bugün

'yürüyün gidin kendi kapınızda oynayın' teyzelerin en çok kullandıkları repliktir. sanki bütün teyzeler birbirinden haberdar gibi hepsi aynı şeyi söylerdi.tabi bizde onlara senin mi mahallen Allah'ın mahallesi şeklinde cevap verirdik!! güzel günlerdi be.
(bkz: keserim topunuzu)
dayanamayıp elinde koca bıcakla cocukların üzerine toplarını kesmek amacıylada yürüyen amca, muhtemelen aynı yaslı teyzenin sinir kat sayısı bayaa bi artmıs olan kocasıdır.
"anaları salmış bunları sokağa gün gün dolaşıyolar, piçleri de bizim evin önünde birikmiş" diye örneğine rastladığım olay.
(bkz: topunuzu keserim)
(bkz: holigan teyze)
(bkz: teyze lütfen fairplay çerçevesinde bi mücadele olsun)
(bkz: aşşa mahallenin veledleri teyzeye çorba ısmarlamış)
topunuzu kırarım len veletler diyen teyzedir.
* * *
sokagin en sevimli yasli teyzesi.
komik teyzedir. her kuşak böyle bir olay yaşar mutlaka. 1000 sene sonra bile yaşanacak hadisedir.

(sene 3009)
-: aaaa, bak terbiyesizlere, kaç kere dedim size şu marsta top oynamayın diye, gidin jüpiter de oynayın, orası daha büyük, baak dinliyorlar mı? şimdi ışın kılıcı ile kovalıycam sizi...

(bkz: türkler uzayda)
huysuz, kimseyle geçinemeyen teyzedir. top aynandığı vakit; camını da kırdıysanız, dilinden kurtulmanın imkanı yoktur.
camı kırmıştır çocuklar. teyzede buna sinirlenmiştir, bağırmıştır haklı olarak.
+oğlum yatıyor...çok bağırıyorsunuz. keserim topunuzu...
mahallede sevilmeyen teyzelerdir ve götü 100 kilo gelendir. bunlar bir takımdır ve akşamları saat böyle 5 sularında yazın inerler kapı önüne bir elinde el işi... hem konuşurlar birbirlerini çekiştirip ihaleleri gelinlere verirler hem de kocalarından şikayetçilerdir. tipik teyzeler işte.
velhasıl bunların bi gün bir modeli altıma işememeyi yeni yeni öğrendiğim vakitlerde, kapının girişinde yün çırpıyordu.
+vuupppp dırş. vuup dırrşş. vuppp dırş deyü bir ses ile yün çırpılır ve beş dakkada bir guguk kuşu gibi suyunu içer ve işine devam ederdi. yanlız tesadüf o ki ben yep yeni bir top almıştım. masmavi bir top...
tam böyle free kick lik bir top. acayip güzel falso verebiliyorsunuz.
-------------------------------
teyzeyi otistik çocuklar gibi seyrede dururken ne hikmetse aklıma birden top sektirme ihtiyacı geldi ve hızlıca topu sektirmeye başladım.
top ayağımdan kaçtı tam vurayım derken dış kapı eşiğinde iş gören teyzenin tepesinde olan lambaya çarptı. aynı lamba dış kapının üstünde olan cama çarpıp bir kırılma sesi ile kırılan parçası iş gören teyzenin eline saplanmasın. teyzem ağıtlar yakıyor, kanlar fışkırıyor... sanırım damara gelmişti.
tabi bu kadar boku yedin akşama bir de pederden boks maçı var. her akşam benden dolayı evde bir ring kurulurdu. zira iki binanın arasına fazladan dökülen çimento, şev gibi eğimli bir yüzey gören biz çocuklar orayı kaydırak sanar ve bakkaldan yakara yakara aldığımız kartonları götümüze koyar kayardık. olmayanlar manuel götüyle kayar ve pantolonu delerdi. ben sabahın köründe karton alacağım diye anama söyleyip çıkmadığımdan manuel kayardık. ve her akşam pantolon yırtık pırtık dönderdim. annem de hep dikerdi ama ilk önce kulaklarımı birbirne diker sonra pantolonumu dikerdi. neyse akşam oldu babam geldi ve yemek yiyoruz annem birden patlattı bombayı...
+senin ki aytenin damarını kesmiş top oynarken.
-hayırdır oğlum artık top yerine jilet mi kullanıyorsun?
++yok buba... ne jileti.
-ya dediğime bakma top çarpmış girişteki lambaya ve o lambada cama çarpınca cam kırılmış ve...
+ohh iyi olmuş o karıya. ulan her sabah işe gidiyorum. o mına kodumun karısının kedisi sike...
-şşş terbiyeli ol.
+ne terbiyeli olacam be. karının kedisi her gün bizim kapının önüne sıçıyor. ne olmuş yani az biraz kendisinden kan aldıysa bizim ki.
afferin lan iyi yapmışın ona. bi daha yapma ama tamam mı?
++ya buba bunnar zaten hep böyle şimdi ben ordan...
-eeeöööf kes... neyse. şu dolmadan biraz daha versene...
aslında güzel yurdumun cefakar kadınıdır bu teyzeler. ama nedendir bilinmez sürekli oynayan çocuklara kızılır. biz oynarken bize kızarlardı. şimdi küçük çocuklar oynuyorşar ama rahatsızlık vermiyorlar. sanırım bu teyzeler, antika insanlar oldukları için, eskidende o kadar serbestlik hoş karşılanmadığı için bu teyzeler böyle yetişmiştir. bunun sonucundada malum hadise cereyan eder. o teyzelerin her zaman için oğlu, kocası, torunu uyuyordur. sürekli "keserim topunuzu " desede gudubet görüldüğü kadar yufka yürekli, bi o kadarda yufka yürekli insanlardır. misal topu kestikleri nadiren görülür. çocukları kovalarlar fakat yakalayıncada hiçbirşey yapamazlar. çünkü onlarda anadır..
(bkz: Allah razı olsun ondan)
gürültülü ortamdan arınmanıza yardım eden teyzedir. her zaman arkasındayızdır.
bizimkinin adı müsebbiye idi. benimde öyle adım olsa bende bağırırdım @q *

