bugün

sahurun habercisidir. gümbüdü gümbüdü seslerle insanın aklını başından alır, korkutur. çoğu bünye ramazanın gelmesini büyük bir heyecan ve mutlulukla karşılasa da bazıları için ramazan davulu sorunsalı vardır. *
ilkel bir uyandırma biçimidir.
bazı bölgelerde davula zurna,keman da eşlik eder.
işte o resital heyecan vericidir.
yavaştan yok olup gitmesi gereken uyandırma biçimi. anlamıyorum ki hadi gelenek olsun o zaman çal ilk gün ya da son gün. koca ramazan dan dan dan diye gece gece insan uyandırılmaz ki. dinle falan da bi alakası olduğunu düşünmüyorum orucunu tutan da tutmayan da rahatsızdır. ekmek kapısı desen zaten yılda bir kere, düzenli bi para kazanma biçimi de değil neden süregelir? saat var bak telefon var. bildiğin ötüyor olm hem de istediğin saatte. yaa bak insanlık neler yapıyor yahu. çalmayın artık şu davulu!
artık ankarada çankaya ilçesinde bu ramazan ve bundan sonraki ramazanlarda duyamayacağımız davuldur. çünkü bu sene yasaklanmıştır kendileri.
(bkz: merkezi ramazan davulu sistemi)
yaratıcılık ile bir çok melodi çıkartılabilecek, melodinin yanında bir çok yeni davul stili çıkarılabilecek ramazan klişesidir.

mesela şöyle bir davul olsa davulcularımız hiç yorulmaz.

görsel *
durumdan haberdar olmayan yabancıların korkulu rüyasıdır.
olay çanakkale'de geçiyor. japonca bölümündeki japon bir öğretim üyesi türkiye'ye yeni gelmiştir.ramazan davulu denen şeyden bihaber, gecenin köründe panik içinde diğer tecrübeli japon ev arkadaşını uyandırır "savaş var, yere yat" şeklinde. nihayetinde kendini bi ortadoğu ülkesinde biliyordur fikrince. diğer tecrübeli japon, bi siktir git uyu diye onu ikna eder.
ramazan ayında, oruç tutmayan insanlara uykularının en tatlı bölümünde işkence yapan vurmalı enstrümandır.

(bkz: davulun sesi gece hoş gelmez)
an itibariyle sokakta sahur için çalınan davuldur. *
çağ dışılığın sembolüdür. eskiden analog saat mi vardı dijital saat mi? hiç biri... ama günümüzde öyle mi efendiler? bu gelenekselleşmiş, çağ dışı kalmaya yüz tutmuş adetlerden vazgeçelim artık.
türkiye'nin geri kalmışlığının ve demokrasi kültürünün hiç bir zaman olmadının ve olamayacağının çok küçük bir örneğidir.e yobaz sen oruç tutacaksın diye bütün insanlar gecenin bir körü seninle birlikte uyanmak zorunda mı? kur saaatini uyan.ondan sonra birde biz oruç tutuyoruz diye bize saygı gösterin,sokakta yemek yemeyin demezlermi. madem saygı istiyorsunuz önce milletin uyuma hakkına saygı gösterin.sonra o dediğinizi düşünürüz bir.
gelenektir, önemlidir, ekmek teknesidir.
dünyanın en hayvan oğlu hayvan geleneklerinden birdir. o davulun tokmağını davulcunun götüne sokmak farzdır, hayırlıdır.
milletin kafasını sikerek sürdürülen geleneğin bizim toplum yapımızı gayet iyi özetler bir yanı vardır.

