bugün

aşık olduğunuz sizden ayrılan sevgilinize size döntükten -tabi eğer dönerse- bir süre sonra söylediğiniz söz.
Karşıdaki insanın artık kişiye yüklü miktarda acı vermesiyle ortaya çıkabilecek durumdur.
seni sevmek artık mutluluk vermiyor cümlesinin versiyonu.
Seni istemiyorum artık, hayatımdan çıkartacağım cümlesinin altyapısıdır.
'eskiden güzeldi seni sevmek ama artık eskisi kadar güzel değil.eskiden seni sevmeyi severdim şimdi ise eskisi kadar sevmiyorum sevemiyorum.'gibi daha birçok cümleyi sıralayabilceğimiz bir söz.
kadınların ilşkilerin başında erkeklerinse sonunda söyledikleri cümledir.
(bkz: bir kenara yazılası sözler)
(bkz: oldu o zaman)
aşk yerini sevgiye bırakmıştır , heyecanını kaybetmiş bir askın ifadesidir.

bölüm özetle şöyle gelişir.

asuman- sen beni artık sevmiyormusun ? .

mükremin- ben seni seviyorum da,seni sevmeyi eskisi gibi sevemiyorum.
önceden seni sevmenin yeşil gevrek bir tadı vardı ,seni güldürmenin lezzeti damağıma yerleşir ,mutlu mesut yaşardı orda.bir şey olduğu vakit bunu ilk önce asumana anlatmalı diye koşan haberci çocuk telaşım vardı.

asuman- ne oldu peki.

mükremin-kalbim kuyunun dibide ki suyun içinde nefes almaya calışan bi gariban.tırmanmaya çalışıyorum ama ne yapsın kuyunun duvarları düz kuyunun duvarları ıslak.
https://www.youtube.com/watch?v=TAYqUCwcYz0

ah ulan.

'haberci telaşı' betimlemesini de hayatımıza katmıştır ayrıca.
Aradaki saygının bitmesiyle oluşan durumdur.
Acısı da kötüdür.
Diyen sevgili sevmekten bikmis yani senden bikmistir. sonrasi mi? ayrilik...
seni sevmiyorumdan bir önceki aşama. aşkın çaresizliği en yoğun hissettirdiği dönemlerden biridir. muazzez ersoy'un "ayrılmalıyız artık" şarkısı da buna çok benzer bir temayı işler.
bir yandan "ayrılmalıyız artık" derken, diğer yandan "sevdim seni, çok sevdim" dersiniz. ve eklersiniz "hep öyle kalacağım..."
ama hep öyle kalınmıyor.