arapçada gemi anlamına gelen sözcük.
(bkz: sabiha gökçen havalimanı)
yeni bir yazar.

(bkz: hoş geldiniz)
sürekli ayar veren, almanci ile almanya'da yasiyor olmak arasindaki farki gaaayet iyi bilen, üstelik ironik ve de üstüne üstlük yepyeni bi yazarimiz. ailecek destekliyoruz!
patagonya kırlarında rimbaud'a beraber küfrettiğimiz, tam karşımıza düşen cüzzamlı adasına bakıp "le le le sakine"yi söyleyerek halay çektiğimiz hasta yazar. bir de o hasta haline bakmadan cüzzamlılara gider yapmıyor mu... insanın kıyıdan az uzaklaşıp william tell bağlayası geliyor denizine yandığımızın dünyasında.

yakında benden ötanazi isteyecekmiş.
öyle bir yazar ki çok berrak yazıyor kardeşime tavsiye edeceğim yazılarını. **
doğum günüsü kutlu olsun yazarı...

her ne kadar yıllanmış bir pasta borcu olsa da, biz büyüklük yapıp affediyor kendisine kucak dolusu çilekli pastalar hatta kasa kasa çilekler yolluyoruz...kasa kasa çilek ne alaka onu bilemedim, çilek mi canım çekti ne !

güzel ömürler diliyorum huzurlarınızda efem...
(bkz: sabiha gökçen)
bir görünüp bir kaybolan bir yazar.*
refik erduran ' ın yazdığı gazeteci ve yazar sabiha sertel ' in hayatını anlatan kitaptır .
böyle bir acayip şukela insan, kelimelerim kifayetsiz, sıfatlarım yetersiz kalıyor. zeki, komik, süper eğlenceli, melike gibi hatta melek canımın içi. iç dedimde, iç güzelliği konusunda ise, değil sözlük kainatta tek geçiyorum, yüreğini karlara atsak yağan karın renginin gri olduğunu öğreniriz, öylesi temiz kalpli. dobra bir de, içi dışı bir. dış demişken, dışardan bakarsın dişidir* yüzü, sözü, kaşı, gözü tarifsiz böyle. hayranları peşini bırakmıyor, 3000 km uzaktan yalvarıyorlar gül cemalini görebilmek için. gerçi kendi farkında değil ama böyle bir afet i devran, kendi derya millet katre onun yanında********
manyaklik derecesinde komik yazar insani.
şu sıralar yıl içindeki otuz beşinci tatilini yapmakta olan do not disturb insanı.
kıyamamdır, berlin in soğunda, rusya ve ukrayna üzerinden gelmiş kara buza basıp kolunu kanadını kırmıştır. e şimdi allahı var güzeldir, hani böyle akıllıdır da, almanca sözlüğü al eline, übermensch yaz, resmini gör, o derece. yılın on ayı da tatil yapar, tam sefa şeysidir. istemeden gözümüz, kulağımız değmiştir ucundan kenarından.*
çok geçmiş olmakla birlikte, akıllı olsundur, az gezsindir, kırsındır dizini, otursundur evinde.*

ha bu arada, elemtere fiş kem gözlere şiş.*
artık son zamanlarda popülaritesini daha da artıran sabiha gökçen havaalanı için kullanılan kısaltma
+ atatürk'ten mi uçuş?
- yok sabiha'dan ya.
nurullah ataç'ın kullandığı takma isimlerden birisidir. ayrıca atatürk'ün manevi kızının ismidir. aynı zamanda on dokuzuncu entrynin sahibinin ismidir. belki bilmek istersiniz diye.
arapça kökenli anlamı güzel, şirin, hoş anlamına gelen kız ismi.
kemençesi ile nam salmış mardinli halk ozanı rahmetli murado bestesi. tabi 70li yıllardan bugüne zor yetişir bir kürtçe şarkı. günümüze ancak dilden dile bir hozan beşir yorumu kalmıştır;

http://www.youtube.com/watch?v=dtJ572D5_pw+
Kız hala bana kuşkuyla bakıyordu : '' Benim adım Sabiha,''dedi.
''ilk defa adı Sabiha olan biriyle tanışıyorum.''
Beni duymamıştı sanki ''Babamın adı Süleyman ve soyadımızda Sipahi''
Afallamıştım. Tesadüfün iğne deliğiydi bu!

Murat Menteş'in - Dublörün Dilemması adlı kitabında bu şekilde yer alan isimdir. En güzel kız ismidir , bazılarına çok yakışıyor sözlük gerçi ne olsa yakışırdı ama.