bugün

çoğul eki ziyanlığıdır. -larlık, -lerlik bi durum yoktur ortADA. TEK ÇÖZÜM ÖNERiLERi VARDIR O DA HALAY ÇEKMEK.

YALANSA YALAN DEYiN. hadi beyler grup yorum, HAlkımızın gelini, hadi yavrum, hadi canım, mitralyöz mitralyöz, ooohh yandan yandan...
kürt sorununa çözüm önerisi olarak : kürdistan kurulsun.

yunanistan ile olan sorunlara çözüm : izmir dahil tüm ege'yi ve istanbul'u yunanlılara verelim. megalo idea gercekleşsin. yunan bizim kardeşimiz ne de olsa onlara göre.

ermenistan ile olan sorunlara çözüm : agrı dagını ve ermenilerin doğuda hak iddaa ettikleri tüm illeri ermenilere verelim gitsin. büyük ermenistan kurulsun. bu da hrant'ın diyeti olsun

kıbrıs sorununa çözüm : rumlar'a verelim gitsin. rum kardeşlerimizi üzmeyelim avuç kadar ada için. değmez.

vesaire vesaire kabilinden çözüm önerileridir. *
hayatlarında bir defa olsun marx ı lenin i deniz i mahir i ibrahim i okumamış insanların konuşmaya yüzü olamayacağı başlık.
başta psikolojik olmak üzere her türden sorunlarını bir dilekçe ile bildiren arkadaşlara bizzat sunacağımız önerilerdir. nüfus cüzdanı fotokopisini, dört adet vesikalık fotoğrafı ve ikametgah ilmuhaberini dilekçeye eklemek zorunludur. her türlü sorununuz itina ile çözülür.
(bkz: beyin hücreleri ölmüş uuserlar)
yoktur. en azından türkiye'de.

türk solu malesef çözüm üretmek yerine yapıcıolmayan eleştiri taraftarıdır. herhangi bir konuda eleştiri yaparken, alternatif çözüm önerileri sunulması gerekir, kaide budur. lakin ülkemizdeki sol hareket * karalama, çamur atma mantığıyla ilerlemktedir. bunun eleştirdiklerinden çok kendilerine zarar verdiğini göremeycek kadar da zavallıdır bizim solumuz. cumhurbaşkanlığı seçim arefesinde olanlar ve akp'nin %47 oy alması buna en güzel örnektir.
muhalefet yapmasını bilmeyen sol cenah, ülkemiz adına gerçekten büyük bir kayıptır. iyi iktidarlara ne kadar ihtiyacımız var ise iyi muhalefete de o kadar ihtiyacımız vardır ki denge sağlansın. işler daha güzel yürüsün.
memlektte muhafazakar akım saçmalasa bile bunu asla dengeli eleştiremeyecek bir sol'a sahibiz.*
belli bir soruna değil de genel bir öneri olarak:

kitap okumak
(bkz: yarım saattir konuşuyoruz bi kez halay çekmedik)
parasızlık yüzünden okuyamayanlarınız için, burs için araya kimseleri sokmamanız için, annenizin babanızın birlerine yalakalık yapmamaları için, okul boyunca aldığınız bursu okul bittikten sonra ödeyemediğinizde haciz korkusuyla yaşamamanız için parasız eğitim.

hastanelerde tüm tedavilerinizin karşılanması, en temel haklardan biri olması gereken sağlık hakkını sınırsız kulanabilmeniz için parasız sağlık gibi çözüm önerileridir.

ha bunları ben cevap olarak 20 yaşındaki yeni yetme liberal ya da ülkü ocağı bebelerine yazdığıma inanamıyorum o ayrı.
güçten ve paradan nefret ederek sorunların çözüleceğine inanırlar. bir de sağcılara laf sokarak ülkeyi kurtarabileceklerini inanırlar. gerçekte de bişi yaptıkları görülmediğinden hiç bir zaman iktidara gelemezler. onlara göre onlarca yıl önce yaşamış insanların kitaplarını okumak, geçmişte yaşanmış olayları sürekli anmak, günümüzden uzak bir hayal dünyasında bulunmak herşeyin çözümüdür.

