bugün

+ subject / verb 2
- subject / did not / verb 1
? did / subject / verb 1

Subject : Özne
Verb 1 / Verb 2 : fiilin geniş zaman hali / fiilin geçmiş zaman hali - düzenli ise "-ed" takısı, düzensiz ise düzensizlik 2. hali
ingilizcede gecmişte yasanmıs, bitmiş ve etkisi devam etmeyen olaylar için kullanılan zamandir. di li gecmis zaman da denebilir.
çok sevilen bir tenstir. şahsen, Özlellikle irregılırr tenslerle tanıştığım anda sevdiğim zaman kipi.
ingiliz ingilizcesinde past simple tense olarak da bilinir.

ayrica özne + did + v1(fiilin birinci hali) şeklindeki kullanımla söylenen şeye vurgu da yapılabilir.
(bkz: simple perfect sense)
ingilizce'de öznenin de, eylemin de geçmiş zamanda olduğunu vurgulayan bir zaman kipidir. "i saw the movie" dendiği zaman geçmişteki öznenin geçmişte yaptığı eylem vurgulanır. "şu gün, şu saatte ben bu filmi izledim" denmektedir.

present perfect tense'te ise özne şimdiki zamanda, eylem geçmiş zamandadır. "i have seen the movie" dendiği zaman şimdiki öznenin geçmişte yaptığı eylem vurgulanır. "ben geçmişte bu filmi izlemiş bir insanım" denmek istemektedir.

türkçe'de bu tür bir ayrım olmadığı için ikisinin kullanımı sürekli karıştırılır. ama amerikalılar da çok önemsemez bu ayrımı. çoğu zaman perfect tense yerine simple past tense kullanırlar. ama ingiltere'de bu garip karşılanır, ingilizler gerektiği yerde mutlaka perfect tense kullanır. sonuç olarak amerika'ya giderseniz geçmiş olaylar ile ilgili her zaman kullanabileceğiniz bir zaman kipidir, kimse sizi garipsemez.
irregular verbs * listesine göz atmayı gerektiren zamandır. second type conditional da if ' ten sonra gelerek unreal present anlamını kazandıran tense.
genellikle ya tek başına yada past continuous, past perfect ve past perfect continuous tense'lerle birlikte kullanılan zamandır. bunun tek istisnası şudur:

present perfect + since + simple past
ilköğretimden ingilizce dersine ait hafızada kalan tek şeydir.
Sinir olduğum bir ingilizce konusu.
basitçe bir ingilizce zaman. zaten ismi bile basit. bir past perfect değildir.