bugün

eyes wide shut'ta ayarı verip gitmiş olan yönetmen.
bütün filmleri kült olmuş yönetmendir. şimdilerdeki sinemanın temellerini atmış olan insandır. filmlerini saymaya gerek yok. ama en efsane olanı a clockwork orange ve full metal jacket'dır.
1999 yılının 7 martı aramızdan ayrılan; gelmiş geçmiş en iyi yönetmen.
2001 yılına atıfta bulunup göremeden ölen sinema insanıdır.

tespit ettiğim kadarıyla kendini film çektikçe geliştirmiştir. ilk filmleri başarısız denecek derece olmasına karşın kanımca dr.strangelove dönüm noktasından sonra iyi filmler serisini başlatmıştır. yine ustalık döneminde çektiği 2001: A Space Odyssey filmi ile bundan sonra çekilecek bütün bilim kurgu filmlerinin potansiyel ilham kaynağı olmuştur. steven spielberg ile dostluğu bu döneme dayanır hatta. a clockwork orange ile belkide bir şehir kadar insanın psikolojisini altüst etmiştir. the shining ile gerilimin dibini görmüş, full metal jacket ile meşhur vietnam film kuşağının önemli filmlerinden birini başarıyla çekmiştir, üstelik incede inceye mizah unsurlarını barındırarak.
nihayetinde izlendiğinde tarzını belli eden bir çekim şekli ve film unsurları vardır. ölümü de ayrı bir parametre.
sinema'yı en büyülü şekilde kullanabilen ve farklı türlerde çektiği her filmin başyapıt olması kendisini zamanlarüstü bir ilah yapmaktadır. Peter Sellers gibi bir adama 2-3 karakteri tek filmde oynatmış, oynatmakla kalmamış Sellers'ın en üst performanslarından birine vesile olmuştur Kubrick'in zekası, kolay değil.
sinema'nın bir tanrısı varsa o'dur.
çektiği neredeyse her film kısa vadede itin götüne sokulmuş uzun vadede baş tacı edilmiştir.
Tüm sanat hayatı boyunca topu topu bir kez Oscar ödülü alabilmiş yönetmen. O ödül de yönetmenlikten değil, (bkz: 2001 A Space Odyssey)'deki Görsel Efektler'den gelmiş.

Ya Oscar ödüllerinde bir gariplik var ya da Kubrick'te. Hele de Walt Disney'in 26 defa bu ödüle layık görüldüğünü düşünürsek durum iyice garipleşiyor.*
Clockwork orange ıle hayatının fılmını yapmıs yonetmen. Insan pıskolojısıyle oynayan canbaz.
hala eşsiz.
bugün doğum günü olan enfes insan.

--spoiler--
-yesek mi seni? napsak?
--spoiler--
özellikle gençlik resimlerinde arto'ya aşırı benzeyen yönetmen. filmlerine gelince spartacus ile paths of glory iyiydi.
o ki bir nesile filmleriyle damgasını vurdu. her sahnesinde bir ironi, bir spektrumsal mesaj, subliminalik imgelemler vardı. sofistike mekanlarda en çok kullandığı vanidersek açılardan frotaj çekimler ile yeni yönetmen adaylarına idol oldu.

doğum günün kutlu olsun üstad.

seni özlemle anacağız.
*
a clockwork orange filmi ile yardırmış, kendine hayran bırakmış yönetmen.
Yediler adamın başını pis satanistler, son filmi " fuck ! " diye bitmektedir.
Kubrick'in kült filminin adı: 2001: A Space Odyssey
Kubrick'in ölüm tarihi: 7 Mart 1999.

Kubrick'in ölüm tarihi olan 7 Mart 1999 ile, en ünlü filmlerinden birine konu olan 1 Ocak 2001 tarihi arasında tam tamına 666 gün var. kubrick, illuminatiye kurban gitmiştir.

edit: komiklik olsun diye yazmadım gerizekalılar. bu bir gerçek.

http://michaelsikkofield....ck-zihin-kontrolu-ve.html
eyes wide shut adlı bi filmi var okült sembollerle dolu. hiç fark etmemiştim izlerken bu ne amk üç saat beynim skildi falan diye dırdırlandım,korkup uyuyamadım çişimi sabaha kadar tuttum da sağolsun michael sikkofield sayesinde üç beş şey öğrendim.
üç beş şey öğrendim öğrenmesine de lan her şekilde nesnede insanda vidyo da zartta zurtta bir şeyler arar oldum ahaha bu illuminati buldum vallaha da buldum falan demeye neyse bi sucuklu yumurta yapiim kendime.
ortalığın anasını avradını belleyen yönetmenlerdendir. hey yavrum ne tatlısın sen öyle.
(bkz: geberik)
bugün ölüm yıldönümü olan yönetmen.
seneler geçmesine rağmen yeri doldurulamamış olan sinema tanrısı.
gaspar noe'nun Irréversible filminin son sahnesinde 2001: A Space Odyssey filminin afişi bulunan yönetmen.
seven hastasıdır aşığıdır bu adamın. benim gibi sevmeyenler ise tam tersi nefret eder yaptığı bi boku beğenmez.
guguk kuşu filmini yönettigi sanılan -benden başka sanan varsa parmak kaldırsın- merhum yazar . otomatik portakal dan hiçbirşey anlamadım . gözü tamamen kapalı kidman in hatrina izlenir.

edit: edit
Izledigi filmleri begenmeyerek daha iyilerini yapabilmek için film çekmeye baslamistir kendisi. Kendi filmlerini baska birinin elinden izlemis olsaydi sinema hakkindaki fikri ne olurdu çok merak ediyorum.