öküz geldik öküz gideceğizdir.
sevilendir. candır.

rahatsız olanın g.tüne tokmağı girsin.
neden beğenmeyene tokmakla musallat olunur anlaşılmayandır.
asıl hastası olanın götüne tokmağını sokmak gerekir, adam seviyor nede olsa.
çok eski bir gelenektir. günümüzde ki insanların çoğu davul sesiyle sahura kalkmıyor, bu yüzden para vermeyi gereksiz görebilirler ama adet yerini bulmalı.
olmayan davuldur. davul davuldur, işin espirisi (bkz: ramazan davulcusu)dur.
bütün örf gelenek görenek ananelerimiz tıfılların elinde heder olup gidecek gibi.
yarın biride çıkıp (bkz: ramazan pidesi) yerine (bkz: ramazan pidecisi) diyebilir.
sözlükçülerin sözlükte bu enstrümanı çalan kimsenin olmasına ihtimal vermediği için giydirdikleri kişilerin çaldığı enstrümandır.

evet bir davulcuyum. dört arkadaş üç yıldır çalıyoruz ve gelen tepkiler daha çok bizi niye uyandırmadınız şeklinde çünkü başkalarının rahatsız olma ihtimali bizim için önemli. tabi, abisi bizim kapının önünde çalmazsanız çok seviniriz diyenler oluyor ve verdiğimiz tepki tabi abi ne demek şeklinde oluyor. aslında öyle gelenekçi bir insan olduğum söylenemez ve bu işi yapma amacımız tamamen işlevsel nakte ihtiyacımız var ve yapıyoruz. he o siktiğimin baba parası yiyen solcularının söylediği gibi de milyarlar kaldırmıyoruz. mesela bu onbeşte topladığımız parayla kendi payıma düşenle bir tane kindle e-book reader almayı düşünüyorum. okumam lazım.

gelenek kısmına geri dönersek gelenekçi değilim. öyle bu olayın binlerce yıldır devam ettiği ve devam etmesi gerektiği taraftarı değilim. günümüz şartlarında insanlar zaten istediği saat telefonlarını kurarak uyanabilir. ve aslında olay da böyle zaten kimsenin davulla uyandığı yok. fakat insanlar bekliyor yıllarca yaşatılmış bir geleneği görmek istiyorlar. kimse davulla uyanmıyor ama hepsi bahşiş zamanı çıkartıp veriyor. he vermek istemeyende, mahalle baskısıyla verdiğini anladığımızda tamam verme diyoruz zaten.

son olarak da davul sesinden rahatsız olanlara şunu söyleyebilirim. onlardan beklediğiniz olgunluğu çıkıp siz gösterin ve kardeş bizim burada çalmazsan seviniriz de veya oranın mahalle muhtarına kendi kapının önünde çalınmasını istemediğini söyle kimse seni rahatsız etmez.
saat 1 de başlayıp 3 e kadar çalan , uykuyu haram eden şahıs.. zaten uyumuyoruz hadi uyuduk telefonlar var artık...
ramazanda çalınan davul. eehehe.

bebeği,hastası,yaşlısı olanın rahatsızlığını anlıyorum. haklı bahaneleri var. saygı duyuyorum. bebekler bazen evdeki tıkırtıya bile korkuyla uyanabiliyor.

bazı yavşaklar var ki sırf islamla ilgili olduğu için twitterda falan küfrediyor. sabaha kadar uyumayan adam ramazan ayında uyuyası geliyor başlıyor davulcuya sövmeye. bilsem evlerini sabaha kadar çalarım kapısında bu yavşakların.
Geceleri milleti rahatsız etmeleri yetmezmiş gibi birde kapı kapı dolaşıp insanlar çok meraklısıymış gibi para toplamaları yok mudur, manidardır efendim.
Cinler davul sesini duyunca o ortamı terk eder. Ramazanda davul çalınmasının nedeni budur.
Sanırsam Gaziosmanpaşa'Da 9/8'lik ritmle çalınması şartı koşulur. Bir de araba alarmıyla düet yaptılar mı yerinde durana aşk olsun.
Alıp o davulu davulcunun kafasında parcalayası gelir insanin.

Korkutarak uyandırır, bir de öyle ritimsiz çalar ki kulak tırmalar.

Rahatsız oluyorum.
Annem kanser hastasi, randyoterapi yemek borusunu mahvetti. dogru duzgun uyuyamiyor ve bu orospu cocuklari her aksam zar zor uyuyan kadini uyandirmaktan baska bir boka yaramiyorlar.

Ezana lafim yok, basimizin tacidir, ama bu zamanda anlamsizlasmis gelenek diye devam eden ses kirliliginden ote olmayan uygulamaya son verilsin artik.