bugün

Diyanetin verdiği saatler yanlıştır. Ortak bir alfı oluşturmak için verilmiştir sanırım. Mesela istanbul için 03:28 diyorlar ama allah kuranda açıkça belirtmiş nasıl olması gerektiğini;
Bakara 187: Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın.
Yani bu demek oluyor ki hava aydınlanana kadar yeme içme vaktimiz var. imam ezan okuduktan sonra yiyebilrisiniz. Allah kuranda açıkça belirtmiş ama insanlar diyanete uymakta ısrarcı.
en yetkili merci olan yere inanmak mecburiyettir. ne yapalım hocaya ezanı bir saat geç mi okutalım? adamlar biliyordur heralde. evet.
50 yıllık hatadır. en yetkili merci allah'tır. diyanet değil.
doğru olma ihtimali vardır fakat 1-2 saat için riske atmaya değmeyeceği için diyanete inanılır.
yani yemeyi erken bırakmak her zaman bu işin garantisidir. oruç ise daha fazla yemek demek değildir. son birkaç ramazandır bu muhabbet yapılıyor. milletin tuttuğu orucu sakatlamak istiyorlar. bu işin standardını belirlemiş diyanet ortalama olarak. çok da güzel etmiş. maaksat oruç tutmak diyorum maksat yemek yemek değil. oruç tutan insanda bu bilinç olmalı...
Eğer dijital ölçü araçlarının, gelişmiş uzay gözlem tesisleriniz yoksa, şafak vaktini bekleyip bahsi geçen koşulların oluşmasını bekleyebilirsiniz.

Bunların hepsi ölçüdür ve her birinin kendi şartlarının oluşması gerekir.
Oruç dediğimiz şey belli vakitler arasında bedenen ve ruhen "Allah'ın sevgisini kazanabilmek adına" "sakınmaktır". evet oruç sakınmaktır. O dönem koşullarında 30 günlük hesaplamayı yapıp insanlara bildirecek bir kurum da yoktu, böyle bir imkan da söz konusu değildi. Şimdi tutun ki hava bulutlu ya da çok kötü; yatalaksınız ya da dışarıyı göremiyorsunuz.. Neye göre tutacaksınız orucunuzu?
Diyanet işleri başkanlığı, her ne kadar zaman zaman tasvip etmediğimiz işler yapsa da, netice de bu hususta kalkıp da kafaya göre yalan söyleyecek değiller.

Bu tür konuların buralarda dile getirilmesi, evhamlı insanları büyük çıkmazlara sürüklemektedir. işte bu yüzden daha dikkatli olmak gerekmektedir.

Hem ne bekliyordunuz ki?
ilgili ayetlerde ayın milimetrik derecesi ile güneşin doğuş verilerinı karşılaştırıp bilmem ne formülüne uygulayın ve sahuru tesit edin mi diyecekti?
1 saat geç bitirseydik o zaman sesiniz çıkmazdı dimi * işi riski atmayalım
gerçek olan durumdur. zaten her şeyiyle çarpıttığımız orucun sahur vakti bile yanlış.

kendi adıma gerçek sahur vakti olan 4'e kadar yiyip içiyorum

diyanet istediği saatte okutabilir ezanı sorun değil benim için çünkü ayet gayet açık

garanti olsun diye sahuru 45 dakika erkene iftarı 7 dakika ileriye çekmek müslümanlık değil manyaklıktır.

ayrıca diyanet "en yetkili" kurum değildir hatta "yetkili" bir kurum bile değildir. çünkü islam dininde hristiyanlıktaki kiliseye benzer bir kurum yok.

diyanet dediğimiz pek yetkili! kurum türkiye cumhuriyeti olarak kıçımızdan uydurduğumuz bir kurumdur, devletin kurumudur islamın değil.

hatta islami bir kurum bile değildir.

islami açıdan tek bir yetkili merci vardır o da peygamberdir. bunun dışında islam hiç kimseye ama hiç kimseye yetki vermez ve peygamber öleli yaklaşık 1400 yıl olmuştur.

bunun dışında allah'ın yol gösterici olarak bıraktığı tek şey ise kuran'dır ve kuran orucun başlangıç ve bitiş saatlerini net bir biçimde belirtmiştir.

ahiret inancı olup da kendilerini diyanetin yargılayacağını düşünenlerin inancına saygı duymakla birlikte yargının sadece allah'a ait olduğuna inananlar için sahur vakti ilk entry de belirtildiği gibidir ve ezan okundan sonra 45 dakika daha yiyip içmelerinde kuran açısından bir sakınca yoktur.

not: ben yurt genelinde ezanın 45 dakika erken okutulduğunu tahmin ediyorum yaşadığım yerdeki duruma bakarak. burada tam 45 dakika erken okunuyor. birlik olması açısından sanırım yurt genelinde durum böyledir ama emin değilim. kontrol etmek de fayda var.

not2: içerisinde şüphe olabilecekler için; kendi adıma 3 yıldır bu uygulamayı yapıyorum ve 1 gün olsun tuttuğum oruçtan şüphe etmedim.
abdülaziz bayındır'ın her ramazan ayında kanal kanal gezip açıkladığı şey.

gerçi aynı abdülaziz bayındır siyaset meydanı'nda celal şengör ateist olduğunu söylediğinde "estağfurullah" da demişti ama...
Oruç güneşin doğuşu ve batışı arasında yemeden içmeden ve cinsellikten uzak durma şeklinde yapılan bir ibadettir. Bu Kur'an da iplik misaliyle tanımlanmıştır. Bulunulan zaman diliminde bilimsel anlamdaki gün uzunluğu ne kadarsa o kadar süre yapılır bu ibadet. Ankara baz alınırsa gündüz süresi bugün için yaklaşık 14 saat 49 dakikadır güneşin doğuş vakti 5.29 dur.
temkinin abartılmış olmasından kaynaklanır. her gelen temkin dakikası koymuştur sahur vaktine ve şimdi sanırım yaklaşık 1 saat fazla oruç tutuyoruz.
temkinin abartılmış olmasından kaynaklanır. her gelen temkin dakikası koymuştur sahur vaktine ve şimdi sanırım yaklaşık 1 saat fazla oruç tutuyoruz.
tedbirli insan için çokta mühim olmayandır.

velev ki dediğiniz doğru; sahur vakti 4:00 veya 4:30'da bitiyor. sen şimdi 3:30'da bitirirsen muhtemelen uykuda geçireceğin 1 saatin sana ne faydası olur? ama eğer dediğin yanlışsa; hem akşama kadar boşuna aç-susuz kalmış olacaksın.

bana sorarsan sen iyisi mi imsak vaktinde sahurunu tamamla. hem mantık olarak bakarsan da imsaktan sonra sabah namazı kılıyorsun. yani o güne başlamış oluyorsun. güne başladıktan sonra yiyip içilmesi diye bir şey olmaz.

http://www.youtube.com/watch?v=KjODgVdG0mM