bugün

istanbul'un en iyi kitapçılarından biri olan robinson crusoe kitabevi, adresinin 'istiklal Caddesi, 389 numara' olmasından dolayı bu isimle anılıyor. Ortalama 3 haftada, bilemedin 1 ayda dünyanın her yanından sipariş getiriyorlar. Nisan Yayınları adında bir yayınevleri de var. Kitapçıların bir bölümünün yabancı kitapları tedarik ettiği bir mekan. Süreli yayınlar, günlük, defter ve kitap dışında bir şey satılmıyor. Mimarisi Han Tümertekin'e ait ve 1994'de açılmış. son bir not: bilgili ama artistik pozlar takınan çalışanlarının dışında negatif bir unsur barındırmıyor gibi görünüyor. iki kat çıkıp, bilgisayar başında siparişlerle uğraşan elemanın kafasını kızdırmayın. kötü kötü bakıp bariyer kurdu uzaklaşmam için. bariyeri yıkardım ama yeterince eğlenmiştim zaten. hatırladığım iyi oldu bir ara yine dadaniyim. herneyse. sipariş için telefonu da veriyim tam olsun: *. oldu gibi.
ek: bu saatte aramayın boşuna... cevap vermiyorlar.**
askeri tarih seçkisi son bir yıldır en aşağı noktaya kadar inmiş olan kitabevidir. gerçi istediğiniz her kitabı getirirler. tahminen 4-5 hafta sürer(kendi tecrübelerime göre) kitabınızın gelmesi. çalışanlarının alayı artizdir, soğuk nevaledir. ancak diğer yandan ecnebilere pek bir samimi davrandıklarını bizzat gözlemlemişimdir. onun dışında sevdiğimiz bir mekandır. homer ve pandora ile beraber büyük bir boşluğu doldurur.
istiklal caddesi'nde 389 numarada bulunan, tünele doğru giderken solda kalan kitabevi. herhangi bir kitapçıda bulunamayacak bir dünya kitabı burada bulabilirsiniz. özellikle yabancı dildeki kitaplar için harika bir yerdir. daha vitrini ile sizi büyülemeye başlar ve içeri çeker. kitapçılar dahil herşeyin süpermarket anlayışına bürünmeye başladığını düşünürsek, burası kurtarılmış bölgelerden birisidir. ülkemizde nadir bulunan kitaplar ahşap raflarda sıra sıra dizilmişken, burası bir kitap cenneti iken, aklımı başımdan almaktayken fiyatlar her daim beni depresyona sokmakta orası ayrı, ancak param olsa oraya yatırmamak için beni dövmeleri gerek sanırım. sahipleri de oldukça samimi ve güleç insanlar ve internet sitelerini hizmete soktular.

http://www.rob389.com
siparişlerimle ilgili bir sorunu dile getirdiğim ve bir kaç soru sorduğum mailimi hala cevaplamamış olan kitabevidir.
http://www.hurriyet.com.t...elebek/keyif/26616508.asp

ilgili haberde entelektüel olmaya çalışan ya da kendini öyle hisseden kişilerce nakliye parası vermeden ustalıkla maddi krizden dolayı istiklal'de başka yere elden ele taşınmış kitabevi. ne bilim bu hareketleri biraz profesyonel gelmedi. bir garip durum.

bu firmayı severim. oraya gidince de neden sevildiğini anlıyorsunuz. biraz da kitaptan ve çizgi romanlardan anlamak gerekiyor tabii.