bugün

Doktor tedavisi, miktarı azaltmak, az içmek, azar azar bırakacağım, içmesem sanki ölmeyecek miyim? * düşüncelerinin faydasız kaldığı bir durumdur. Tiryakimiz sıkıntı ve stres içinde bunun mümkün olduğunu aslında bilmemektedir ya da inanmak istemiyordur. Yaşayan bilir, hırsla çözülemeyecek bir sorun değildir. Bizzat bu savaştan muzaffer çıkmış biri olarak gayet mümkün olduğunu bildiğim durumdur. ilk bir ay içmeyen kişinin öksürüğünden gelen tuhaf maddeleri görünce zararın neresinden dönersem kardır diyip vazgeçmeyeceği mücadeledir.
yavaş yavaş öğrendiğim hadisedir.
inanmazdım da harbiden mümkün lan.
evet en sonunda yapabildiğim sey. zor oldu ama oldu.
işin " kafada bittiğini" bilenlerin yapabileceği iştir.
irade & nefis gerektiren bir karardır. gerçekten istenilirse başarılmayacak bir şey değildir.
Yalnızlık ve arabesk müzik kavramlarından az da olsa uzak durulması durumunda daha da kolaylaşacak bir durumdur.
tamamen psikolojik olan hadisedir.
(bkz: her sigara size zarar verir/#13983350)
mümkündür efendim yeterki insan istesin.**
(bkz: sanki ölüme çare buldu amk)
(bkz: sami abi)
eşimin birkaç denemeden sonra ispatladığı eylemdir. biraz yardım aldı champix sağolsun.
hakikaten mümkün olan şey.yeter ki çevrenizde içen arkadaşlarınız olmasın.olay o noktaya gelince kesin sigara yakılıyor.tecrübeyle sabittir.
bu iş istemekle olmuyor. bu kadar kolay olsaydı herkes bırakırdı. belli spesifik örneklerle ve yöntemlerle bırakmak dışında yapılacak hiçbir şey yok. sigara zararlıdır bırakmalıyım diyip bırakan kişi sayısı 100 kişide en fazla 10-15 kişidir. farklı yollarla bunu anlatmak gerekir. mesela sigaranın verdiği sanal zevkin ne kadar boş olduğunu dile getirmek gibi. sanal demek de yanlış tabi. ortada somut basbaya bildiğin keyif var sigara içilirken ama o keyif maddeye bağlı ve orta ve uzun vadede sana kat kat kötü yan etkilerle geri dönüyor.
iradesi güçlü olan insanların inandığı mevzu.
2 aydır içmediğim lanet olası şeydir. 2 ay öncesine kadar sigara benim için çok anlam ifade ediyordu. kahveyle, sodayla, birayla, çayla içerken ayrı bir keyifti. hele ki o tuvalette içilen sigara yok mu o çok fenaydı, ders aralarının vazgeçilmeziydi, hele ki final haftaları yok mu.. yıllardır kafamın bir ucunda bırakmak vardı, hep istemiştim. ya bir hastalık yüzünden ya şimdi ya da 50-60 yaşında bırakmak zorunda kalacaktım sigarayı. eninde sonunda bırakıcaktım yani, geç olmasın dedim ve bir gün - halı saha maçı sonrası- resmen vücudumu nasıl ele geçirdiğini hissettim, bana karşı zararını gerçek anlamda hissettim ve anında bıraktım. yok şu paket bitsin, aman şu son çöp vs. gibi triplere de hiç girmedim. yanımda da 3-4 dallı paketle dolaştım inat olsun diye.

çokta rahatım, eksikliğini beklediğimden çok daha az hissediyorum. yaşamıma aynen devam kahvemi, sodamı, biramı hala yudumluyorum ama kendimi zehirlemiyorum. canım istiyor bazen, 5-10 dakika dişimi sıkıyorum vücut zaten nikotin ihtiyacını kendi karşılıyor.

ben yaptıysam herkes yapabilir demiyorum, ama eninde sonunda bırakacağın şey için fazla inatlaşma, kendi paranla göz göre göre kendini zehirleme, gerçekten zor bir şey değil.
Değildir mümkün falan kimse birbirini kandirmasın çünkü sigara bırakılmaz ara verilir.