kendi yaptığım peynirli domates sosumdur.

orta büyüklükte bir domatesi soyduktan sonra küçük küpler halinde doğruyorum. sıvı yağa domatesi, 2 yemek kaşığı domates salçasını, yarım yemek kaşığı biber salçasını koyup bir süre pişiriyorum. sonrasında tuz, kekik, 2 damla limon suyu ve çömlek peynirini ufalayarak ekliyorum. bir iki kez karıştırdıktan sonra ocaktan alıyorum. sos hazır, afiyet olsun.

dünya kadar sos biliyorum ama en basiti en güzeli oluyor genelde.
Siestanin yaptigi patlicanli makarna sosudur. Evde de yaptim ama olmuyor nasil yapiyolarsa.
soğan, haşlanmış tavuk göğsü, yoğurt ve tereyağı ile yapılan sostur.

uzun uzun yazamam ballim. işte bunları bir şekilde sırasıyla kombine edip yapıyorsun, harika oluyor.
kepçat.
arkadaşlar ben kendi sosunu kendi yapanlardanım.

şimdi size tarif vereyim bekarsanız falan işe yarar.

malzemeler
* kıyma
* domates
* soğan
* kekik
* tercihen acı pul biber (reflü hastası olduğum için ben kullanmıyorum)
* tuz

hazırlanışı;
kıymayı hafif ateşte pişirip, soğanları üzerine ekliyoruz ve pembeleşene kadar ateşte pişiriyoruz.
domatesleri soyup rendeliyoruz sonra domates sosunu tavada pişirdiğimiz kıymalı soğanlı harcın üzerine döküp pişirmeye devam ediyoruz.
son olarak üzerine tuz ve kekik ekleyerek pişirdiğimiz makarnanın üzerine kaşık yardımıyla dökerek yenmeye hazır hale getiriyoruz.

afiyet olsun.
süzme yoğurt ve tereyağı.

yüzük makarnayı haşladıktan sonra ideal miktarda süzme yoğurt ile bir güzel karıştırın. sonra, ısıttığınız tereyağı içinde kırmızı toz biberi yakın ve üstüne dilediğiniz kadar dökün.
salça haşlaması ve sarmısaklı yoğurt.
krema ve mantarlı sos.
Yoğurt ve mayonez karışımı.
texican sos.

tarifi bende.
görsel
ketçap, mayonez.

(bkz: öğrenci)
Başamel, ya da margarita sos.
Soğan ile kavrulmuş kıyma.
sos yapmaya gerek yok. Ezine peyniri yeterli.
1- kremalı mantarlı
2- yoğurtlu
3- peynirli.
Soğan kekik domates Salçasi biber Salçasi sarımsak dir şeker.

Bunları bilerek böyle verdim çünkü hepsinin yapılışı ayrı önemlidir. Bu tarifi yapan beceren kız tam bir hanim kızdır.
Pesto sos tabiki.
salça
sarımsaklı yoğurt ve yağda kızdırılmış pulbiber .
dometesli yada kıymalı.
Köri.
Kremali ve mantarli.
Yanında lor peynirdir. idman öncesi sonrası gözünüz açılır.
kiyma sogan sarimsak domates yesil biber bolca parmesan.
ton balıklı.
Pek makarna yemem ama dömi glas soslu bir etin yanına arabiatta soslu bir penne gider. O et chateaubriand ise.