bugün

idrar torbası iltihaplanması.

(bkz: balayı sistiti)
genellikle bakterilerin sebep olduğu sidik torbası iltihabı.
%90 oranında E.coli'nin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu.
insana işemeyi işkence haline getiren, hayattan bezdiren hele de final zamanına ve final öncesi yolculuğa denk geldiğinde çekilmez olan lanet hastalık. insanın en büyük dostu yün patikler ve sıcak su torbasıdır, bol su içmek gereklidir. ayrıntılı bilgi için http://www.sistit.com
idrar kesesinin iltahaplanmasıdır. zamanında tedavi edilmezse böbreklerde ciddi problemler oluşabilir.
uyanırsınız, çişiniz gelmiş ve kukunuz acımaya başlamıştır. tam işemeye başlarsınız ama o da nesi! bir çay bardağının 1/3'ünü bile dolduramayacak kadar çiş yapmışsınızdır. uyumaya devam etmek ister, yatağa geri dönersiniz ama düşman gene kapıyı çalar. gene gider, gene doyasıya işeyemezsiniz. artık saniyeleri saymaya başlar ve yaklaşık 58 saniyede bir çişinizin geldiğini bulur ve tekrar tekrar tuvalete gitmektense orda saatlerce oturmayı yeğlersiniz. böyle bir durumda armut yiyip üstüne de su içilmesi tavsiye edilir.
kadın prostatıdır.*
mesane iltihabı.
erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür bu hastalık zamanında tedavi edilmezse böbreklerde hasara yok açar.
sistit; mesanenin (idrar kesesi) iltihaplanmasıdır. anatomik olarak erkeklerden farklı olmalarından dolayı kadınlarda daha sık görülen sistit, ihmal edildiği takdirde kronikleşebilir ve üriner sistemde (mesane ve böbreklerde) kalıcı hasara neden olabilmektedir.
tedavisi sistitin ilerleme durumuna göre değişkenlik gösterir.

bakteriyel bir hastalık olduğundan dolayı tedavide antibiyotikler kullanılmalıdır. kültür sonuçları çıkana kadar tedaviye gram negatif basillere etkili ilaçlarla başlanmalıdır. daha sonra tedavi kültüre göre düzenlenmelidir.

sistitten korunmak için ne yapmak lazımdır acaba?

günlük su alımı en az 2 litre olmalıdır,3 litreden fazla içerseniz zaten çişiniz istanbul suyundan daha temiz görünür.. çünkü su bakterilerin mesaneye tutunmasını engeller ve dışarı atılmasını sağlar.

" kahve, koyu çay, alkol gibi içecekler ve acılı baharatlı yiyecekler en aza indirilmelidir. bunların mesane üzerine uyarıcı etkileri vardır. girişi hoş da çıkışı bela....

" mümkün olabildiği kadar sık idrara çıkılmalıdır. çişini tutmak mesanedeki bakterilerin mesane duvarına yapışmasını ve enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır.

" tuvaletten sonraki temizlik doğru olmalıdır. temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. böylece bakterileri idrar kanalına doğru taşımamış olursunuz. sadece kağıtla silinmek yeterli değildir. anal bölge mutlaka bol suyla yıkanmalıdır. ancak aşırı hijyen takıntısı normal vajinal florayı bozabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

" vajinal deodorant, parfümlü sabun, pudra kullanımı idrar kanalını tahriş edebileceğinden dolayı bu tür ürünler kullanılmamalıdır.

" iç çamaşır tercihi doğru yapılmalıdır. sıkı, dar pantolonlar ve naylonlu iç çamaşırları giymeyin. bahsedilen giysiler genital bölgenin nemlilik oranını artırarak bakterilerin üremesini kolaylaştırır.

" pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir. naylon ve diğer hava alman giysiler terlettir bu da nem demek, nem ise bakteri üreme merkezi....

" cinsel ilişkiden sonraki erken dönemde idrara çıkılmalıdır. bu durum bakterilerin yayılmasını önlemektedir.

" menopoz sonrası dönemde östrojen kremleri kullanılmalıdır.

