bugün

okula hersabah beraber gidilen arkadaşla, sabahın köründe hafif uyku sersemi halde kurulan diyaloglardır. tadı bambaşkadır, birdaha geri gelmeyecektir.

-günaydın naber lan?
+iyi. maçı izledinmi iniesta naptı baaaaaa!
-heya fenaydı barçaladı. onu bırak sınav var ak. uykumda var.
+sınav futbol derken bu yollarda gide gele yaşlandık be kanka baksana lise son olduk.
-heya napak büyüyoruz, lise bitince neetcez bilmem, lan saçtan alırlarmı beni acaba? lan lan dur yandan fadime hoca geliyor kaldırımdan koş şu aradan dön görmesin.
- hacı bi rüya gördüm aklın gider.
+ sanada günaydın.
- ben 1 saattir ayaktayım zaten o rüyadan sonra.
+ ne gördün oğlum?
- bizim kimyacı yok mu? onu gördüm rüyamda. Off baba süperdi ya.
+ sabret biraz. bugün pazartesi kimya cuma günü.
Genellikle geçen geceki maç konuşulur..
her sabah yaptığım için bu diyalogları iyi bilirim. öncelikle bu öğrencilerin bir sıkıntılarının olmaması gerekir. yok okulda uyuşturucuyla yakalanmıştır, mahkemeye falan çıkacaktır... bu tür konuların olmaması gerekir. daha sonra havadan sudan muhabbet başlar:

1. futbol: önce varsa dün akşam o maç konuşulur. şampiyonlar ligi, uefa kupası, lig vs. eğer bu konuşulan maçlardan herhangi birisinde öğrencilerin takımlarının maçı yoksa bu maç muhabbeti sonra tutulan takıma gelir.

lan dün messi ne çaktı mına koyim....
ya bizim aslında orta saha iyi de forvette iş yok. defans kötüyse hoca napsın? hakediyolar yenilmeyi aq...
*
2. siyaset: gıcık oldukları siyasi görüşe söverler. kendi görüşlerini överler.

başbakan şöyle yaptı, devlet bahçeli oradan ona yüklendi, baykal kendi kendine konuşuyor...
*
3. okul: okula yaklaşınca önce okul hakkında gereksiz şeylerden bahsederler. daha sonra söverler. gene geldik aq gibisinden.

bu arada x hoca dün son ders serbest bıraktı. bizde pes e gittik...
*
gene geldik aq okuluna, haftaya sınav var. nerelerden çıkar acaba? çalışmıyoruz da aq...
okulu bırakan kişilerin giremeyeceği diyaloglardır.
sabahın yedisinde üzerinizde montunuz eller cepte yanınızdaki arkadaşınızın "hangi yoldan gidelim?" sorusuna "iyiyim ya, sen?" diye cevap verdiğiniz diyaloglardır. genelde her sabah başka bir saçmalık olur. belki o gün unutulur ama mezun olduktan sonra hatırlayınca çok güldürür.
* -lan geç kaldık okula ak senin.
+iki dakka bekle lan ne olcak.
-o değil de ne kadar paran var.
+50 kuruş.
-olum dün ben bütün paramı bitirdim sende de mi yok ak.
+... tamam lan al şunu sen git okula..
-olmaz sen git. ben bugün gitmem napalım. dışarda dolaşırım.
+olmaz olum sen gitmezsen ben de gitmem. hem dışarda napcaz paramız yok.
-o da doğru lan.
+otobana çıkalım belki boş bi minibüs durur.
-hadi.
+hadi..
*
- slm.
-günaydın. nbr?
-iidir. senden?
-ii ya nolsun.
-bugün yazılı varmı lan?
-olmamı olm 3 tane amuna.
-hass...
-olm dünde 2 tane olduk.
-non-stop geçirmece olm.
-olm o değilde şu kapının ordaki hatuna baksana... hey maşallah
-hatun değil olm o. erkeğin 3 temel ihtiyacı olan at, avrat, silah üçlüsünden 2 tanesini tek başına karşılayan 1 organizma. at gibi avrat. hem at hem avrat... dişi centaur.
Eğer sabahçıysanız konuşmazsınız. Hava soğuktur ve aklınızda daha fazla uyku vardır. 7 yaşındaysanız ve öğrenciyseniz hayat bazen çok zordur. *
"Ya biraz dik otur da omzuna yatayım."

Budur.
Sonra rahat edemem ve uyumaktan vazgeçip mükemmel çene kaslarıma yatırım yapmaya başlarım.

Rahat bir omuz bulamadığımdandır tüm gevezeliğim. Yoksa o saatte hiç bi güç, uykudan alıkoyamaz beni aslında.
susmak susmak yine susmak. susmak diyorum çünkü sabah erken kalktığımda içimden küfrederim hep.
bitsin şu amınakodumunun okulu öğlene kadar uyucam.
-naber?
-iyi geldi bi daha ver *
kskz: günaydıııınn *
arkadaş: * yine geç kaldın lan bir sürü ötöbüs geçti.
kskz: ya uyuyakalmışım
arkadaş: çağrı attım meşgule aldın uyanmadın mı lan o zaman
kskz: ne çağrısı çağrı mı attın ne zaman attın ben duymadım ki nasıl meşgule attım *

bir başka gün yine uyuyakalmışım. arkadaş evin önüne kadar geldi. beni arıyo açtım kapının önündeyim dedi. neyse apar topar giyindim 3 dakikada.

kskz: her şey tamam mı lan eksiksiz giyinmişim di mi.
ark: donunu unutmuşsun amk donunu.
-hızlı yürü geç kaldık!
-hızlı yürüsek ne olcak en fazla 2 dakka erken gidecez .
-olsun olm.
-olm zaten 5 dk geç kaldık şimdiden
-ozaman yavaş yürüyelim herkez girsin öyle gireriz.
-otur bi sıgara içelim bare
lisedeyken her sabah yaşadığım diyaloglardandır, genellikle okula en yakın arkadaşla gidilir yolda karşılaşılmaz, onunla geceki maç hakkında sınavlar hakkında vb. Sohbetler edilir ki keyfi bambaşkadır.
- günaydın lan.
- günaydın kanka.
- sigaran var mı.
- hea.
- iyi ver de biz de yanalım.
- lan o değil de dün pederle ne atıştık var ya.
- sorma lan bende de aynı dert üniversiteye gitsek de kurtulsak.
- çıkışta counter' a gideriz demi.
- ayıp ediyon.
Şeklinde başlar ve yol uzunluğuna göre devam eder, uzadıkça bitmesin istersin.
Sabah içilen o mide bulandırıcı sigarayı dahi bu sohbet güzelleştirir.
Ve lise biter geriye anılar kalır...
-çok uykum var.
-zzz...