bugün

Mutlulu zinciri.

(bkz: Titan)
(bkz: charles ponzi)
bir dönem türkiye'de olay yaratan tarikattır. herkesin saadet sahibi olup zincirin halkasını oluşturmak suretiyle paralarını hortumlatmaya gitmesiyle başlayan olaydır. bir tane akıllının çıkıp "noluyor yav" demesiyle de son bulmuştur.
sistemin neden işe yaramadığını çok güzel anlatan bir site için:
http://googlebombalari.bl...-yeni-saadet-zinciri.html

(bkz: pyramid scheme)
selçuk parsadan'ı yaratmıştır bu zincir. sonra da birden yıkmıştır.
Almanya'da berber olarak çalışan Hakan Kenan Şeranoğlu, arkadaşı Vahit Gülal'la birlikte izmir'e giderek oluşturduğu Titan saadet zinciriyle, 5.5 ayda aralarında Bülent Ersoy ve Seda Sayan gibi ünlü sanatçıların da bulunduğu iddia edilen 16 bin kişiden yaklaşık 4.4 trilyon lira topladı. Titan ve Data isimli iki şirketle gerçekleştirilen zincir, Kenan Şeranoğlu'nun izmir'de gerçekleştirdiği gösterişli doğum gününün basına yansımasıyla Eylül 1997'de kırılmaya başladı.

http://www.polisiye.com
(bkz: necmettin erbakan) *
(bkz: çağrışım)
zincirin kurucuları 10 senelik mapus günlerini dün itibariyle bitirmiş tahliye olmuşlardır.kenan seranoglu'nun verdiği kilolar da gözden kaçmamıştır. adamın içi çekilmiş sanki.
anlatldıgında cok kazancılı bir sitem oldugu düsünülen lakin zincirin bir parcası oldugundugunda bir işe yaramayan kapitalist sistemidir.
geleceğin dünya ticareti olarak gösterilen, bazı ekonomistlerin bu sistemin 50 yıl içinde tüm dünyayı etkisi altına alacağını iddia ettiği, network marketing adı altında yürütülen bir zincir. insanları ağ kurmaya teşvik eder. şöyle ki ne kadar kişiyi bu işi yapmaya teşvik ederseniz, ağınız o kadar genişler; dolayısıyla teşvik ettiğiniz 2 kişiden her birinin ikişer kişi bulmasıyla 250 dolar kazanabilirsiniz. fakirin umut kapısıdır. illa ki birileri zarara geçeceğinden, hatta çoğu kişi bu işten zarar edeceğinden, bu işe girişmek oldukça saçmadır. size bu teklifi sunan kişi de muhtemelen sizin para kazanmanızı değil; (kendisinin gözünü para hırs bürüdüğünden) kendi kazanacağı parayı düşünmektedir.
gözü aç insanların kurduğu boş hayaller zinciri.
şimdi hacı diyosun ki, sen bana on bin tl para ver. Ben şu kadar kişi ile bu parayı işletip sana beş sene sonra seksen bin tl vericem. Sonra bir grup adam tutuyosun. şakşakçı bunlar. Ben şu kadar para aldım mis gibi para diyor. Tabi sadece bu değil. bunun gibi türlü yollarla ikna ediyorsun adamı. veriyor onbin tl yi. Ve bunun gibi brir sürü insandan aldığın paraları eşşeğe yükleyip * hoop, kaçıp gidiyosun. Sırra kadem basıyorsun. işte saadet o andan itibaren başlar. Bunun ismi bu yüzden saadet zinciridir.
saygılar efendim. *
mutluluk çubuğunu çağrıştırıyor. elden ele beyler elden ele.
(bkz: orgy).
(bkz: uludağ sözlük saadet zinciri yapıyor)
geçen ay beni de aralarına almaya çalışan insanların para kazanma yöntemidir.

anladığım kadarıyla olay şöyle. önce 2000 liranı alarak seni güzel bi sikiyorlar. sonra sen en yakın 2 arkadaşının 2000'er lirasını alarak bir güzel arkadaşlarını sikiyorsun. sonra arkadaşların da kendi arkadaşlarının 2000'er lirasını alarak onları sikiyor, o esnada bu treni sen başlattığın için, o çocukları sen de sikmiş oluyorsun. böyle böyle uzayıp gidiyor bu tren. zincirin başındakiler paranın amına koyuyor. biraz aşağıdakiler 2000 verip 4000 5000 civarı kazanıyor. en alttaki çoğunluk da fena sikiliyor.

