bugün

Gandalf'in, Bilbo Baggins ve 13 hobbit ile birlikte yanliz dagin hobbitlerinden calinan hazineyi geri almak icin yola ciktiklari maceranin son duragindaki ejderhanin adi. yuzuklerin efendisi macerasinin basi ve yuzugun bilbo tarafindan nasil bulundugunun anlatildigi "hobbit" adli kitapta yer almaktadir.
esgarothda okçu ozan tarafından öldürülen, zamanının en kudretli ejderi. cücelerin erebordan sürülmelerinin nedeni.
cücelerin hazinelerini çalan ejderha. göl kasabası esgaroth'a saldırır, girion soyundan okçu bard tarafından tek zayıf noktasından öldürülür. bu zayıf noktasını, smaug'un saldırısı sırasında ihtiyar bir ardıçkuşu bard'ın kulağına fısıldar. smaug'un öldürülmesi ile yalnız dağ'ın hazinelerini paylaşma mücadelesi başlar.
yetişkinlik çağında olsaydı * yüzüğü eritebilecek güçte olacaktı. şayet bilbo bir yolunu bulup yüzüğü smaug'a yok ettirseydi doğal olarak sonrasında yüzüklerin efendisi gibi bir eser ortaya çıkmazdı.
bu kallavi ejderha zamanın en kudretlilerindendir. balroglardan bile kuvvetlidir. hobbitin 2. filminde ana konu bu ejderha olacaktır..
sayın j.r.r tolkien hayranları,

aranızda the hobbit filminde bu ejderhayı ilk gördiğinde içinden "aaa ejderha uçurtmaya bak!" diyen var mı? amacım filmi kötülemek değil inanın ama ben kendisini orta dünya'daki genç hobbitlerin falan oyuncağı sandım başta. sonra anladım ki gerçek smaug'muş. kimseyle de paylaşamadım böyle düşündüğümü hep içime attım. sizce de çizimi biraz kötü olmamış mı?

--spoiler--

hobi olarak altınların içine saklanıp aniden gözlerini açmayı seven orta dünya'da yaşayan bir ejderha!

--spoiler--
The hobbit filminde cücelerin anasını ağlatan ejder. Merak ettiğim acaba erebor un önüne kadar gelen elf ordusu orada bir sağanak ok yağmuruna tutsalardı bu ejderhayı öldüremezler miydi?
Son trailer ile heybetine alenen tanik oldugumuz efsane ejderha.
ortadünyada yaşayan son ejderhadır kendisi. (bu noktadan sonrası spoiler içermektedir.)

--spoiler--
spoiler: *
--spoiler--
Daha önceleri nerde saklandığı merak edilen disgusting creature.

ayrıca şu aralar evinde parayla yakalanan mallar gibi. Bunlar paralardan smaug altından ayrılmıyor.
tıpkı benim pedere benzeyen ejderha. Hazinenin üstüne yatıp "1 sent bile vermem" deyişi benziyor, ağzından ateş püskürtmesi benziyor, kurnazlığı benziyor. Yağ çekince kanmaması da benziyor. Yalnız benim peder smaug'dan daha acımasız.
ağır narsisttir, övüp övüp duruyor kendini, yok dişlerim şöyle yok pençem böyle.
"Hobbit" serisinin ikinci filminde jenerik standart ejderha formundan çok daha özgün tasarlanan ve akabinde tolkien dünyasına cuk diye oturmuş bir görsel ile hayat bulmuş, orta dünya'daki son ejderha.
Hırsız ibnenin tekidir.

Adamlar gece gündüz demeden kazdılar sonra bu ibnetor gelip adamların mal varlığına çöktü.
j.r.r tolkien'in orta dünyasında yaşamış bir atel ejderhasıdır.

--spoiler--

Smaug, ateş ejderhası türünden, kanatlı bir ejderhaydı. Üçüncü çağda, türünün en büyük ve güçlü ejderhasıydı. Karın kısmı, uzun süre hazine üzerinde uyumasından dolayı, altınlar ve mücevherler ile kaplı olduğundan Altın Smaug olarak da anılıyordu.

Doğum yeri ve tarihi kesin olarak bilinmez, ama ejderhaların üreme becerisine dair bir bilgi mevcut değildir. Bu yüzden Smaug'un da diğer ejderhalar gibi, bizzat Melkor tarafından, Valar ordusuna karşı savaşması için yapılmış olduğunu tahmin edebiliriz. Zira Melkor'un hapis edilişinden bu yana ejderhaların çoğu zaman içinde avlanıp yok edilmiştir. Eğer üreme becerileri olsaydı, ki dişi bir ejderhaya hiçbir yerde rast gelinmez, bu durumda soyları tükenmez veya tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmazdı.

Smaug ilk dönemlerinde neler yapmıştır anlatılmamıştır, lakin bir süre için dahi olsa, kuzey de, yani Gri Dağlarda, kuruyan çalılarda, kendi türleri ile ikamet ettiğinden emin olabiliriz. Zira üçüncü çağda, kuzey taraflarda pek çok ejderha yaşamını sürdürmekteydi. Bu durum üçüncü çağın 2770 yılına kadar devam etti. Ejderhalar altına düşkün canlılardı ve Smaug da türdeşlerinden farklı değildi. Erebor krallığının zenginliği onun kulağına kadar gitti. Sonunda hazinelerin ihtişamına dayanamayıp cüce krallığı olan Erebor'a saldırıp, cüceleri krallığından sürdü. Bununla da kalmayıp dağın eteklerine kurulmuş insan şehri Dale'yi de yok edip, altınlarını çaldı ve Dağ Hazinesi ile birleştirip, hükmünü sürmeye başladı.

