bugün

gül yetistiren adam kitabiyla kalbimize gül dikmis yazar..
çağımızda ender yetişmiş fikir adamlarından biri..deneme fabrikası..öykü üstadı..geçtiğimiz günlerde yazarlıkta 50.yılını geride bırakmıştır..

(bkz: düşünsel duruş)*
(bkz: müslümanca düşünme üzerine denemeler)
(bkz: aşkın diyalektiği)
(bkz: müslümanca yaşamak)
(bkz: yumurtayı hangi ucundan kırmalı)
(bkz: gül yetiştiren adam)
(bkz: köpekçe düşünceler)*
gül yetiştiren adam romanında birbirinden bağımsız gelişen üç hayatı en sonunda bir gazete sayfasında buluşturarak bu işin erbabı olduğunu göstermiş yazardır.
türk yazın dünyasının önemli tefekkürlerindendir. hikayeleri zevkle okunur bitirilir. bu da özgeçmişi resmi internet sitesinden

1940ta maraşta doğdu. ilk ve orta öğrenimini maraş, malatya, tunceli gibi güney ve doğu şehirlerinde tamamladı. i.ü. hukuk fakültesini ve i.ü. gazetecilik enstitüsünü bitirdi. devlet planlama teşkilatında uzman olarak çalıştı. bir ara araştırma amacıyla abdnin çeşitli eyaletlerinde, 1970-1971 de iki yıl kadar kaldı. 1975 yılında kültür bakanlığı bakanlık müşavirliği görevine geldi. aynı bakanlıkta bir yıl da müfettişlik yaptı. 1978 de istifa ederek ayrıldığı devlet memurluğuna bir süre sonra tekrar döndü.
"özdenören denize açılan kapı adlı eseriyle 1984 yılında türkiye yazarlar birliği yılın hikayecisi ödülü'ne layık görülmüştür. iki dünya adlı deneme kitabı da 1978'de türkiye milli kültür vakfı tarafından fikir dalında jüri özel ödülü'nü kazanmıştır." çok sesli bir ölüm ve çözülme adlı hikayeleri ayrıca tv filmi yapılmış, bunlardan çok sesli bir ölüm, uluslararası 1977 altın prag tv filmleri festivalinde jüri özel ödülü aldı. bu ödül de, trt televizyonunun ilk ödüllerindendir.

http://www.rasimozdenoren.com
yayımlanmış kitapları

müslümanca düşünme üzerine denemeler
kafa karıştıran kelimeler
müslümanca yaşamak
yaşadığımız günler
yumurtayı hangi ucundan kırmalı
çarpılmışlar
çözülme
çok sesli bir ölüm
gül yetiştiren adam
hastalar ve ışıklar
yeni dünya düzeninin sefaleti
ruhun malzemeleri
ben ve hayat ve ölüm
yeniden inanmak
denize açılan kapı
red yazıları
acemi yolcu
ipin ucu
çapraz ilişkiler
kent ilişkileri
yüzler
iki dünya
kuyu
köpekçe düşünceler
hışırtı
ansızın yola çıkmak
eşikte duran insan
yazı, imge ve gerçeklik
aşkın diyalektiği
toz
düşünsel duruş
iyi bir hikayeci ve deneme yazarıdır. 2006 yılında çıkan yüzler kitabı okunması gereken kitaplar arasındadır.
okuyucunun ,düş ve düşünce alışkanlıklarını aşması için yol gösteren, geçici olanla , gerçek dünya arasında ince geçişleri okuyucuya yaşatabilen, zihinsel dünyamızın zenginleşmesine zemin hazırlayan kitaplara imza atan üstad.

http://www.rasimozdenoren.com/
televizyon programını izledim. dekor güzel. konu güzel seçilmiş. sunucu başarılı. her pazartesi trt 2 ekranlarında olacakmış galiba.
trt 2 deki ilk programında dostluk aşk arkadaşlık konularında konuşmuş büyük usta. program kısaydı orası başka.
gül yetiştiren adam adlı kitabıyla 2. sınıf yazar profili çizen edebiyatçı.
diğer kitaplarını okumadım ama bu eseriyle bana ahmet günbay yıldız la halit ertuğrul arası bir yerde gözüktü, pek tutmadım.
Sadece Ankara'da yaşıyor olması bile ona saygı duymam için yeterli bir sebeptir..
rasim özdenören samimiyet ikliminde yağan yağmurda bolca ıslanmiş sezai karakoç un en iyi dostu gerçek dostudur. yedi güzel adamdan biridir.
Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliğinine atanmıştır.
bu sene lys edebiyat bölümünde sorulmuş ve milleti dökmüş yazar.
son devrin en önemli düşünürlerinden. "müslümanca düşünmek" literatüre kazandırdığı en beğendiğim kavram.
deneme ne demek türkçe dersinden değil ondan öğrenilir dediğim büyük denemeci. selam ederim.
Kahramanmaraş'lı bir yazarımız.

(bkz: alaaddin özdenören)
rasim ozan kütahyalı ile en nefret ettiğim iki adamdan biridir.
Şahsen tanışma imkanı bulduğum evinde sohbetine katıldığım vatanını milletini seven dinine bağlı birikimli sevecen bir insandır. Bu kadar efendi bir kişiyi Rasim ozan kütahyalı adlı cazgırla karşılaştıran kişi ağır buhranlar geçiriyordur veya ergendir.
'müslümanca düşünme üzerine denemeler'iyle tanıdığım hukuk fakültesi mezunu edebiyatçı. aslında okumakta bir hayli geç kalmışım , özdenören denemelerinde bize vermek istediği mesaj ise çok basit : ' müslümanca bir bakış açısıyla hayata bakın.' günümüzde islami bir hayat benimseyen insanların bir çoğu ne yazık ki bu bakış açısına sahip değil.

rasim özdenören , aslında bu çok kolay ve saf olan bakış açısını bizlere denemelerinde tarif ediyor. üzerine durulması , okunması ve yorumlanması gereken bir zat özdenören
köpekçe düşünceler kitabı oldukça güzeldir . ayrıca yazı, imge ve gerçeklik kitabı yazmaya dair farklı bakış açıları içerir.
2013 lys 3 de çıkan yanlış yaptığım sorunun cevabı olan adam.
kapılar adlı bir programı vardır trt 1'de.
sol framede bir kez daha görünce "iki saattir ekşi'de mi takılıyordum lan ben?!" hissi veren ve bunu da rasim ozan kütahyalı'ya benzemesiyle başaran isim.
gerçekten aydın sınıfına giren sayılı aydınlarımızdandır. müslümanlık bu ülkenin gerçeği ise bundan uzak kalamazsınız. kalırsanız kendini aydın sanan çoğu kişi gibi fildişi kulede kaybolursunuz.
yeni nesile tanıtılması ,yazdıkları üzerinde düşünülmesi gereken yedi güzel insandan biridir.
okumaya başlanacak ise muslumanca düşünme üzerine denemeler den başlanılması tavsiyedir.bir kaç tanesi hariç kitapları cok rahat,okunur ve anlaşılır. insanı düşünmeye zorlar .bel hasıl okuyun efendim .

bir güzel haber de: hadi yine iyisiniz dizisi çıkıyor trt de . (bkz: yedi güzel adam)