bugün

Arthur C.Clarke * abimizin, zamanında yazdığı asıl adı ramayla buluşma * olan yaratıcı bir bilimkurgu kitabı. Dünyaya büyük bir dikdörtgensi cisim yaklaşır, bunun dünya yapımı bir teknolojik alet olduğu izlenir * *, bir grup astronot incelemeye gönderilir ve olaylar gelişir. Bu ilk kitap genelde daha çok teknik konular üzerine değinse de Gentry Lee'nin katılımıyla * ve sonrası kitaplarda kahramanların psikolojik durumları da detaylıca işlenmiş bir de üstüne kendine özgü uzaylı yaratık tasarımları/yaşantıları eklenmiştir. Sonu çok ilginç, olmayacak da değil hani *
1980'lerin sürümü kolay, tadı nefis margarin markası. bir nesil onunla büyümüştür.
sobanin uzerinde ekmegi kizartip uzerine surup erimesini keyifle izledigimiz margarindir.
(bkz: randezvous with rama)*
(bkz: rama 2)
(bkz: the garden of rama)*
(bkz: rama revelead)*
kitaplarından oluşan arthur c. clarke'ın aşmış bilim kurgu serisi.
eski bir hint tanrısı.
arthur c. clarke'ın yarattığı harika seri. bilim kurgunun kilometre taşlarından biri.

kendisi hakkınada yapılmış güzel bir animasyon için;
--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=UiO8CgGiWPM
--spoiler--

bir de kısa film;

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=ZY2Yt1ATm4c
--spoiler--
şu dünya üzerinde akıllı köpek bingo bile yapılmışken filme çekilmemesi gerçekten büyük salaklıktır, yazıktır. arthur c. clarke'ı beyaz perdede onurlandırmayı hakeden harika bir klasiktir.

danny boyle çeksin bunu.
sağ elinde ok ve yay bulunan hint tanrısı.
ben küçükken, anneannemin kullandığı ürün olmasından mütevelli iyi hatırladığım, altın sarısı ve üzerinde yeşil kır mazanarası fonunda, tahta bir kovadan dökülen süt resimli paketiyle kendini hemen belli eden margarindi. Şimdi piyasada bulunmakta mıdır bilmiyorum ama bu sebeplerden ötürü ne zaman hatırlasam aklıma çocukluğum gelir. Gerçekten de bir nesil onunla büyümüştür.
vişnu'nun bir avatarı. hindin en çok bilinen tanrılarından. ayrıca hindin en büyük destanlarından olan kalidasa'nın şaheseri ramayana'ya adını veren kahramandır... destanda rama, ravana ile olan aralarındaki savaşlar ve maceralar anlatılır.
tadına özlem duyduğum kahvaltılık margarin.
yazılmış yazılabilecek en muhteşem bilimkurgudur ve de belki hikayedir boktur püsürdür. oyunu da muazzamdı zaten. filmi de olsa keşke.
rama, rama 2, rama bahcesi, rama'nin sirri adlarinda dort kitaptan olusan seri. sabrinizi test etmekle kalmayip insanoglunu cozumlemeyi de saglayan bilim kurgu serisidir.
görselini bile görünce kokusunu hissettim.
sanayağa göre çok hoştu. kolay sürülmesi sütlü tadı.
artık sağlığa zararı varmıydı bilmiyorum ama epey yerdik.