" özellikle yaz aylarında havuz sistitine dikkat edilmelidir. kalabalık ve kirli havuzlara girmekten kaçınılmalıdır. ayrıca lağım suların aktığı denizlerde de bu hastalığa yakalanılır zira e. coli bakterisi dışkıda yaşar.
gebelikte sıklığı artan bir enfeksiyondur. 28. haftadan sonra özellikle dikkat etmek gerekir. doğum eyleminin erken başlamasına sebep olabilir.
her mevsim geçişinde başa gelendir.**
an itibariyle soğuk yatağımda kıvrılıp uyuma zevkimi elimden alandır. şimdi kıvrılıp yatağı ısıtmak sonra da ayaklarımı yataktan sarkıtıp uyumak vardı ya.. neyse başa gelen çekiliyor.

not: yatak kısa değil ben uzunum*.
bol su içilmesi tavsiye edilir. hiç içmediğiniz kadar bol su için. doktora gidin ama antibiyotikten başka bi b*k vermiyorlar ya o yüzden nefret ediyorum doktorlardan. dokunuyor ya la, yok mu başka ilaç?
bu hastalığa yakalanan dişi kişi (ki daha çok bayanlarda görülüyor) eğer ki bakire ise o zaman işler karışıyor.
çünkü muayene edilemiyor.
bir sürü antibiyotik ve su. tedavisi bu gözüküyor..
idrarda pis bir koku, vajinadan gelen akıntı, idrar zorluğu, vajinal bölgede kas ağrısı... gibi kötü şeyler yapıyor bünyeye.

kronikleşme ihtimali çok yüksek bir de..
kroniğine sahipse bünye; gecenin bir körü, sabahın en erken saatleri veya en önemli dersin tam ortasında ani bir acıyla geldiğini haber eden hastalıktır. kıvrandırır. çorapsız dolaştığınız anlara lanet ettirir. tuvalette ders çalışma konusunda uzmanlaştırır bir süre sonra. hatta belli dönemler, tuvalet bildiğin kütüphane görevi görür. elinde 2 litrelik su şişesi ve fizyoloji notlarıyla klozetle duygusal bir bağ kurulması şeklinde sonuçlanır.

sanıldığının aksine evli kadın hastalığı değildir zira anaokul çağlarında bile doktora gidip ''kronik sistitim var, yanıyo!'' diye ağlatmıştır. (evet, o zamanlar her ay 2,3 kere doktora bu şikayetle gidince ister istemez hastalığın adını bile ezberliyorsunuz daha o yaşta)

kimi zaman gecenin bi körü uyandıran ve o saatten sabahın ilk ışıklarına kadar elde 2 litrelik su dolu şişe ile klozette uyuya kalmanıza sebep olandır.
insana bu soğuk havada 15 dakkada 2 litre su içirtip tuvalette sancılar içinde işemeye çalışırken bir yandan da sıkılmamak için dizi izlettiren yegane acıya sistit denir. boncuk işemek bile daha kolaydır.
kadınların belalı hastalığı.
tedbiren hijyen şartlarını korumanın önemli olduğunu unutmamak gerekir. en azından donunu hergün değiştir birader alla alla
halk arasında acı sidik olarak da bilinir.
cinsel organın tam ucundan iğne batırıyorlarmış ve içinden de kaynar suyu idrar borunuza enjekte ediyorlarmış hissi yaratandır.*
tam 1 haftadır hayatı zehir eden hastalıktır. erkek adam sistit mi olur la? antibiyotik ve su tedavisine devam ediyorum. hayatı zehir ettin bana sistit. allah belanı versin.
nerden bela oldu bu hastalık. vefakar dostum yine benimle. evet benimle diyorum çünkü 3 4 yılda bir yaşarım ben bunu. dudağımdaki uçuğun da nedeni sanırım. acaba doktora gitsem rapor verir mi ve ben de yatar mıyım?
çok kötü bir gün allahım. bitsin bir an önce.
bir kadın hastalığı gibi. ama erkekte görülen modelini yaşamaktayım sanırım.
idrar torbası iltihabıdır. acı verdiği de rivayetler arasındadır efenim.