bugün

bursalı * * sevgi pıtırcıgı insanların, sokaklarda birbirine hitap seklidir aga.. genellikle göçmenler fazla oldugundan yolda caddede okulda otobüste her yerde her yerde! duyabileceginiz bir hitap seklidir.
yalnız ben bugün şoka ugradım sözlük, hava olmuş 35 derece. sokakta pestilim cıkmıs sekilde eve dogru gelirken tam setbaşı * yokuşuna girdim ki, karşıdan bir çift geliyor, evlere şenlik. adam; muhtemelen agdayla aldıgı bögrünü dünyaya göstermek istercesine açmış, parlak siyah gömleginin arasından boynuna astıgı kolye ve tüysüz bögrü ahenk içindeler. altında dar paça bir kot var. ayakkabıları beyaz. adamımız esmer. kadında altın sarısı bir kemer, onlarla uyumlu dolgu topuk ayakkabı. bir de altın sarısı cerceveleri olan bir gözlük takmış. o da esmer. kırmızı bir ruju var ablamızın. ben bu nasıl uyumlu bir çift ya rab, hey hat, kurtar beni bu göz ziyafetinden derken bir de kulak ziyafeti gelmesin mi?
adamdan kadın gibi, kadından adam gibi ses çıkıyor sözlük. kadını adam adamı kadın sanmamla, agacım öyle degil yarın hallderiz diyen adam sıkı sıkı tuttugunu agası olan kadınının elini bir saniyesine bırakmadan, göz göze gelmiş bulunduk. gözlerimi devirdim. keşke kendimi de devireydimdi dedim sonrasına. hala aşamadım bu durumu alışamadım. aga erkeklerin birbrine söylediklerinde bile kaba bir ifade olmuşken, kadınların sık sık kullanması; hayır üstüne bir erkegin sevdigi kadına bunu demesi. bu bir paradoks mudur sözlük? (bkz: mavi ekran)*
tanım: degişik bir tip olup, bunun abi, kanka, hacı,hoca, diyen versiyonları mevcuttur. uzak durulası, meşe odunuyla dövülesidir.* *
sevgiliye hacı diyorum ben, aynı tip e giriyor muyum?* * hacı naber ya?
sevgiliye kanki şeklinde hitap eden tiple aynı özellikleri taşıyor olsa gerek.
feodel fanteziler pesinde kosan sevgilidir.
makbul olan tiptir. ekstradan ''eyvallah ciğerim'', ''naber lan yarram'', ''ne demek gözüm'' tarzı hitaplarda da bulunursa dadından yinmez.
sevgili ilişkisini nezaket kuralları silsilesine boğmayan kişidir. ellerinden öpülür aga.
Kız erkek ayırmadan kellesi alınmalıdır.
Ağzına vurulacak küreğe yazıktır.