bugün

yeni cikan bir kanun ya da yonetmelik* uyarinca sigara paketlerinin uzerinde, en az yuzde bilmem kacini kaplayacak buyuklukteki yazilardir.
sigara tuketimini azaltma gibi bi amaclari var gibi sanki.*
insanda ister istemez duygusal baskı yaratmaktadır.

örnek: sigara içmek ağrılı ve yavaş bir ölüme neden olabilir.
hiç bir işe yaramayacağını yazanlarında bildiği ama biz görevimizi yaptık mantığıyla paketlerin iki tarafınada konulmuş olan yazılardır.gördüklerimden örnek vermek gerekirse;
*sigara içmek öldürür
*sigara içmek acılı ve yavaş bir ölüme sebep olur
*sigara spermleri olumsuz yönde etkiler
*sigara içenin taa..*
amerikada bunun adi (bkz: surgeon general`s warning)dir. kimse o surgeon general bi gun arkadaslari toplayip temiz bi dayak atcaz. ne kafa sikiyosunuz lan? dimi ama?
simdi yeni cikanlarin dedesi var bi de. ilk bu uyari olayi ciktiginda, paketlerin uzerinde "bilmemkacinci kanunun bilmemkacinci maddesine gore sigara sagliga zararlidir" yaziyordu. komikti ama goreceligi ifade etmesi bakimindan kendi icinde bi guzelligi vardi. sonra o bilinci kaybettik tabi.
(bkz: vatandasi kendinden korumaya calisan devlet)
okuduktan sonra "bak şimdi moralim bozuldu, bir sigara yakmalıyım" dedirten yazının başlığı.
sigara üreticilerinin kanuni timsah gözyaşları
Sigara yavas yavas oldurur
-Ne acelemiz var ki
tabaka kullanmaya teşvik eden yasal uyarı.
içmeyeceğim varsa da içiyorum dedirten uyarı yazıları
acı cekerek oleceksin.
sigara icmek yuksek derecede bagımlılık yapar, baslamayın.

artık cok gec bea tekel, yine de saol uyardıgın icin...
ingilizce yazılsa daha etkili olacağını düşündüğüm yazılar.
sigara içmek öldürür başlıgıyla beni motive eden uyarı dizeleri * (bkz: sigara içme isteği uyandıran başlıklar)*
sigara tüm kötülüklerin anasıdır.(ana gibi yar olmaz).
içen erkeklerin " yok abijim olmıcak böle baksana ne zaman alsam bana sigara iktidarsızlığa yol açar çıkıor birakacam meleti " die espriler yapmasına yol acan uyarılar..
insanların ne derece kaale aldıklarını merak ettiğim bir başlıktır. Daha önceden sigaradan dolayı rahatsızlık yaşayan insanların yüklü miktarda tazminat davası açabilmeleri için bir fırsat doğmuştur.
amacina hic ulasamayan yazilardir. soyle diyaloglar olusur genelde:
-bakiim sende ne yaziyo?
-hede hodo
-bana da bu cikmis hehehe

tabi bu ilk baslardadir. sonra hep ayni yazilar bayar, baska bisi olsa da okusak denir.
anlayana saz anlamayana az cinsinden yazılardır.
bir tek west sigarasında uyarı yazıları bulunmamaktadır
anne ,baba,örtmen gibi oluşumların yanında içilmesi,beklenmedik yaralanmalara sebep olabilir.
eyvah mahmut hoca **
+Abi sigara içmek öldürür yazıyo ya pakette
-eet yazıyo
+abi ozman yenge içmesin sigara
-neden ki?
+abi olu skmek caiz değilmiş
gibi iğrenççe diyaloglar oluşmasına sebebiyet verebilecek yazılar tümleşkesidir.
(bkz: bu son uyarıydı adresini biliyoruz)*