bugün

2003 te trafik kazasında kaybettiğimiz, herkes tarafından aykırı vali olarak tanınan, ayşe kulin in adına yazdığı romanının yakında dizi yapılacağı öğrenilen, erzincan ın eski çalışkan valisi.
ölümüyle türk halkını hüzne boğmuş velidir. fikir adamıdır. çok iyi bir yere geleceği muhakkaktı Allah ömür verseydi. aslen trabzon sürmenelidir.
(bkz: mekanı cennet olsun)
bir dönem aydın valiliği de yapmış radikal insan, renkli şahsiyet. hastaneye köylü kılığında gidip personeli denetlemişliği vardır. fikirleriyle, yaptıklarıyla gelmiş geçmiş en marjinal idarecidir.
(bkz: iyiler fazla yaşamaz)
Kendisine yapılan milletvekilliği tekliflerini abiside aday adayı olduğundan saygıdan red eden ,
Seçimden sonra bütün ısrarlara rağmen istanbul'a vali olarak gelmek istemeyen ,
Önüne konan Türkiye haritasından yapılacak çok iş var diye denizli'yi seçen ,
Özellikleri saymakla bitmeyen ,
Marmara üniversitesi haydarpaşa kampüsündeki söyleşinde hayran kaldığım
ve malesef ki malesef akibeti adnan kahveci ve turgut özal'la aynı olan süper ötesi harika insan.+

(bkz: Türkiye nin arkadasından ağladığı insanlar)
hayatı köprü isimli dizi ile ekrana taşınmıştır ve türk milletinin gördüğü en idealist validir. başbakan olabilseydi keşke derim.
bir dönem aydın'da valilik yaptığı sırada kamu kuruluşlarında çalışma vaktinde çay içmeyi yasaklayan sıradışı kişilik.
star tvde yayınlanan ve ayşe kulinin aynı adlı romanından uyarlanan köprü dizisinde erzincan valiliği dönemi anlatılmaktadır.
faruk karakteri gercege cok yakin olmus rahmetli valimizle. cok begenerek izlenen , Ayse Kulin'in ayni adli eserinden beyazcama aktarilmis eser.
türkiye'de gerçek anlamda başbakanlık görevini hak eden, ülkedeki sayılı devlet adamlarından.

Recep Yazıcıoğlu (1948 - 2003)

2 Haziran 1948'de Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğan Recep Yazıcıoğlu, yüksek öğrenimini Ankara Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 1975 yılında askerliğini Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda asteğmen olarak yaptıktan sonra, 1968 yılında, Aydın Maiyet Memuru olarak göreve başladı. 1971 - 1984 yılları arasında sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca kaymakamlıkları görevinde bulundu. 1971 - 1984 yılları arasında, sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca ilçelerinde kaymakamlık görevinde bulundu.

1984 yılında Tokat Valiliği'ne atandı. Daha sonra, 14 Ağustos 1989'da Aydın Valisi olarak göreve başladı. 19 Ağustos 1991 tarihinde Erzincan Valiliği'ne atandı ve bu görevinden sonra, 26 Eylül 1999'da da Merkez Valiliği'ne getirildi. Evli, üç çocuk ve bir torun sahibi olan Recep Yazıcıoğlu, zaman zaman yaptığı sistem eleştirileriyle ve aykırı görüşleriyle dikkat çekti. Son olarak Denizli Valiliği görevinde bulunan Yazıcıoğlu, 2 Eylül 2003'de Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Belediyesi yakınlarında trafik kazası geçirdi. Ankara ibn Sina Hastanesi'ne yatırılan Yazıcıoğlu, kazadan iki gün sonra bitkisel hayata girdi.

Türk halkının yakından tanıdığı ve çok sevdiği Vali Recep Yazıcıoğlu, 8 Eylül 2003'de Ankara ibn Sina hastanesi'nde vefat etti. Cenazesi bir gün sonra, Söke ilçesinde defnedildi.

http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=2925
"alkollü içki içeceğinize süt için ayran için kardeşim" diyen rahmetli valimiz. düzenin bozukluğundan şikayet etmiştir sıklıkla.
vatansever bir hizmet adamıydı.
(bkz: allah rahmet eylesin)
bürokrasi düşmanı devlet adamıdır, adamıydı...
köprü dizisiyle tekrar gündeme gelen süper, harikulade vali...
(bkz: buzlar çözülmeden)
Delikanlı adammış...Köprü dizisi ile dahada iyi anladık...
mahalli idareler derslerinde anlatılan vali...
bir köprü için her şeyini ortaya koymuş olan vali. tüm iyiler gibi o da hazin bir şekilde hayata gözlerini yummuştur.
hepimiz recep yazıcıoğlu olabilirsek türkiye tekrar dünyada bir numara olur. güç prestij gelişmişlik iktidar adalet vs. yonlerinden.
kendisi böylede sportif bir valiymiş efenim.

