bugün

Bu insanlar vatanlarını kaybetmişler bizde kucak açmışız cok mu. Bizimde başımıza gelebilirdi. Lütfen dışlamayalım bu insanları. iş verelim.
savastan kactiklari, savasma sevis mantigiyla 200binden fazla cocuk yaptiklari, suan sayilarinin 3.5 milyon oldugu ve hacettepe arastirmalarina gore rahatlikla yuksek dogum orani nedeniyle 6-7 milyona cikacagi, akp ye oy verecekleri, ve en onemlisi milliyetci oldugum icin.

suriyelilerin kesinlikle kendi ulkelerine donmelerini istiyorum.
(bkz: adab ı muaşeret)
görsel
Gitsinler biz nasıl savaştıysak kendi ülkeleri için savaşsınlar. Biz o kadar zorluklarla kazandığımız topraklarımızda kimseye bakmak zorunda değiliz.
bende veremiyorum inanın kimsenin anlam veremediğidir.hepimiz din kardeşiyiz müslümanız olacak şey değil bunlar.suriyeliler ezilmeyecektir bu böyle bilinsin.
ülkelerini terk edip gelen onlar olduğu halde neden bizim bir şeyler istiyormuşuz gibi anlamlar çıkartıldığını anlayamadığım mevzudur. hee bir şey istiyorsam daha önceden de yazıldığı gibi "gitmeleri"dir.. gitsinler zamanında benim atalarımın yaptığı gibi kanlarını dökerek ülkelerini korusun tırsakiler..
görsel
adamlar savaştan kaçtı, evet doğru ama kimle savaştan ? adamlar kendi devletiyle savaşıyordu. senin askerin sana silah doğrulttuğunda hiç bişeyden haberi olmasada kısa süreli hain ilan etmediniz mi ? ettiniz. biliyorum hatta eminim ki böyle bişey yaşasaydık en öncez siz kaçardınız.
şahsen suriye ırkıyla bi alıp veremediğim yok.Sıkıntı şu adamlar iç savaş bilmem ne var dedi geldiler bibsıkıntı yok yetmedi istanbul izmir ankara dahil 81 ile yayildilar bu vatan bizim tarzı soylemlerle dağdan gelip bağdakini kovmaya çalıştılar.burstu sınavsız uniydi yetmedi tc vatandaşlığı ve sayamadıklarım.Hala mı aynı düşincedesin bari şunu öğrenin bi de senin benim en az 7 8 bin lira verip dershaneye yolladığin senelerce alin teri dokup kazandigin okulu bu adamlar b-e-d-a-v-a-y-a kazanıyor.
not: eğer trollsen hiç hoş değil.
Bak normal insan olanlarında sıkıntı yok. Elbette topluma ayak uyduran iyi dürüst insanlara birşey diyecek halimiz yok ama öyle tiplerde geldi ki bunları çok aradınızmı diye soruyor insan.
istediğim tek şey en yakın zamanda ülkelerine geri dönmeleri. dönene kadar da benim topraklarım üzerinde bana zarar vermeden yaşamaları. düşeni kaldırırız eyvallah ama misafirliğin de kısası makbuldür.
savaştan kaçıyorum diye sığındığı insanlara ihanet ederler, ekmeğine ortak olurlar, namusa göz dikerler ve dahi biraz incelersen (Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis civarındaki sığıntıları) bu toprakların kendilerinin olduğunu bile idda ederler. o yüzden şöyle düzeltilmesi gereken başlıktır:
(bkz: suriyeliler bizden ne istiyor anlam veremiyorum)
biraz insan olup toplumda nasıl davranacaklarını bilsinler, nerede olduklarını ve nasıl davranmaları gerektiğini bilsinler, hiçbir şey istemiyorum.
Dilenmesinler yeter.
Bu ülkede çöpten kağıt toplayıp aile geçindirenler var. Ayrıca ucuz diye uyanık milletimiz Suriyeli işçiye bayılıyor.
Ama suriyelilere sırf akp Muhalifi olmak için duyulan bu nefreti anlamıyorum. Ulkeleri işgal altında değil ki tarafı olmadığı bir ideoloji uğruna neden savaşsın, çoluğunu çocuğunu neden öyle bir ortamda yaşamak zorunda bıraksın.
Tamam hepimiz pek haz etmiyoruz suriyelilerden ama tayyip erdoğan nefreti insanlığınızın önüne geçmesin lütfen.
Ayrıca bu suriyeli nefretinin sosyal medyada ve bazı yayın organlarında provokatif amaçlı körüklendiğini düşünüyorum.
çok kalabalıklaştılar, birbirimizi göremiyoruz onların yüzünden bir kenara çekilsinler veya ülkelerine geri dönsünler istiyorum.

çünkü bilirsiniz ki her kesin bir vatanı vardır. burası onların vatanı değil, burası bir korkakları koruma ülkesi de değil.

yani neymiş, ülkesine sahip çıkması gereken kişilerin dörtnala sınırdaşı ülkeye boca etmesi hiç de hoş değilmiş.

en azından sevmediğiniz yahudileri hatırlayın 2. dünya savaşında sabun olma uğruna vatan bildikleri ülke için ölmeyi göze aldılar.
Nasıl ne istiyoruz? Gelsinler milyonlarca suriyeliler bizim ülkemizi suriye'ye cevirsinler sonra ne istiyorsunuz bu suriyelilerden. Aha suraya yazıyorum ülkede 10 yıl sonra doğru düzgün türk kalmıcak.
üniversite öncelikleri var
senin çalışarak aldığın parayı hatta daha fazlasını çalışmadan alıyorlar
üstelik hiç bir masrafları olmadan
adam akıllı durmak yerine bu ülkenin vatandaşına zarar veriyorlar
bizim fazladan boktan yere ödediğimiz vergilelerle gül gibi geçiniyorlar
daha sayacak bi çok şey varken
sen bunu içten söyleyebiliyor musun?

şimdi sormak lazım asıl onlar bizden ne istiyor?

yarın öbür gün sen bunlar yüzünden kendi ülkenden gitmek zorunda kalırsan bu konuyu o zaman konuşalım.
gelen multecilerden biri lisede vardı sordum niye böyle böyle diye.
orda silah yok silah verin savaşalım ama ortada silah yok yoksa niye kaçalım gibi bi cevap aldım haklımı haklı.
gitmelerini.

bunu anlamak için einstein olmaya gerek yok. biraz kafası çalışan insan anlar nedenini.
aslında kimse birşey istemiyor suriyelilerden.. hatta yıllardır sayıları milyonları geçene kadar da herkse sabretti , ekmeğini mahallesini yurdunu paylaştı.. başka bir ülkede asla böyle kabullenilmezlerdi.. fakat süreç bence iyi planlanmadı, kamyona taşıyabileceğinden fazlası yüklendi.. ve artık kamyon gidemez oldu.. ülkemizde yıllardır eradike edilmiş hiç görülmeyen el ayak ağız hastalığı, çiçek hastalığı vb.. tekrar çocuklarımızda görülmeye başladı.. bir de uzaktakiler bilmez belki bir görün maraşı, antebi, kilisi, hatayı.. en yakın bidlğim Antep ve Maraş belki 10 yıl geriye gitti.. avrupa birliği vize sözü vermişti türkiyeye fakat onu da tutmadı.. bence artık kapıların açılıp , suriyelilerin arkasından su dökme vakti gelmiştir..