bugün

insanlıktan nasibini almamış, bütün günahları tek seferde üzerine çekmiş allah katında çatır çatur yanacak öküzdür.

hadi işin günah boyutunu geçtim saygı nerede. uyarsan bir türlü uyarmasan bir türlü. uyarsan yobaz diye çemkirecek.
götün yemiyosa tutma o orucu demesi gereken öküzdür.
yaptığı muhtemelen saygısızlıktır, ama buna rağmen müslüman birinin buna burada öküz diye bahsetmesi gerekmez.

orucun mantığı da iradenize sahip olmak, nefsimizi terbiye etmektir. sadece açlık değil, öfke ve sabırı da.
adı üzerinde öküzdür. karnı acıkmıştır el gün ne der diyerek de düşünmez.
islam dininin özgürlük dini olduğunu kabul eder. hoşgörü dini olduğunu kabul eder.
muhtemelen oruç tutan kişiden daha aç olan insandır. sahurda karnını doyuruyorsa bir insan, kahvaltı zamanı zaten o adamın yediklerinden canı çekmez. adam da normal hayatına devam ediyordur. saygı duyar duymaz onun bileceği iş.
yemek yemek zorunlu ihtiyaçlarımızdan en önemlisidir bir kaç kişi oruç tutuyor diye bunu yapmamak olmaz, tabii bilerek sırf oruç tutuyorlar diye gözlerine soka soka yemek yiyenler farklı, orucun amacıda nefse hakim olmak, gidip o insana hakaret edecek olan varsa bi zahmet oruç tutmasın hem kendi için hem de tutmayan için.
işin günah kısmı bizi ve hatta kimseyi ilgilendirmez. yaptığı son derece saygısız bir davranış olsa bile oruç tutan birisi bunu görmezden gelip devam etmesi gerekir.
öküz olsa böyle düşünen karşısındakine boynuzları takardı muhtemelen..

o zaman demek ki öküz değil..

normal bir insan yani.. normal yaşantısına devam ediyor..

nefsine hakim olamıyorsan tutma.. bana mı tutuyorsun mal..

bütün saygı goygoycularına gelsin bir üstteki cümle..
tuttuğu orucu kahvaltı yapan bir insanla güreştiren kadar öküz değildir.
orucun amacı zaten 11 ay boyunca senin karşısında hunharca yemek yediğin o fakirin "bedenine bürünmektir". o olmaktır. yani orucu anlamak lazım önce.
ama canım her sene aynı muhabbet, herkes kendinden mesul herkesin tuttuğu kendine, hay zıçaydım o kafaya ya.

(bkz: #36761372)
Öncelikle kahvaltısını yapan kimse öküz değildir.
Öküz senin yedi sülalendir.

Yaklasık 30 kişinin çalıştığı bir okulda toplamda 4 kişi oruç Tutuyoruz ve herkes kahvaltısını da öğle yemeğinde çayını kahvesinide rahat rahat yiyip içiyor.
iyide yapıyor.
Bu durum beni zerre rahatsız etmiyor.
Beni asıl rahatsız eden şey yanımda kahvaltı yapılması değil ben varım diye çekine çekine yiyilip içilmesidir.
Ayrıca kimse bana saygı duymak zorunda falan da değil.
Çünkü ben muharrem ayında alevilerin orucuna saygı duymayı bırak, çoğu zaman hatırlamıyorum bile.
Azeri komşumuz var, bizden 5 10 dk sonra açıyor orucunu, onun açmasınıda beklemiyorum üstelik. Hatta "ayı görmek" diye bi tabirleri var, bazen Ramazan Bayramının ilk günü bile oruçlu oluyorlar, hangimiz yanlarında özenli Davranıyoruz ki?
5 10 saat aç kalıyorsunuz diye kimse sizin nazını niyazınızı çekmek zorunda değil.
Saygı denen merette zaten tek taraflı gösterilecek ve sürekli karşı taraftan beklenecek bir şey değil.
Ne çok seviyorsunuz bencilliği be!
sana ne ulan, ister kahvaltı yapar ister mangal yakar...
orucu kendine tuttuğunu anlamayan andavalların açlığın etkisi ile sağa sola dalaşması, götün yemiyorsa tutmayacan hacı...
lan ortalık yerde yiyen saygısız yavşak ne bok yiyorsan ye ama o sigarayı suratıma suratıma üfleme ebeni zikerim...
senin gözüne gözüne sokmadığı sürece yiyebilir efendim. adam kahvaltı yapmamış evinde ya da neredeyse ama ac ve yamak yemek istemiş. senin oruç tutman onunda tuttuğu anlamına gelmiyor.

o zaman şöyle yapalım, bedensel engelli bireyler yürüyemeyebiliyor ya da yazı yazamayabiliyor; yürüme milletin içinde ?
devlet dairesinde ramazan diye çay ocağına kilit vuranlar , mens. oldukları halde lütfedilip verilen öğlen yemeklerine gitmeyen kadınlar , oruç tutmayanlara tut diye tutturanlar vs. kadar öküz olmayandır.oruç faşizmine haaayırr.
Afiyet bal şeker olsun demek istediğim öküzdür. Saygı duyarım. Onun da bana saygı duymasını beklemem. Ben oruç tutuyorum diye niye bana saygı duysun olum? Bu zorunluluğu ben kabul etmişim. O kabul etmemiş.
Anlayın artık lan. Sen oruç tutuyorsun diye herkesin oruç tutmasını beklemek saçma.
11 ay fakir önünde lap lup götüren bir açın halini sormayan sonra cennette Huri partileri için 1 ay oruç tutan daha kahvaltı saatinde zorlanmaya başlayanlar kadar öküz olmayan öküzdür.
neden bu kadar savunulduğunu anlamadığım öküzdür. söz konusu yemesi değil saygı. canımız istedigi için belirtmedik bunu.
Oruc tutan kisi saygi bekliyorsa, oruc tutulmamasina da saygi gostermelidir. Sokakta gordugumuz her kafeye, lokantaya dalip bana saygi duyun lan mi diyeceksiniz.

Neyi bekliyorsan, oyle davranacaksin.
Her sene her sene aynı teraneyi döndürmekten bıkmadınız mı amk.
insanlıktan nasibini almamıştır. bu öküzler inancı allahı geçtim, saygıyı bile unutmuşlar.

adam gelmiş delgeç istiyor isterken ağzında ekmek bir yanağı şişmiş dolgoc voror moson.

ulan hayvan oruç tutuyoruz deyince "eeee bunlar göstermelik müslüman reklamcı" diyorsunuz peki siz niye tutmadığınızı gözümüze sokuyorsunuz.
tutmazsın anlarım saygıda duyarım. dinde zorlama yoktur. be mübarek tutanların önünde niye ziftlenirsin, sende tutanlara saygı göstersene.
ramazan ayı dışında da iş yerinde kahvaltı yapan insandır. ramazan geldi diye rutinini bozmak zorunda değildir.

yani demem o ki;

"zor geliyorsa tutma"
Gotun yemiyorsa tutmayacaksin oruc.

Bu tipler iste, mini etek giydigi icin kadindan tahrik olan, her merhaba diyen kadina "bana kesin verecek" gozu ile bakan andavallar.