Smaug uzunca süre Dağ'ın altında, hazinelerin üzerinde uyumaya devam etti, ta ki 2941 yılına dek Thorin ve kafilesi, Erebor krallığını yeniden almayı aklına koymuşlardı. Ayrıca Arken Taşını geri almaya niyetli olan Thorin'e, bu yolda Gandalf ve bir Hobbit olan Bilbo Baggins eşlik etmiş ve tüm yardımlarını sunmuştu. Bilbo'nun yardım etme sebebi daha çok Gandalf'ın dürtüklemesiyle macera ve hazineden pay alma iken; Gandalf'ın asıl nedeni, Kuyutormana yerleşen Necremoncer'ın Samug ile işbirliği yapıp, etrafı kana bulamasına engel olmaktı.

Bilbo, Arkentaşı'nı aramak için Smaug'un yanına inip hazinesinden bir parça alınca, ejderha da yabancı gelen bu koku ve eksikliğini sezerek uyandı. Çünkü hazineyi kullanmasa da tek bir altın parçasının yokluğunu bile anlayabilirdi. Bilbo, yeniden yanına indiğinde onunla konuşmaya başladı. Hobbit tek yüzüğü taktığı için onu göremiyordu ama kokusunu alıp, nefes alışverişini çok rahat duyabiliyordu.

Smaug: "Eh hırsız efendi! Kokunu alıyor ve havanı hissediyorum Nefesinin sesini duyabiliyorum. Gel yanıma! Yine bir şeyler al, burada daha fazla var."

Lakin Bilbo, Smaug'un kurnazlığına kanmadı. Hayatta kalması için ejderhanın ilgisini cezbetmesi gerektiğini anlayan Bilbo, süslü sözler, gurur okşayan unvanlar ve kendisine atfettiği gizemli sıfatlar ile Smaug'un aklını cezbetti. Çünkü ejderhalar bu tarz gizemli, bilmecemsi konuşmalara asla dayanamazdı! Bilbo, ejderhayı pohpohlarken, Smaug büyük bir hata yaptı; ona, bedenindeki tek zayıf, açık kalmış noktayı gösterdi. Bu bilgiyi cücelere yetiştirdiğinde ise Smaug için sonun başlangıcı olmuştu.

Cüce kafilesi cesaretini toplayıp dağa girdiğinde, Smaug çoktan dışarı çıkmış, cücelerin işbirliği yaptığı insan kasabası olan Göl Kenti insanlarının bölgesine doğru uçmaya başlamıştı Kibirli, açgözlü ve fena derecede zeki olan bir ejderha olan Smaug, intikam istiyor, arkasından iş çeviren bu rezil sürüsünü yok ederek cezalandırmak istiyordu Ne de olsa kendisi dehşet verici, zeki, güçlü ve dağ altının hükümdarı Altın Smaug idi!

Smaug, Göl Kentine alev saçtı, yaktı yıktı insanları, cüceler ile işbirliği yaptığına pişman etti Lakin pişman olma sırası şimdi onda idi Göl Kentinde, Dale'nın son efendisi olan Girion'un torunu Okçu Bard yaşıyordu, ve Bard, Smaug'un saldırısı karşısında kayıtsız durmayacaktı.

ihtiyar bir Ardıçkuşu, Bard'a gelip ejderhanın zayıf noktasını haber verdi O da Bilbo ve cücelerden öğrenmişti Bu yeni bilgi karşısında Bard, atasından miras kalan Kara Ok'u kullandı; yayını gerdi ve oku serbest bıraktı. Karın bölgesindeki tek açık yer olan bölgeden oku yiyen Smaug, kasabanın üzerine düştüğünde çoktan ölmüştü.

Erebor'un işgalcisi, insanlara korku saçan Altın Smaug, binlerce yıllık yaşamından sonra Orta-Dünya'da sadece bir anı olarak yerini aldı.

--spoiler--
Erebor cücelerini vatanlarından etmiştir Dale şehrini yok etmiştir tambir altın manyagıdır önceden vurulmuş açılmış bir yarası olduğu için ölümü kolaylaşmıştır.Ama yinede En tehlikelisi Ancalagon'dur Morgoth'un yaratttıgı en büyük ejderhadır diye hatırlıyorum...
kırk haramilerin kırk birincisi, cüce dağlarının tek efesi, karundan bile zengin, krallıkları ayakları altında çiğneyen, kuzeyli çocukları akşam keyfinde çekirdek niyetine çitleyen, yer altının efendisi, orta dünyanın en şekil adamı, smaug.
"ben ateşim ve ben ölümüm."
Seslendirmesini zeki atlı nın yaptığı hobbit karakteri.
I'm king of under the mountain dedikten sonra altina donusup herkesi gg yapan ejderya sonra bitiyo zaten film. Spoiler.
Kral thror ve halkına büyük kayıplar verdirerek erebordan sürmüştür. Thror elindeki 7lerin 1 tanesini oğlu thraine vermiştir ve moria madenlerinde balrog tarafından katledilmiştir. Thrain yüzüğü nerede ve nasıl yitirdi bilememekteyimdir ve onun oğlu thorin yanında 13 cüce bilbo baggins ve gandalf la birlikte erebora yürümüştür. Dağdan smaugu kovmuştur ve smaug esgaroth kasabasını yakmak üzere oraya vardığında bard tarafından öldürülmüştür. Bu olaydan sonra thorin barda dragonslayer bard adını takmıştır ve beş ordular muharebesinde can vermiştir. Şu anda ereborda mezarındadır ve dağ altı kralı artık dain dir.
hobbit serisini sevdiren karakterdir kendimce.
efsanevidir.
çok zeki ve akıllı olan ejderhaların efendisi.

altına tapar.