bugün

bilgisayarinizin, belirlediginiz belli bir sure sonra kapatilmasini saglayan program.
kameralarda ve fotoğraf makinelerinde ışığın filmin üzerine düşecegi süreyi ayarlamaya yarayan mekanizmaya ingilizcede verilen isim. türkçesi örtücü'dür. obdüratör de denir.
2004 yılında yapılmış bangkok nereye bağlıysa, o ülkenin yapımı olan ciddi ciddi korku filmidir efendim. emsallerinden daha mantıklı senaryosu korku katsayısını arttıran etkenlerdir.
psikopat bir bünyeden çıkmış, uzak doğu korku filmleri içerisinde en iyisidir. gece +2 de izlenmesi, yaşa bakmaksızın ters etkiler yaratabilir. bir fragmanı vardır ki* akıllara gelmesi bile tüyleri diken diken etmektedir.

filmin özeti ise "alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste" dir.

--spoiler--
hatunun tek başına lab gibisinden bir yerde sürekli fotoğraf çekerek hayaleti aradığı yer, adamın amına kor. yorganın altına sokar. filmin sonu ise "yuh" luktur.
--spoiler--

tüylerim diken diken oldu lan yine..
filmin sonunda derinden bir "ohaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa" çektiren filmdir evelallah.
ayrıca film bittikten sonra herkes " ay omzum -sırtım- ağrıdı sanki ya "diyecektir ve omzunu hareket ettirecektir.*
ayrıca adam da biraz şerefsizdir hani. *
şiddetle tavsiye edilmektedir. vardır böyle bir korku filmi!
izlenmesi gereken olağanüstü diyebileceğim korku filmi. zaten yönetmenin masayuki ochiai olması seyirciye bir mesaj vermiştir. filmin en önemli ve en baba kısmı sonudur. resmen 'yuh artk' denilecek bı finalle bitiyor.
serbest çağrışım: shuttle
"resimdeki hayalet" ne lan. film öyle boktan bir hale geliyor ki bu isimle, sanki 3. sınıf "madem genciz hepimiz ölelim" türünde bir korku filmi shutter. tahminimce amerikan versiyonu bu şekilde olacaktır. ama shutter'ın orjinal versiyonu şatır'dır. böyle sertçe söylenmesi gereken bir filmdir. şatır!
8 ağustos ta vizyona girecek olan korku filmi.
joshua jackson ve rachael taylor başrollerde.

konusu:
'fotoğraf sanatçısı ben ve eşi jane, bir çekim için tokyo’ya gitmektedir. mt. fuji dağ yolunda bir kadına çarparlar, ancak arabadan indiklerinde kadından hiçbir iz bulamazlar. ben, pahalı bir fotoğraf çekimi sonrasında, fotoğraflarda insana benzeyen beyaz karaltılar görür. jane fotoğraflardaki bu beyaz karaltının çarptıkları kadına ait olduğunu ve onu yol üzerinde ölüme terk ettikleri için intikam istediğini düşünmektedir.'
kanal zaplarken fragmanını gördüğüm, derinden bir oha çekmeme sebebiyet veren film .
konusu tam anlamıyla tayland yapımının aynısıdır.

ayrıca daha saçma bir şekilde türkçeye çevrilemezdi diye düşündürür yazarı.
lan "shutter"la ne alakası var "resimdeki hayalet"in.
ayrıca ona resim bile denmez ki. (bkz: fotoğraf)
bu sayfayı bu yazıya kadar hiç atlamadan okuduysanız gitmeyin. kısa ve öz. spoiler kullanmayı öğretmek gerek yazar arkadaşlarımıza.