--spoiler--
http://www.moradam.com/moradam/insanlar1b64.htm
--spoiler--
hiçbir valinin cenazesi bu kadar kalabalık olmamıştır. herkesin gözünde bir damla yaş vardır. denizli'deki hiçbir kimse onun öldüğüne inanmaz. Hep komplo teorileri üretildi o öldüğünde. valiliği sırasında bir birahaneye tebdil-i kıyafet gitmiş ve 18 yaşında küçüklere bira verildiği için orayı kapattırmıştır. acil servise hasta bir vatandaş gibi gitmiş ve uyuyan doktoru açığa aldırmıştır. bir polisin onunla ilgili olarak makamından haber vermeden çıktığı için yakındığını duymuştum. polisin göreviydi onu korumak ancak onlara haber verdiğinde kurumlar nasıl denetlenecekti? sokakta aniden karşınıza çıkacak gibi gelirdi. ahmet necdet sezer gibi kırmızı ışıkta arabasını durdururdu.
" avrupa'da insanlar tesadüfen ölüyorlar türkiye'de tesadüfen yaşıyorlar " sözünün sahibi insan .
merhum vali. güzel denizli ilimizi tam adam edecekken ayrıldı aramızdan. bir insan halk tarafından bu kadar mı sevilir. halen daha adına parklar yapılmaktadır denizlide. icraatları konuşulmaktadır. aldığı paranın mislini hakeden nadir devlet büyüklerindendir. mekanı cennet olsun.
(bkz: süper vali)
özlenen, aranan insandır.

sayın valinin bir anekdotu.
"avrupa birliğinden bir heyet gelmişti. bir okul yapmak istediklerini ve arsa istediklerini söylediler. memnuniyetle karşıladım, hemen tapu müdürünü arayıp uygun arsaları göstermesini istedim. heyetle beraber beğendiğimiz bir arsanın bürokratik işlemlerinin tamamlanması için tapu müdürüne talimat verdim. aradan bir hafta geçti ses seda yok, on gün geçti müdürden ses yok, on beş gün geçti müdürden ses yok. arayıp yanıma gelmesini söyledim, geldi. "müdür bey arsa işi nasıl oldu?" diye sordum, "hala uğraşıyoruz sayın valim" diye cevapladı. ben de;

"bir vali olarak beni bu kadar bekletiyorsanız zavallı vatandaşa kimbilir ne yapıyorsunuzdur" dedim

bu anektotu sayın vali şanlıurfa'daki bir söyleşisinde anlatmıştı. ruhu şad olsun. özledik.
trabzon/sürmene/beşköy ün süper 2 çocuğundan biriydi*.müthiş bir zekaya sahipti,inanılmaz çalışkandı,devlet için kendini parçalarcasına çalışırdı,devlet tarafından "polisten vali olmaz" dediği için açığa alındı!durmadı anadolunun dört bir yanında konferanslar vererek halkı uyardı,eğitti,bilgilendirdi.bu sistem değişmeli sil baştan adında iki tane kitap yazdı, bugün git yarın gel tarzı bürokrasiyi kaldırmak için elinden geleni yaptı,sağcısı solcusu arkasından ağladı,temsili kıyafetle dentlemeler yaptığı için deli dendi,eğer ki valilik yaptığı tokat,erzincan,denizli de evlerde resmi asılıysa adam gibi adam olduğundandı,bu devlete böyle adamlar şarttı o erken bırakıp gitti...
adını kendi tabanına çokca duyuran bir recep.
bi tane daha adaşı var olan recep,
ama ikisinin tavırları aynıyken, düşünceleri farklı.
biri gitti o sırada diğeri gelmişti.
giden ağlattı bir de üstüne gelen gideni fazlaca özletti.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar