bugün

google malları ile uğraşan bir yazar. allah sabır versin... böyle cahil-cühela bir memlekette böyle tipi-tiplerle aynı havayı soluyor olması aynı nüfus cüzdanına sahip olması bile yeterince acı bir olaydır.

bu ileri zeka ürünü google mallarına laf anlatamazsın. bulduğu ilk kaynağı kopyalar yapıştırır. kavram cahilidir analiz yeteneği sıfırdır. Okuduğunu anlamaz ama yorumlamaya kalkar... önüne 500 Parça yapboz koysan onu bile yapmayı beceremez bu tipler. Ortodoks Türkler ile ilgili bildiği bir bokta yoktur muhtemelen bugün duymuştur.
sözlükteki yeni eğlencem. bu türkçülerin teorik olarak doktorinel bazda teknik terimlerle birbirini eleştirmesi beni epey eğlendiriyor. çaşıt demiş de demesinlermiş. akdjhakd yav allah aşkına bu mizahı bırakmayın. izliyorum bak. evet.
Yaşı giderek büyüdüğünden midir nedir sözlükten tam kopamasa da sözlükten sıkılan ve zaman zaman kafa izni alan yazardır. Ulan biz sözlükçülüğe başlarken beğendiğimiz filmleri kendi çapımızda eleştirmeden, elektronik eşyalara bilgilendirme yazısı yazmaktan, kitap tanıtımlarına, oradan siyasi-kültürel meselelere uzun uzun yazmaya kadar iyi kötü yetersiz de olsa bir üretim çabası içerisinde olurduk. Sonra yıllar geçti, günler geçti insanlar, nesiller değişti laf sokmaca, içi boş espriler (vakti zamanında sözlük okuyup gül gül öldüğümüzü hatırlarım), aptal binlerce insanın aynı fikiri sanki başkaları bilmiyormuş gibi bir başlık altına yazması ve nicesi. Tamam muhtemelen biz de yaşımıza göre büyüklerimiz baktığında biraz salaktık birbirimize laf sokmaya uğraşırdık vs (ki hala da uğraşırız yeri geldiğinde de) da ulan bu kadar da salak değilmişizdir lan.

Tekrar edelim sözlükten ve yeni nesillerden sıkılan yazardır. Kimin umurunda olur bilmem ama tekrardan kafa iznine giden yazardır.
arada bir sözlüğe gelip bir kaç başlığa yazdıktan sonra izine ayrılan yazar. ne zaman gözüm nickine ilişse izinlidir.
(#23059108) karahanlıca okumak, çağatayca konuşmak demiştir.

ulan kıt kafalı çağataycanın önce kuzey doğu türkçesi olduğunu git oku öğren, bunun bir türk lehçesi olduğunu. brazilyanca da konuşursun sen yakın zamanda.*
büyükanıt konusunda yanılmıştır.
dikkat edilmeden yazılan bir yazıda Karahanlı Türkçesi değil de KArahanlıca dediği için saldırılan yazardır.

Lakin bu saldırıyı yapan Osmanlı Türkçesi değil de Osmanlıca der. Bununla beraber herhalde şu sözlükte böyle ayırımlara en fazla dikkat eden biri olarak ve Türkçe'ye de elinden geldiğince sahip çıkan biri olarak Türkçe ve Türklük düşmanlarının yakaladığı küçük bir açığı nasıl değerlendirdiğini de görmek kendisine güzel bir ders olmuştur.

Ha ayrıca ulan buralara yazdım mı bilmem ama vardır elbette bir yerlerde Kutadgu bilig üzerine karaldığım, günümüz Türkçesi, diğer Türk lehçeleri vs üzerine karşılaştırmalı bir şeyler . Hıyar ağası Türk dili okuyorsan git de benim kadar anla bakalım o yazılanları Madem Karahanlıca deyince kızıyorsun. Günümüz Tatar Türkçesi, Kazak Türkçesi, Kırgız Türkçesi vs üzerine de birçok yazım vardır elbette onları da bulursun. Hatta Tuvaca üzerine bile vardır. (bak Tuvaca dedim)
(#10308285) nolu entry'de harikulade başlayıp alevilere saldırarak tazzikli sıçan göt.
Irkçılık.
Hüseyin Nihâl Atsız'a ait olan Ruh Adam romanında görevinden kralcı olması sebebiyle alınan yüzbaşı, romanın baş karakteri. Bilinen bir diğer husustur ki Selim Pusat aynı zamanda yazarın romanda vuku bulmuş hâlidir. Yazarın 3 Mayıs 1944 sürecinde yaşadıklarını farklı bir bakış açısıyla Selim Pusat'ta yaşattığı açıktır. Okuyanların belli bir süreliğine kendini karakterinin yerine koyması ve ona benzer yanlarını fark etmesi olasıdır.
Karakteristik özelliklerim, askeri liseden atılmam, yaşadıklarım dahil hepsi, hepsi tutar mı arkadaş? Kitap beni anlatıyor açık ve net... Tek fark açığma-kün ölmüyor kitapta, Burkayın ıstırabı hala kanımda dolaşır...

Bu arada Türkçü bir kandaşımız, esen olsun anda...
(bkz: reklamlar)
(bkz: sözlükteki samsunspor taraftarı yazarlar)
Fikri kişiliğine saygı duyduğum fakat özel hayatından nefret ettiğim roman karakteri.
kızılbaş milliyetçilerindendi.
mezhepçi der Sünnilere ama Sünnileride öteki görmekten geri kalmazdı.

bir yazar.
Buralarda görmek yazdıklarını okumak güzel.

Var olsun.
severek okunan yazar. uzun süre sonra entrylerini görmek güzel...
(bkz: boraltan entrysinin yönetim tarafından editlenmesi)
Hüseyin Nihal Atsız' ın Ruh Adam kitabının bas karakteri. Bu kitabı bir arkadaşım tavsiyesi ile okudum. Normalde Nihal Atsız'ın kitaplarını aşırı ırkçı bulurum ama bu sembolizm esintili kitabı tekrar tekrar ve tekrar okumaya değer.

Selim Pusat ideolojileri uğruna her şeyi göze alabilen başarılı bir askerdir. Kimi zaman kendisine çok katıldığım kimi zaman da çok kızdığım bir karakter olarak bende derinden bir iz bırakmıştır. Aslında sadece bir kitap karakteri olmasına rağmen içinize işleyen cümleleri kesinlikle okumaya değer.
Kitabın en güzel bölümleri ise kalbi derinden etkileyen şiirleridir.
-spoiler-

Kalbin benim olsun diyorum, çünkü mukadder...
Cismin, sana yetmez mi? Çabuk kalbini sök, ver!
Yoktur öte alemde de kurtulmaya bir yer!
Mutlak seveceksin beni, bundan kaçamazsın...

-spoiler-
Bugün arkadaş grubunda hayatın üç beş zevk veya mal mülk gibi basit şeylere değil ideal ve milli hedeflere adanması gerektiğini anlattım.

Aslolan şeyin ne ben, ne mal mülk zevk, ne o, ne de başkası olduğunu anlattım.
Doğruluk, karakter, ilahi aşk ve Türklük şuuru..

Sonra Arkadaşımın biri beni bu karaktere benzetti.
Hatta beni rehberine "-eylulsabahi- pusat" şeklinde kaydetmiş. *