kitap okumakla üretim gerçekleşseydi çocuklar dünyayı kurtarırdı.
Öncelikle "köpekler istedi diye atlar ölmez" ve "havlayan köpek ısırmaz" diyerekten havlamalara karşı ilk çözüm önerimi sunuyorum ki insanları bir otele toplayıp yakmak isteyenler alınsın. (bkz: kapak olsun).
Sorunlara solcuların çözüm önerileri eskiden beri var fakat ne bunu dinleyen iktidarlı bir iktidar ne de konuşmasına izin veren bir "it" var. Mesela en basiti sömürgelik durumumuza karşı "Yankee go home" derlerken abd nin "it"leri ve sözüm ona müslümanlar bu gençleri boğmak ve gömmekle meşguldüler. Sonrasında "eğitim her yurttaşın hakkı ve parasız olmalı" derlerken de anarşist oldukları gerekçesiyle yine sesleri susturulmakta ve duymamazlıktan gelinmektedir.
Bu liste uzayıp gider.
Peki solcuların dışında kalan kişilerin çözüm önerileri veya şöyle diyelim "it"lerin sorunlara çözüm önerileri var mıdır havlamaktan başka?
Tanım: Solcuların sorunlara çözüm önerileri sadece "beyin"!!
koy enstitusu falan acmak. devlet eliyle sirketler kurmak. falan filan. boş işler bunlar. bir kayınco devlete ait bir isletmeyi bes dakikada batirabilirken solcular hic bir cozum bulamaz.
toplayın da yakın gene o zaman Madımak'taki gibi din iman elden gidiyor diye, müslümanız diye geçinenlere bakın hele, dinden imandan haberiniz yok müslümanız diyosunuz, siz müslümansanız ben müslüman değilim o zaman, sizin idol aldığınız başbakanınız ve Fethullah Hoca Hazretlerinizin diliyle sevsinler sizi!!!
eğitimdir. bir ülkede demokrasi olabilmesi için, siyasete allah, kitap, kömür karışmaması için, neyin ne olduğunun anlaşılması için, özgürlük adı altında nelerin gizlendiğinin anlaşılması için cahilliğin olmaması gerektiğini söylerler. bu bile yeterli bir öneridir.
karşısında duran her kesimin anlayamayacağı önerilerdir. Zaten bu ülkede iyi bir isteğe ne zaman müsade edildi ki! Sorunlara getirilen çözüm önerileri devlet büyüklerinin cebinden ,hortumlarından, yolsuzluklarından eksilteceği için bu önerilere yanaşmazlar ve üstüne önerileri sunan solcular vatan haini olurlar.Neden?

_parasız eğitim istiyorlar!

_sağlık hakkı diye bas bas bağırıyorlar (bastırılıyorlar)

-eşitlikten,adilce bölüşümden yanalar!

kapitalizimin şamarını bi sıkı yediğinizde anlayacaksınız! benim hala umudum var.
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak tek ve kesin çözümlü öneridir.

anlayamayan olabilir diye özel öneri : kitap okuyun.
Üretmeyen beyinlerin kavrama sorunu çektiği ya da hayatta belirgin bir bakış açısına sahip olunamadığında anlaşılamayan, üreten ve sorgulayan beyinlerin ürettiği, sistemi değil insanı merkezine alan çözüm önerileridir.*
tek kelimeyle aciklanamayacak onerilerdir. bugunun turkiyesinde devrim anarsiden baska birsey getirmeyecektir, zira bunun farkina varan solcudan bahsetmek isterim once. sol, isci, emekci hakkini savunan, calima gucunun karsiligini en az patron kadar almak isteyeni hakli goren, bunun icin mucadele eden, egitilen, egitendir. cok ama cok kisaca ozetlemek gerekirse solcular devrim yapip, sistemi cokertmek yerine, sistemde iscinin, calisanin hakkini, hakkettigi gibi vermekten, ulke ekonomisinde yer tutan endustriyel sektorlerde yeniden is hacmini canlandirmaktan, kisi basina dusen gelirin yukselmesinden ancak ayni zamanda sigortalarin odenmesinden, ogle yemeklerinin guzellesmesinden, 24 saat calisan iscilerin 8 saat calisarak, fazla saatleri icin mecbur birakilmamakla beraber, calistiklarinda mesai ucretlerini gunu gunu almalarindan, kapatilan fabrikalarin sahipleri dubaiede maaile tatli yaparken, tazminatlari odenmeyen iscilerin intiharlarindan, cocuklarini, eslerini dogramalarindan once haklarinin pesine dusmekten bahsetmeliler. solcuyum diyen bes avukat alsa bu insanlarin davasini, ücü de kazansa ayni sehirde bi daha bu cesit bir dava acilamaz. solcuyum diyen 5 muhendis calistigi fabrikada iscisinin mesai saatini patrona yalakalik yapmak, kendi yerini saglamlastirmak icin eksik gostermese, ayni fabrikada bir daha kayitsiz mesai cok zor olur. ve bri sikayette sosyal sigortalar kurumundan gelecek solcu bir mufettis patronun dosyasina sıkıstıracagi 1000 tl'lik ceki dusunmeden yazsa durustce raporunu, o fabrikada isveren zor teklif eder rusveti mufettise. devrim ütopya, ancak kisisel idealizm ve durustluktur tek cozum. yoksa oturdugumzu yerden kolay, ya devlet basa ya kuzgun lese demisler. devrimi, komunizmi, sol ideolojiyi dramtize etmekten vazgecip, insan gibi yasamaya odaklanmaktir tek oneri. bu da isleyen ekonomik sistemlerden gecer ki marx okumak bu derde birebirdir.
her insanın rahatlıkla kendi sorunuymuş gibi sorabileceği sorunlardır.