bugün

tesktilbank.
herzaman garanti.
sperm bankası. her ay nizami olarak bağış yaparım.
(bkz: garanti bankası)
(bkz: akbank)
Halk bank. Yazın serinlemek için çok ideal bir yer.
(bkz: kan bankası)

evet vampirim.
Akbank.
tabiki garanti bankası değil: döviz alım satım oranları o kadar kazık ki. farkında olmadan ayakta siker. aman diyim. en yüksek döviz kurları ziraat bankası'ndadır. yıllık 70 papel mevduat parası ister.

akbank: bir numaralı bankamdır. ne mevduat hesabımdan para keser, ne havalemden. biricik bankamdır. internet bankacılığı acayıp ho$ dizaynı vardır. rengi tahrik eder.
hiçbiri. hepsi aynı. bekle sırada bekle.
iş bankası en yaygındır. borsa oynayacaklara tavsiyem garanti nin e-trader hizmeti işinizi epey kolaylaştıracaktır.
kuveytturk.
bir ara piyasada faizi en düşük bankalar arasında ing ve finansbank ı görmüştüm ama şimdi durumları nedir hiçbir fikrim yok. ihtiyaç kredilerind een düşük faizli bankalar bunlardı bildiğim kadarıyla.
işbank.kurucusu yeter.
bankasya mübarek. şaka bir yana iş bankası.
Is bankasi birde kyk kredisi icin mecbur ziraat.
iyilik bankası.

--spoiler--
"bu iyilik bankası da ne demek oluyor?"
"bilirsin. herkes bilir."
"beki de, ama ben hala ne dediğini tam anlamış değilim."
"bundan ilk söz eden amerikalı bir yazardı. bu banka dünyadaki en güçlü banka ve onu yaşamın her alanınında bulabilirsin."
"evet ama edebi geleneği olmayan bir ülkeden geliyorum. kime nasıl bir iyilik yapabilirim ki?"
"bu pek fark etmez. sana bir örnek vereyim: senin geleceği parlak bir yazar olduğunu biliyorum ve bir gün sözü edilen biri olacaksın. bunu biliyorum; çünkü senin gibi ben de bir zamanlar hırslı, bağımsız, dürüsttüm. bir zamanlar sahip olduğum bu enerji artık yok, ama sana yardım etmek istiyorum, çünkü henüz durmak istemiyorum ya da duramam. emekli olmayı aklımdan bile geçirmiyorum, yaşamın, gücün ve zaferin etkileyici bir kavga olduğu hakkında hala hayaller kuruyorum.
"hesabına deppozitolar yatırmaya başladım- paradan söz etmiyorum, anladın mı, ilişkileri kastediyorum. seni şu ya da bu kişilerle tanıştırıyorum, yasal olduğu sürece bazı anlaşmalar ayarlıyorum. bana bir şey borçlu olduğunu biliyorsun, ama senden asla bir şey istemiyorum."
"ve bir gün geliyor.."
"kesinlikle. bir gün geliyor senden bir iyilik istiyorum ve sen elbette ki "hayır" diyebilirsin, ama bana borçlu olduğunun farkındasın. senden istediğimi yaparsın ve ben sana yardım etmeye devam ederim, diğerleri senin nazik ve güvenilir bir insan olduğunu görürler ve onlar da senin hesabına depozitolar yatırmaya başlar- bunların da tümü daima ilişki biçiminde olacaktır, çünkü ilişkilerin üzerine kuruludur, başka bir şeyin değil. onlar da bir gün senden bir iyilik isteyeceklerdir; sende saygı gösterecek ve bir zamanlar sana yardımcı olan bu insanlara yardım edeceksin ve zaman içinde tüm dünyaya ağlarını yayacak, ihtiyacın olan herkesi tanıyor olacaksın ve çevrende yarattığın etki sürekli büyüyecek."
"benden istediğini yapmayı reddedebilirim."
"elbette edebilirsin. iyilik bankası riskli bir yatırım aracıdır, aynı diğer bankalar gibi. senden istediğimi yapmayı reddedersin, yardım etmeye değer bir insan olduğun için sana yardım ettiğimi düşünüyorsundur, çünkü en iyi sensin ve herkes kendiliğinden senin yeteneğinin farkına varmalıdır. güzel, ben sana çok teşekkür ederim ve isteyeceğim şeyi hesabına çeşitli yatırımlar yaptığım bir başkasından isterim; fakat ondan sonra, benim tek bir sözcük bile söylememe gerek kalmadan herkes bilir ki, sen artık güvenilir biri değilsindir.
"yalnızca gelişmen gerekenin en fazla yarısı kadar gelişebilirsin ve elbette istediğin kadar değil. belirli bir noktada yaşamın ters dönmeye başlar, yarı yolu geçmiş olursun ama tümünü değil, yarı mutlu ve yarı kederli hissedersin, ne hüsrana uğrarsın ne de tam anlamıyla başarılı olursun. ne üşürsün ne de terlersin, ılıksındır ve bazı kutsal kitaplarda bir vaizin dediği gibi: "ılık şeyler damak zevkini tatmin etmez."
--spoiler--

zahir- paulo coelho.
altin bank..

lan maas durumu olmasa kapilarinin onunden bile gecmeyecegim ama maalesef olmuyor.. allah belalarini versin..
(bkz: teb)
yastıkaltı, sıfır faiz.