bugün

hatırlanacağı üzere, çocukluğumuza damgasını vurmuş, 80'lerin sonundan amerikan yapımı bir trt programıdır. 911 ismiyle de hatırlanır.
kuzey amerikalıların, hızır acil, alo jandarma, polis imdat kombinasyonu olarak addedebileceğimiz 911 servisi ve bu servise yansımış gerçek olayları anlatan bir tv dizisi idi. mesela donmuş bir göle düşen çocuğu helikopterlerle gelip kurtardıkları bölüm hala dün gibi aklımdadır. o zamanlar "peheey biz ölsek ağlayanımız olmaz" der hüzünlenir, ama bir süre sonra atari oynamak için tv kablosunu değiştirirdim umarsızca.
nasıl unutulur zaten? temiz yüzlü itfaiyecidir kasaba şerifidir, oturmuşlar çiçek kaplamalı bir koltuğa, yüzde bir ton kapatıcıdır vesairedir ışıl ışıl parlıyorlar akşamcı ilçe belediye başkanları gibi, anlatıyorlar da anlatıyorlar "şöyle çektim kurtardım", "böyle koştuk yetiştik". çocuğun anası çıkar "şöyle mutluyuz, böyle minnettarız" tey tey.
Bir ara Reality Tv de izlerdik..
bilenler bilir, bizde bir ara kurtarma 911 adıyla gösterilen, amerikanın acil hattı 911e bildirilen olaylardan bahseden program.

program trt'de ya cumartesi ya da pazar sabahı yayınlanırdı, tatil günlerini iple çekerdik, hatırlıyorum. programdaki sunucuya dublaj yapan abimizin karizmatik sesi hala kulaklarımda.

örnek olay:

şimdide new jersey'de yaşanan tatsız bir olaya dönüyoruz. fakat bu tatsız olay kurtarma 911 gönüllüleri tarafından facianın eşiginden son anda döndürülüyor... keen ailesi, 17 mayıs günü sabahını diğer günlerle aynı şekilde geçirmekteydiler. anne mary, büyük oğlu jonathan'ın gömleğini ütülemektedir. olacaklardan habersiz kate, biraz sonra alevler içerisinde kalacak olan odanın içinde barbiesi ile oynamaktadır. jane ise aynı odadan çıkmak üzeredir... "
90'ların başı zamanında, pazar günlerini bekleme sebebiydi. william shatner, namı diğer kaptan kirk sunardı programı. şimdiki liseliler bilmez tabi bu programı.