bugün

lisede adı geçtiği zaman sırıtma hissi uyandıran isim.
psikolojiye çok şey kazandırmış, insanoğluna çok şey kaybettirmiştir.
insanın libido denen olguya teslim olmasını sağlayan insan.
psikiyatrilik bir vaka görüldüğünde bu adamı/kadını freud bile düzeltemez diye şaka yapılası insan.
Kişinin Freud'u; sırf kadınları küçümsüyor diye reddedip eleştirmek; Newton'u görelilik kuramını bilemedi diye eleştirmeye benzer.
gelenekselci psikoanalitik kuramcıdır. oral, anal, fallik, latent ve genital dönemlere babalık etmiştir. adamı sapık şeklinde değerlendirenlerin bilindışına inilmesi gerekmektedir diye düşünüyorum.
baldızına olan ilgisinin, cinsellik ve saldırganlık üzerine ortaya attığı düşüncelerin kaynağı hakkında fikir veren bilim adamıdır.
Bildiğiniz üzre psikoanalitik yaklaşımın kurucusu.
"Yaşam belirtisinin kökeni duygulanma; duygulanmanın da temeli aşktır", der...
kokain i çok sever.
'yeni doğan bir bebek annesinden süt emerken bile cinsellik dürtüleri baş gösterir' diyerek pes yani çüş yuh! dedirtmiş psikoloji adamıdır.
libido kavramıyla izah ettiği cinsel dürtüyü, legalleştiren insan.
sayesinde, sapkınlık meşruluk kazanmıştır.
kokain bağımlısı idi. o zamanlarda yeni keşfedilmiş ilaç niyetine satılıyordu . her içtiğinde acaip ilham gelirmiş.
Gelmiş geçmiş en zeki sapık. Muhteşem insan, psikanalizin kurucusu.
puro manyağı kişidir kendisi. rivayetlere göre çenesinde oluşan kanser nedeniyle puro içmesi yasaklanmış, ağzını açamamasına rağmen ağzını mandalla açıp purosunu içermiş. (bkz: bazen bir puro sadece bir purodur) psikanalizmin babası sayılan (bkz: oidipus sendromu) nu ortaya atan kişi. seksüel büyümeyi oral, anal ve ergenlik olarak üçe ayırmıştır.

hadi bunuda analiz et. *
okul yılarımda onun çizdiği resmin gizemini projeksiyondan ilk benim farketmem sonucu hocanın bana yonelttiği şu zor soruyu cevaplayamadıgım için bir ukte kalmıştı içimde.
soru: ne görüyorsun?
yaşıyor olsa direk kanka olucam kişilik. işi biliyomuş piç.
'hiçbir erkek hoşuna gitmeyen bir bayanla arkadaş olmaz.' sözüyle beni benden alan delikanlı adam.
"her çocuk eşcinsel olabilir" diyen şahıstır.
asıl adı Sigismund Scholomo Freud olup psikanaliz öğretisini geliştirmiş avusturyalı nörologdur.
"Din, toplumsal obsesyonlarımız, obsesyonlarımız ise bireysel dinimizdir." cümlesi ile kendisini tanıdığım dahidir.
adını ilk kez duyanların önyargı ile bakabilecekleri psiko-analiz kuramını kuran ve psikoloji literatürüne "bilinçaltı-bilinçdışı" kavramlarını kazandıran kişidir.

kendisine önyargı ile bakılmasının nedenleri hemen "haksız şekilde, acımasızca eleştiriliyor" denmemelidir. evet, başarılı bir bilim insanı olabilir ama insanın herşeyini ilkel içgüdüler ile açıklama girişimi çağdaşları tarafından da eleştiri konusu olmuştur. davranışçı ekol psikanalize çok zıttır mesela.

insan yaşamı deterministtir ve kişilik ilk altı yılda şekillenir görüşü nedeni ile de çok eleştiri almıştır.

"oedipus karmaşası"nı anladık da kızlara bişey yazmamış dedirten kişidir.

ilginçtir ki, kızların babalara olan aşkını açıklayan "elektra karmaşası" da kızı Anna freud tarafından ortaya atılmıştır.
insan davranışlarının altında yatan nedenleri en gerçekçi biçimde ortaya koymuş kuramcıdır, yaşamış olduğu dönemde birçok insana ters gelebilecek fikirlerini- ki bugün bile birçoğuna ters geliyor- cesurca ortaya koyabilmesi takdire şayandır.
kendisi kusura bakmasın ama biraz dar kafalı bir adamdır. dönemin anlayışı her şeyi tek perspektiften görmek olduğu için bu doğaldır. dinlerden dil sürçmelerine her şeyi sikiş-sokuşla açıklamaya çalışır. ulaştığı sonuçlar yanlıştır demiyorum ama tek pencereden bakmak, hep eksik bakmaktır.
bütün konularda istisnalar hariç sevgili dostum sen dibini dövdürmek istiyorsun sonucu çıkarabilen sahsiyet.
herşeyi bir şekilde libidoya bağlayabilen bir bilim adamı,sosyolog ve psikoloktur.
Böylesine her şeyi cinselliğe vuran adamdan, masturbayon yaparken annesini hayal etmesi yüksek bir ihtimaldir.
güncel Önemli Başlıklar