bugün

tavuk olsaydı kesinlikle en önemlisi tavuk olurdu...
vallahi en degerlisi tabii ki şahtır. bütün taşlar şah yaşasın diye hayatlarını veriyorlar o sahada. bunun haricinde geriye kalanların tümü harcanabilirlir ve değersiz canlardır.

bir de emlak getirisi bakımından kale değerli olabilir. geriye kalanlar fasa fiso.
kesin olarak şu üstündür denenez gibi. bir oyunda fil diğerinde at önemli olabilir..
Hepsini aynı fiyata alıyorum ben.
Başlangıçta at çatalı atmak kolay olduğundan at,
ilerledikçe çapraz kullanımı kalitesi ile fil.

Sadece iki at kalmışsa mat olmaz, iki fil ile mat yapılabilir.
Arkadaş 500 defa söyledik kapalı konumlarda at açık konumlarda fil iyidir.
Hangimiz bir atı alabilmek icin fil feda etmedik ki... ama fil almak icin atı yem olarak kullanani gormedim. At iste boyle bir taştır.
atin alacagi versus at dar alan icin birebirdir ummadik hareketler yapar fil acik alanda etkilidir.
at daha değerli taşların üstünden atladığı için, aslında her taş değerli amacı farklı beğenilmeyen vasıfsız piyon karşıya geçince vezir bile olur.

satrançta önemli olan oyunu kurabilmek rakibin hamlesine göre ayar vermek.
Atin hamleleri daha güzel daha dinamik geliyor, lakin fil bitirici bir taş bana kalırsa.
Puan değerleri aynı olsa da nedensizce fil daha önemli geliyor. Garip...
Bana göre piyon en değerli taş. Piyonsuz satranç mı oynanır amk?
rohan'a göre at, mordor'a göre fil.
Bir soru. Oyunun gidişatına göre değişir. Ama ben filciyim. Fille çaprazdan veziri tehdit edersin.
konuma göre değişir açıkçası ancak ben bazen fil ile atı alıp rakibe fili feda ediyorum. at daha tehlikeli gibi geliyor bana. şah ile veziri aynı anda tehdit etme ihtimali var.
Acemisine fil,
ustasina at daha degerli gelir.
Taş yerinde ağırdır esprisi yapmaya gelmiştim ama benden önce yapılmış. Bize de ciddili entry girmek düşer; değer olarak iki taş da denk kabul edilir lakin tercihinizi oyunun durumuna/taşın konumuna göre yaparsınız. Bazı durumlarda at filden, bazı durumlarda ise fil attan daha güçlü olabilir.
Kullanmasını bilirsen at en önemli taşlardandır.
Şüphesiz piyonun umrunda olmayan sorunsal.
bir bitmedi bu tartışma, her taşın değeri bulundukları konuma göre değişir. örneklerle kısa bir açıklama konum oyun sonu oynamaya müsait ve her iki kanatta da piyonlar varsa fil daha değerlidir, tek kanatta piyonlar varsa at değerlidir. yani baska bir diyisle tercih sebebidir. acık oyun ortası konumlarında filler aktif ve etkiliyken kapalı konumlarda atlar manevra yaparak zayıf kareleri işgal edebileceği rakibe problem çıkarabileceği için tercih edilir. genel satranç literatüründe at 3 puan iken fil 3.5 puandır ama satrançta en küçük puan birimi 1 olduğu icin 0.5 puan görmezden gelinir örnek olarak rakipte iki at sende iki fil varsa rakip 3+3=6 sen 3.5+3.5=7 puan olarak hesaplaya bilirsin. filler hızlı taslardır tek tempoda uzun çapraza(a1-h8) hakim olup hızlı bir sah hücumunu az tempo harcayarak hızlıca destekleyebilirler ve çoook değerli taslar olmadıkları için feda edilebilme ihtimalleri diğer taslara nazaran yüksektir. açmaz sis Çatal atabilirler taktiksel motifler açisindan zengindirler özellikle açmaz çok etkili bir hücum gücü katar fillere. atlar yavaştır hücum edilen bölgedeki istenen noktaya götürebilmek için bir çok tempo kaybedilir yada harcanır ve bu tempolar hücumun basarisız olmaz ihtimalini artırır. satranç oyuncuları bilir ki bir tempo hayat kurtarır yada rakibin ipini çeker. at taşların üzerinden atlayabilir ve bu özel bir hamledir eşsizdir ve ayrıca en önemlisi at sah çektiğinde araya taş kapatamaz siniz ya ati yiyeceksiniz ya kaçacaksiniz buda rakibin savunma şanslarını azaltır. fil gibi hatif alet yani az değerli sayılabilecek bir taş olduğu için feda edilebilme ihtimali yüksektir. At rakip hedeflere yakınsa çok ölümcül bir tastir uzaksa ponçik bir ayi gibi zararsizdir. unutmamalı ki satranç birbirlerine görünmeyen bağlarla bağlı sonsuz farklı biçimi olabilecek taslar bütünüdür. satranç tahtasında a taşinin yeri b taşini b taşinin yeri c taşinin değerini değiştirebilir bu sebeple taşlarımıza tek tek değilde bir bütün olarak analiz etmek ve değer vermek daha doğrudur.
sonuç olarak taşlarınızın hepsini sevin ve konuma pozisyona göre değerlendirme yapın bence.

tanim: satranç taşları ile ilgili bir sorunsal
Cevabın fil olduğu sorunsal.

Düz mantık olarak bakıldığında sadece çapraz hareket edebilen bir taşın, "l" gibi spesifik bir hamle şekline sahip bir taşa göre daha önemsiz olduğu gibi bir çıkarımda bulunmak mümkün fakat oyunun dönüm noktasını oluşturan taş genelde ya kale, ya fil olmakta.

At belki beklenmedik anlarda sürprizler yaratabilir fakat mantıklı düşünüldüğünde son ellerde 2 filin kalması, 2 atın kalmasından daha çok işe yarayacaktır.
vezir der konuyu kapatırım.
At daha değerli.
oyunun durumuna göre değer arz edecek sorunsaldır.

yakın mesafede at, vezirden bile daha tehlikeli olabilecekken, orta bölümü açılmış bir oyunda fil felç edici Nitelikte olabilir.
beygir değerlidir kağıt üzerinde ama fil daha fonksiyonel bir taştır bence.