bugün

farklı düşüncelere, değişik bakış açılarına, marjinal entrylere tahammül gösterebilmektir. moderatörler ne kadar demokratikse, sözlük de o kadar demokratiktir. mesnedi olmayan şekilde silinen entryler sözlükte demokrasiye vurulan en büyük darbedir.
(bkz: yaşasın haklı mücadelemiz)
sözlüğün yayın özgürlüğüne engel olmayacak her türlü düşünce tarzında özgür olmak
islamcıları savunmadığınız müddetçe herşey serbest...
sozkonusu sozluk, tdk sozlugu ise: " Halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimi, el erki, demokratlık" olarak tanimlanan hede.
islamcı olarak hitap edilenlerin fikirlerini kanun karşıtı görmek antidemokratik bir tavırdır zira kanunlar insanlar tarafından yapılır ve demokratik toplumda kanunlar eleşitirilebilinir. mesela ben ceza kanunlarını toplum asayişini sağlayamadığı için eleştiriyorum ve karşı çıkıyorum. ben böylelikle antidemokratik olmuyorum fakat benim bu tavrımının yasal olmadığını söylemek, dahası ağzıma geleni söylemek ile itham edilmek hatalı bir yaklaşımdır.
(bkz: moderatorleri yazarlar seçsin)
ayrıca;
(bkz: oldu canım sen yat senin iş yarın olur)
moderatörlerin seçimle belirlendiği, açılan oturumlarda da salt çoğunluğun sağlandığı bir yer, hayalimiz.
düşüncleri rahatça ifade etme özgürlüğü olmadığından dolayı şüphe duyduğum kavram
(bkz: edip akbayramin hala sozlukte sevilmesi)
sabit tutulmalı olan şeydir. ancak şu an için demokrasiyi aşan tavrlar görmekteyiz ne yazık ki.
ve şu an caylak olarak sozluğe aşağıdakı içerikte entry girmeme mecbur eden durumdur: *

---------------------------------------------------------
sozlükten kenarda özel msn-le elan vital kandaşımdan bu mesajımı yayınlamasını rica etdim. yardımından dolayı ona teşekkür ederek gecelim konuya...
öncelikle beni haksız şekilde cezalandıran moderatoru vicdaniyla yüz-yüze bırakıyorum. Caylak yapılmama sebep olarak devrim nickini kullanan yazara özelde hakaret ettiğim gösterildi. Ama ben böyle bir şey kesinlikle yapmadım. Devrimle aramizda sadece kisa suren bir polemik olmustur. tarihte insanlik adina bir cok vahset doldu olaylari yapan milletin temsilcisi yani ermeni- yani benim direk olarak dusmanim olsa da ona verdigim cevaplarda mumkun oldugu kadar toleransli tavir sergiledim. Ama iste ermeni oyunbazligi adam moderator arkadaslari hiylesiyle aldatip benim caylak yapilmama sebep oldu. Olsun, bu onemli degil...
biz ermenilerle ilgili, turklukle ilgili kafadan basliklar acmadik hic bir zaman. Turkculukle ilgili basliklarimizi kurtleri oven entrylere cevap niteliginde actik. Ve yakinda ermeni hrant drinke ovguler yagdiran soydaslarima yalnis yoldaa olduklarini hatirlatmak icin hocali soykirimibasligini actik, hocali katliyamini sadece ermeni fashistlerinin degil, ermeni askerlerinin yapdigini vurguladik. Bununla aslinda tum ermeni halkinin kafasinin bir yerinde fashistlik yatdigi fikrimizi ifade etmeye calistik. Bunu soylerken de shimdi ermenistani yoneten Kocaryanin, Hrant Drink kadar ermeni olduguna isharet etdik. Hocali katliyamini bizzat Kocaryan yapmistir. Drink ise sadece ermeni oldugu icin öldürülmedi. Şimdi bu iki mantik araslndakı uzlaşmayı arayıp bulmalıyiz. Bulamiyorsunuzsa, demek ki anlamadiginiz şeylerle ilgili fikir yürütmektesiniz.
Sonra türkceyi iyi bilmedigimizden turkluk duygumuza şüphe edenler var. Öncelikle bizim türklük duygumuzu kalbimiz bilir. Bunu kimse sorgulayamaz. ikincisi biz türkceyi iyi biliyoruz, hem de türklüğumuzun tam farkindayiz. Biz azerbaycan turkuyuz. Bizim turkce anlayışımız türklük anlayışımız kadar tamdır. azerabaycan turkuile Osmanlı türkünün farkı olmadığı gibi, azerbaycan tüurkcesiyle turkiye turkcesinin de farki yoktur. Her iki soy oguz turklerinden toredi. Her iki dil oguz turkcesinden yarandi. Biz tum turk dillerine saygi duyar, onlari bildigimiz kadar konusur severiz ve de anlariz. Cunki bizim icin milliyetcilik turkiyecilik azerbaycancilik degil, milliyetcilik turanciliktir!

(bkz: işin asılını bilmeden konuşanlar)
(bkz: it havlar kervan gecer)
(bkz: uludagsölük te tatliya tuzluya karismamak)
daha ileri ki seviye olarak belkide çok partiye geçilebileceğini düşündüren durum.
(bkz: biçimsel demokrasi)
üyelik sözleşmesine baktığım hiçbir sözlükte vadedilmeyen yönetim biçimi. bir gün birileri sözlüklerin tarihini yazacak olursa karşısına bazıları soykırım olarak nitelendirilebilecek kıyım hadiseleri çıkacaktır. değil kavramların, sıradan kelimelerin bile sözlük anlamlarından bihaber moderatörlerin yönettiği onlarca sözlük klonu türüyor durmaksızın. hakaretin, küfrün, ırkçılığın, ayrımcılığın, faşizanlığın fikir beyan hürriyeti olarak görüldüğü bir dünyada bunlara itiraz etmeye ve moderasyonu eleştirmeye kalkıştığınızda ya "memleket nasılsa biz de öyleyiz işte, siz de alışın" derler ya da "format bu kardeşim, işine gelmiyorsa yallah."
sol frame e gelmesi engellenmis basliklar oldugu muddetce var olmayacak özgürlük ve eşitlik anlayışıdır. ya da akp usulü demokrasi de olabilir, bana hep bana bana...
şu an itibari ile artık inandığım olaydır. zira çaylaklık zor.
güncel Önemli Başlıklar