandırılır, hatta 'ısrarla siyasi entry girmekten 5 gün çaylak yapıldın' denilir ama '5 gün geçti ama biz ne olur ne olmaz biraz daha çaylak bırakalım diye karar alınır.

örneğin, siz bu mesajı okuyamıyorsunuz, neden? ben sözlükte siyaset yapıyorum eğer okuyorsanız bilinki birazdan çok siyasi entryler gelecek.
ota boka değilde tek bir düşünce sistemine mensup olma, savunma, tartışma, tanımlama durumu. istiyorsunuz ki sabahtan akşama kadar jlo poposu,seda sayan aşkları, futbolcuların saçları olsun sol framede ama... *
(bkz: sozlukte felsefe yapmak)
siyaseti yapanlar yaparken aslında siyaset yaptığını sanıp
siyasete maruz kalan 'kitle'nin bu eziklikten kurtulma çabası ve
bir rahatlama biçimi. 'ne biliim git kültür yap o da olmadı kas yap be agam.'
denilesi sözlük aktivitesi ya da aktif pasif bir takılım durumu.
(bkz: sözlükle siyaset yapmak)

kahramanımız sözlüğü karşısına alır...
-la sözlük ak parti bu seçimleri de açık ara alır he sen ne diyon buna
+.....
-başbakan her gün bir ilde mitingde,iyi çalışıyor goçum
+.....
-valla rakip falan da görmüyorum *
+....
-susma sustukça sıra sana gelir derim ben
+lan g.t susayım diyorum olmuyor konuşayım diyorum o da olmuyor.sen bu cahilliğinle konuşmaya devam et bakalım sıra kime gelecek.
-eöööö peki abi
+şimdi siktir git çay koy içeriz...
sözlüğü bozan eylem.
hakkındaki eleştirilere, dondurmam gaymak'taki muhteşem repliklerle cevap verilebilecek olan eylemdir.

- sözlükte siyaset muhabbetini bırakalım.
* sen garışma, senin anlican, onlarda 1000 dönüm tarla, 1000 inek, 1000 çalışan, 1000 kamyon, 1000 çeşit dalavere varken, sende bi dene dalavere, bi dene inek, bi dene tarla, bi çırak bi de moturun var.
+ yapma ya?
* herifler dünya çapında satış yapıpdurula. illa ki, icap ederse kamyon kamyon bedava dondurma datırlar, gene de seni siler süpürürler.
+ rüyamda gördüdüm. kamyonlarlan üstüme üstüme geldilerdi.
* görmüyon mu konfeksiyonlardan sonra terzilerin, süper marketlerden sonra bakkalların halini? kapitalizmin altın kuralı; büyük balık küçük balığı yutar! hep beraber bi denizde yaşıyıverelim demezler, demezler!
- ali yavaş yavalş iç arkadeş.
+ kominis kitaplarında mı yazıduru bu?
- akedeş sözlükte siyaset muhabbetini bırakaam.
* gardeşim, sözlükte yapma, devlet dairesinde yapma, sendikada yapma, okulda yapma, dernekte yapma. len helada mı yapcez biz bu siyaseti!? allah allah! sadece gışla'da, tüsiad'ta mı yapılcek bu siyaset?
- tamam bi şey demedik ya, bi şey yok otur. adam vesvese etmesin diye söleyipdurun.
* ali vesvese etmesin diye, biz gerçekleri, sınıf çelişkisini saklecek miyiz arkadaş?

not: meyhane kısımlarını devşirdik, sözlüğe. ha meyhane, ha sözlük zaten.

http://www.youtube.com/watch?v=jMxsJlYUjSk
uyuz olduğum ve gün geçtikçe kabak tadı vermeye başlayan, seçimi atlaksak da kurtulsak dediğim durumdur.
siyaset yapmayarak da siyaset yaptıklarını anlamayanların, düzenin kendilerine de dokunduğunu göremeyenlerin yanlış sanrısıdır. susmanın kabullenmek olduğunu anlamayanların, çevresinde ve ülkesinde olup bitenden bihaber olan ya da işine gelmeyenlerin muzdarip olduğu karın ağrısı. umarım bir gün bu "ben siyaset yapmıyorum" havalarının da aslında siyaset yapmak olduğunu farkederler.
(bkz: ya içindesindir çemberin ya da dışında yer alacaksın)
.ok yemekmiş bazı yazarlarımıza göre. seviyenizi çok seviyorum sizin.

(bkz: tam isabet)
(bkz: özlemle 29 martı beklemek)
karmayı yükseltmek, popüler olmak amacıyla sürekli siyasi başlıklar açma hâlidir.
türk insanı olarak sürekli konuşmak ama icraatta bulunmamaktır.
güncel Önemli Başlıklar