buralarda kemalist gençler tarafından sıkça dövülen tiplerdir.
Herkes kendine muslumandir. Kisilerin hareketlerine saygi duymak lazim.
şüphesiz ki saygısız kişilerdir.
özgürlüklerinin kısıtlanmamasını isteyenler karşısındakilerin inançlarına da saygı göstermek zorundadır.
senin inanca saygın olmıcak sonra da bu insanlar yobaz özgürlüğümü kısıtlıyorlar diceksin. olur mu öyle şey?
afiyet olsun dediğimiz kardeşlerimizdir.
baskıya aldanma içmeye devam!
tercihtir,
kimse laf edemez.
gördüğünde canı çekmeyen insanın şikayet etmeye hakkı olmadığı durumdur.
size ne birader size zorla içirmiyolar ya...
yav arkadaş biraz mantıklı olalım. şimdi sen müslümansın, ramazan ayında orucunu tutuyorsun. o adamda dinine senin kadar bağlı olmayan belki müslüman bile olmayan bir insan. yani sen oruç tutuyorsun diye ya da ramazan diye o adam niye içemesin birasını? o sana neden oruç tutuyorsun diyor mu? ya da ramazan dışından bir ayda oruç tuttuğun zaman sana niye tutuyon lan ramazan değil diyen oluyor mu?
afiyet olmasını dilediğimiz kişilerdir. hayır şunu anlamıyorum. neymiş efendim dinime saygılı olacakmış. ulan senin dininde senin alkol içmen yasak. adama ne o yasaktan. kendisi inanmıyor demek ki içiyor. eğer allah varsa o keser cezasını sana mı kaldı? ya da sen güvenmiyor musun allahına... bak şimdi allah bunları görmez ben döveyim mi diyorsun? allaha eşit koşmuyor musun efendim kendini?
tamam sakinim.
Yarasın tosunlarıma içsinler arkadaş.
kimseye zararı dokunmadığı sürece kimseyi ilgilendirmez.
götleri var olan kişilerdir, zira azıcık toto istiyor.
kendi tercihidir. fakat bu kişinin kendi kendine ben nasıl müslümanım diye sorması gerekir eğer müslümansa. çünkü bir kişi müslümansa bu dinin tüm kurallarını kabul etmiş demektir, o halde mensubu olduğu dinin bir emri olan oruca karşı nasıl bu kadar duyarsız kalabildiğini kendi kendine izah etmesi lazım gelir. oruç tutmamaktan bahsetmiyorum, benim de tutmadığım bir iki gün oldu, lakin bu ülkenin topraklarında büyüdüğümden midir, bu dinin mensubu olduğumu içselleştirmemden midir bilinmez, asla ortalıkta yemedim, hele hele bira içmek, çok daha feci bir konu.. kişi eğer müslümansa bu hareketleri yaparken vicdanından bir ses duyması lazım, eğer duymuyorsa onun için yapacak bir şey yok. ulu orta yiyip içmek hele de bira içmek, Allah.a karşı isyandır. kişi oruç tutamayabilir dayanamayabilir, kapalı ortamlarda yiyip içebilir ama diğer türlü çok çirkin bir harekettir, ayıptır.
Marifet zannederler bunu. Bide internete (facebook'a, blog sayfalarına v.b.) koyma ey münasebetsiz.
erzurum , konya , sivas gibi illerde içtikleri tatktirde eceline susamış olan kişilerdir.
uluorta salya akıtanlar gibi olamazlar.
saygı duymayana saygı duyulması gerektigini kimsenin savunmaması gereken hadisedir.. sonra ana haber bultenıne, magazın bultenlerıne kafa, goz patlak malzeme ederler adamı..
herkesin inancı ve dini vecibeleri yapışı kendinedir; kimse de "neden yapmıyorsun" diyemez? ama en azından dini görevlerini yerine getirenlere saygı duyulmalı, onların yanında yaptıkları ibadete hürmeten herhangi bir şey yiyip içilmemelidir. gidip evinde içerse de kimse "neden içiyorsun" diye karışmaz zaten. inanç, vicdan işidir. zorla kimseyi içkinin haram olduğuna ikna edip mübarek ramazan ayı'nda içiyor diye kınayamazsınız; ancak en azından inançlılara saygı gösterilmeli, ulu orta içki içmek gibi haram bir eylem yapılmamalıdır.
provakatördür.

bana göre pek önemi olmasada muhafazakar ve böyle küçük oyunlara çabuk gelen insanlar olduğu için yapılmaması gereken durum.
nasıl times meydanının ortasında namaz kılan birine tuhaf gözlerle bakılıyorsa çoğunluğu müslaman olan ve inancı gereği oruç tutanların çok olduğu yerde ulu orta bira içmek de tuhaf karşılanır.
saygı işin başka bi boyutudur. burada herkes olaya tek taraflı bakıyor. oruçlu olan kendisine saygısızlık adlediyor, içen insan ise özgürlüğünün kısıtlandığını...
sonuç yer ve mekan olarak yapılmaması elzemdir. kışkırtmassan tepki görmezsin.
içsinler bana girip çıkan yok, diyerek uzaklaştığım canlılar.
Günahı onların boynunadır. A dostlar o halde size ne?
"inandığın dine, yaptığın ibadete ve insan olarak sana saygı duymuyorum" demek istiyordur,
onları savunanlar da onlarla aynı şeyi düşünenlerdir, oysaki herhangibir dine inanmak gerekmez, bunu uluorta yapmamak son derece insani bir davranış olurdu,
ama onlar kendilerini aydın olarak lanse etselerde, yada kendilerini öyle zannetseler de, onlarla aynı görüşten değilseniz size insan gibi davranmazlar hatta ellerinde güç olsa sizi recm ederler ve bunu kendilerinde hak olarak görürler.
kesinlikle suçlanmamalıdırlar. ramazanda oruç tutmayan ama asla içmem diyen insanlardan daha karakterlidirler. lan içmiyon madem tut.
--spoiler--
islam, hoşgörü dinidir.
--spoiler--