--spoiler--
filmin sonu kestirilebiliyor. pek korkutmadı beni açıkcası ki hayatında korku filmi gören biri de değilim tırsarım, korkarım. konu hoş yine de. film boyunca yanımdaki arkadaşım bol bol koala taklidi yaptı. anlık olarak irkilten sahneler var ama filmden çıktıktan sonra kalıcı bir korku yaratmıyor. en azından bizde yaratmadı. yine de yıllardır bir sarılmaya hasret yaşıyorsanız yanınıza birini alıp gidin derim.
--spoiler--
klasik bir korku filmi. korkutmuyor ancak, vakit geçirmek için izlenebilir sadece. joshua jackson'ın iyi oyunculuğu dışında çok da bir numarası yok.
kore versiyonundaki can alıcı sahneler daha bir 3.5 attırıcı şekilde izleyiciye sunulmuştur, abd versiyonu ise yalan olmuştur.
fotoğraf ile ilgili olanı; (bkz: obturator)
fatal frame 2'nin çakması olan film.
Ben korkmam lan korku filmlerinden diyenleri bile korkutan filmdir yalnız Japon yapımı izlenmelidir.Hele bir kapı sahnesi vardır ki tey tey tey...*
(bkz: shutter stock)
2004 tayland yapımı olan versiyonu adamın altına sıçırtır. çoğu sahnesi insana yeter lan geçsin bitsin artık şu sahne gerilimini fazlasıyla yaşatır.
atm makinalarında para çekme* ya da para verme* ünitelerinin açılıp kapanan kapaklarına verilen isim.
iyi bir reklam ile japon shutter modeline bakmak için;
[görsel ]
*
çok acayip bir programdır. özellikle geceleri pek işe yarar. media playerde şarkılar hazırlanır shutter kurulur ve uyuma safhasına geçilir fonda hafif hafif müzik çalarken siz yavaş yavaş uyursunuz.

önemli not hatta duyuru: bir arkadaş aynı olayı slovturk dinleyerek yaptı. siz yapmayın. insan sabah pek karamsar uyanıyor. gereksiz bir duygu yükü ,gözler nemli falan hiç hoş olmuyo.

ben değil oğlum bi arkadaşım yaptı diyorum be. lan ben değil arkadaş diyorum. tamam lan ben yaptım ben. mutlumusun şimdi? soğudumu?
sonu başından belli olan filmdir. konun gidişatı ve yapısı itibariyle sırayla ölen gençler ayarında film olduğu en başında anlaşılıyor. filmi biraz da olsa izlenilebilir yapan şey baş roldeki kızın güzelliği. bunun haricinde boş bir film.
evet senaryo çok kötü evet sonu baştan belli olan bir filmdir amma ve lakin o nasıl bir finaldir ya hala gözlerimi kapadıkça gözümün önüne gelir o son. vebali boynuna dedikleri bu olsa gerek o gece ne mutfağa gidebildim ne banyoya o derece
Hiç olmuş mu Luke. O fotoğraf çekilince arka planda çıkan beyaz silüet olayını Türk milleti senden yıllar önce buldu da Photoshop marifetiyle forward mail halinde göndermeye başladı. Az mı geldi bize "Bu fotoğrafı benim arkadaşımın kuzeninin arkadaşı çektirmiş. Arkadaşı resmi gördükten sonra ölmüş" diye mailler. Yemiyoruz Luke yemiyoruz artık. Tamam sağdan soldan efektler sesler vermişsin bizi anlık olarak 2 saat boyunca aralıksız koltuktan zıplatıyorsun da korku sineması bu mudur sence? Bu 2 saat boyunca korkutan tam anlamıyla aklınızı alan bir film ama tam bir korku filmi demek yanlış olur. Ha bu filmi izlemişsiniz ha bir arkadaşınız size zoeken göndermiş aynı şey...

Luke Amcama Dip Not: Bir filminde de uzun saçlı Japon kadın kullanma be abicim.
korku filmi filan değildir ama güzel bir intikam filmidir. sorun bendedir belki de bilmiyorum çünkü filmi beraber izlediğim arkadaşlar bayaa bir korktular da. kızın ismini unuttum da intikam almayı cidden hak etmektedir. sonunda baya küfür etmişliğimiz var o piçlere. intikam filmi olarak izlenebilir ama korku filmi olarak düşünmeyin derim hiç. ama yine de uzak doğu korku filmleri kategorisinde yer almakta.