bugün

boy ölçüşmek ve hararetli bir rekabet halinde olmak.
nedense genellikle erkekler tarafından kullanılan bu deyim;"erkekten erkeğe,erkekten kıza" şeklinde baş göstermektedir.
mecazi anlamı dışında, gerçek anlamda da uygulanabilen bir durumdur."hadi 2 birasına iddiaya girelim, kim daha uzağa yapabilecek bakalım" şeklinde başlar ve yarışmaya dönüşür.
(bkz: rüzgara karşı en uzağa işeyebilen insan)ile yapılamayacak yarışmadır
her bokunu yarıştırma meraklısı insan türünün bu vücud atığını da yarış sebebi olarak kullanma olayıdır.

en çok ben bilirimden bi düzey yukarısı da en çok ben işerim olmalıdır herhalde...
herhangi bir zenciyle yapılmaması gereken olaydır. hayır yenemeyeceğinizden değil, boyutlardan dolayı komplekse girme ihtimaliniz vardır. ama bir zenciyle yarışmanın avantajı da vardır, yenilirseniz oyun bozanlık yapmak için sağlam bir sebebiniz olur.

+ e benimkide o kadar olsa bende yenerim be abi ..
bilgi ve kültür konularında tartışmanın ötesine geçip, egosunu tatmin etme derdine düşenlerin yaptığıdır.
herhengi bir yarışma. yarışmaya başlamadan önce, şartlar aynı olmalıdır.
1-) rüzgarın şiddeti herkeze aynı olmalıdır.
2-) hortumların başı aynı noktaya gelmelidir ki, hak geçmesin.
şöyle bir şeydir; http://img411.imageshack....icturedeletedfile1ol0.jpg
uzun olan benim tabi ki * bu konularda uzmanlaştım.
sözlüğümüzde şu sıralar moda olan yarışma.
gereksiz, sebepsiz, bilinçsiz, gıcıklığına * eksi oy veren yazarın kendi kendine yaptığı şeydir.
sözlük semalarında bolca örneklerine rastlanılan çemkirme hadisesi.

özellikle din konusunda açılan bir başlıkta ardışıl örnekleme yapılmasa olmuyor. araya bazen sevgi böcüğü hakemler de giriyorlar nafile, kimin ne kadar uzağa işediği artık önemini çoktan yitirmiş oluyor.

Genellikle, asla bitmeyen öykü şeklinde, bir önceki yazıdaki aynı sözcükleri kullanarak giriş yapan "ben daha uzağa evet! evet!" diyerek coşan sıradaki yazarımız başlıyor döktürmeye. sen misin onu diyen? ne tartışıldığı önemli olmuyor, ya da ne kadar uzağa erdiği.

sanılıyor ki iki laf edecek ve karşıdaki "hımınıs hımınıs, evet yahu ben bunu neden düşünmedim?" diyecek...yok öyle bir şey!

çemkirme-atışma-tartışma-kavga silsilesinin sonunda, yazılarını terkeden yazarlar, başlığı kendi kaderi ile baş başa bırakıyorlar. başlık, boynu bükük kalıyor bitler baytlar arasında. ertesi gün ne konuşuldu, kime ne dendi, kime yarar sağladı? düşünülmüyor bile. oysa biraz nesnel kazınsa çivitler, isme ya da yazıya atıf yapmadan diyeceğini umuma mal etsen olmayacak bu gerginlik ve anlamsızlık. diyeceğini diyeceksin, ha o zaman belki bu laflar arasında seçilen bir kaç özlü kelam ile belki de işe yarayacak yazdığın, ama nafile, illa öznel olacak, illa laf sokacaksın, illa bennn benn diyeceksin. söyle bakalım sana laf sokanla, senin aranda herhangi bir fark var mı? yok paşam yok, maalesef.

bak mesela bu yazıda hiç bir atıf yok, kimseye laf sokmak yok. diyeceğimi dedim gidiyorum. haa bunu da üstüne alınıp "bana mı diyon laaaan!" diyen çıkarsa hiç bir şey diyemiyorum, zira kendisi lafların bittiği yerde duruyor, oraya kadar sidiğim yetmez. hem ben, açık alanlar yerine tuvaleti tercih ediyorum.
annelerin kendi aralarında, çocukları üstünden uyguladıkları durumdur... bazı anneler evlatlarını övmekten hiç vazgeçmez, hem de her koşulda bile...

-benim kızım boğaziçinde okuyo..
-benim ki de açıköğretimde okuyo ama diplomada fark yok ki...

-benim kızımın elinden her iş gelir
-benim kızım da çok güzel çamaşır serer ipe...

-benim oğlan yurtdışında çalışıyo
-benim oğluşumda bizi bırakamıyo

falanda filanda fıstık...
(bkz: şrrr)
türk hastalığıdır.özellikle futbol ve siyaset mevzu olunca hemen vuku bulan hadisedir.
birinin çapına bakmayıp onu sallamayan biri ile kendi çapında boy ölçüşmesidir en sade haliyle.
rüzgara karşı denenmemelidir.
yeterliliği olmadığı halde, kendisinden daha yetkin kişiye her durumda kafa tutanlar için söylenen ata sözüdür.
mesela kılıçdaroğlu ve tayyip erdoğan karşılaştırması gibi.
ÇOK EĞLENCELiDiR. HELE YAN YANA KABiNLER BULURSANIZ.
sözlükte şuan yapılan eylemdir. ister istemez içinde bulundugum durum.
Son yıllarda ülkemde kümelenmiş grupların, oluşumların birbirleriyle olan durumudur. Örneğin şu günlerde Israil Gazze ye bomba yağdırırken twitter dan ve lacivertlerinden " de ayaklananlar Gazze için neredeler?" yahut "rojava katliamına susanlar Gazze için hiç konuşmasınlar" gibi. Neden bizden olmayanı dışlayıp " yanlış yapan o dur." durumuna geldik? Bunu kendimize sormamız gerek.
iki tarafta çişleri bittiğinde evlerine giderler.