(bkz: bir isim olarak müsebbiye)
-evladım ofsayt resmen..ofsayt!!
çocukluğumda defalarca topumuzu kesen teyzedir.
sonucunda kuvvetle ihtimal bir camı kırılır ve o topu kesen teyzedir.
eli öpülesidir.
-Top otynayacak başka yer bulamadınızmı. Ben tansiyon hastası yaşlı bir kadınım başım ağrıyor gibi replikler kuran teyzelerdir.
bağırmakla kalmayıp yakaladığı topu kesen teyzedir.
her mahallede bulunan mahallenin kadrolu teyzesidir, ülke futbolunu baltalamak için elinden geleni yapar, içimizdeki sevimli irlandalı dır.
cani teyzedir. çocukların başından aşağıya kaynar su dökme gibi korkunç fantazileri vardır. saw12 de rolü ayarlandı bile. *
bir boka yaramayan teyzedir. sonra ülkemizde neden iyi futbolcu yetişmiyor diye diz dövüyoruz. bütün suç bağıran yaşlı teyzelerde. sırf onlar üzünden bıraktım futbolu.
hayatının son zamanlarını sessizlik ve huzur içerisinde geçirmek isteyen teyzedir.
kimbilir neler neler geçmiştir başından, acaba bir çocuk da sormuşmudur ki; "teyze neden topumuzu patlattın" diye. belki anlatacak çok şeyi vardır o yaşlı teyzenin, yani oluyor mu top patlatılınca hemen olay mahalini terketmek, yakışıyor mu çocuklar diye sormak ister yazar.

not: eğer bir çocuk böylesine engin düşünüyorsa hemen uyarmak gerek, "çucuum bırak sen böyle düşünceleri,çocukluğunu yaşa amaaan."