velhasıl-ı kelam, eğer ben arkadaşlarımı iyi sikerim, onlar da kendi arkadaşlarını sikebilecek tipler diyorsanız, bu zincir tam size göre. trene başlayın efendim.
--spoiler--
"Sizin ürününüz pahalı, ben bu ürünü size 50 liraya malederim." diyen adam ..
Evet bunu yapabilirsin. Bizim ürünümüz pahalı. Ama MH bir üründen çok daha fazlasını sunuyor. Biz burada hizmet sunuyoruz...
50 lira mı demiştin, ben sana 5 bin lira vereceğim. Bana 3 yıllık bir web sitesi yap. Üstelik sınırsız da olmasın, vasat olsun özellikleri. Ama benim 3 yıl boyunca desteğim olacaksın. Bana tasarım öğreteceksin. Üstelik seni 7/24 ararım. O sırada uyuyor olman umrumda değil. Sevgilimden ayrıldığım zaman, ailemle tartıştığım zaman, arkadaşlar beni çok kızdırdığı zaman; kısacası hayatımda bir şeyler yolunda gitmediği zaman seni ararım. Tüm işini bırakır gelir sorunumu çözersin. Beni kişisel anlamda ve liderlik bakımından geliştirirsin. Bana eğitimler verirsin. Duygusal zeka, vizyon, başarı, iletişim, diksiyon, sosyal medya, liderlik, zaman yönetimi, ataleti yenme, network, bilinçaltı, beden dili, bilgiye erişme, değişim ve gelişim, önyargılardan kurtulma ve bunların yanında, benim kişisel gelişimime katkı sağlayacak onlarca eğitim verirsin. Her iki aya bir, bazı dönemlerde ayda iki defa 5 yıldızlı bir otelde tatile gönderirsin beni. Antalya, Bodrum, Marmaris, Bursa, Trabzon, Van gibi şehirler olabilir. Buralarda her şey dahil tatil yaparım ve bunun yanında bahsettiğim eğitimlere ek olarak farklı eğitimler de verirsin. Türkiye ve dünya çapında çok iyi noktaya gelmiş eğitimcilerden alırım bu eğitimleri, sıradan insanlardan değil.. Bunların yanında beni yurt dışına da yollarsın. Rusya olabilir mesela. Yılbaşında Dubai'ye götürürsün. Malezya, Singapur gibi ülkelere de gitmek istiyorum. Canım nereye gitmek isterse oraya götürürsün. Ayrıca eğitim verdikten sonra ayakta alkışlanmak istiyorum. Bana böyle bir ortam sunarsın. Bana para kazandırırsın. Gerektiği zaman borç verirsin. Bazen de karşılıksız para verirsin. Çünkü biz ortağız ve aramızda birkaç yüz liranın lafı olmaz. Benim yaşam koçum olacaksın kısacası. Tüm bu söylediklerimi yaparsan, ben senden 5 bin liraya bir site alacağım..
Nereye kayboldun ?
--spoiler--
Bahçıvan uşağa, uşak aşçıya, aşçı hizmetçiye, hizmetçi şoföre, şoför bahçıvana, daha sonra hepsi uşağa borç takan bir sistemdir.
(bkz: mega holdings)
Mal olmak Lazım inanmak için.
geçen bir arkadaş geldi.baya güzel şeyler anlattı bugüne kadar boşuna çalışmışım 9bin lira yatırdım bu işe gelsin şimdi evler arabalar fıstık gibi hatunlar... networking çalışması.
Kısa yoldan zengin olabileceğini zanneden malların düştüğü tuzak. Hele birde boşluktaysa, kesin kandırırlar o malı. Genelde iş hayatına yeni yeni atılan, iş hayatının zorluklarını yeni yeni gören mallar inanır.
aklıma istemsizce saadet için saadet sloganını getiriyor.
zamaninda insanlari kitle kitle kandirmanin en kolay yolu olan zincirdi.
zamanında beni iflasın eşiğine sürükleyen iş kadını eski manitayı hatırlatır... evet, ismi saadet'ti.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar